26

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Trzeba na wszystkim oszczędzać... A najbardziej na rachunkach, chociaż nie zawsze się da.

27

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Przede wszystkim planowanie wydatków. Rozpisanie budżetu na cały tydzień, wliczenie w to jedzenia, biletów itp. Nie kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy. Bo tak naprawdę nie potrzebne nam do życia 3 różne balsamy do ciała smile No i wiadomo, gotowanie w bez użycia drogich składników. Można naprawdę cudne rzeczy wyczarować za parę złotych. Generalnie ograniczanie się do rzeczy niezbędnych i przede wszystkim zrozumienie, że te wszystkie ładne rzeczy w sklepach nie są tym, co naprawdę da nam szczęście.

28

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

[quote=ann23]Generalnie ograniczanie się do rzeczy niezbędnych i przede wszystkim zrozumienie, że te wszystkie ładne rzeczy w sklepach nie są tym, co naprawdę da nam szczęście.[/quote]
O taaak smile Czasami trzeba niestety przekonać się o tym na własnych błędach.
Drażni mnie koleżanka, gdy na każdych zakupach, za każdym razem jak powiem "Ale fajne!" albo zacznę coś oglądać, mówi: Bierzesz? Kupujesz? Weź sobie! Kup!
Gdybym miała mieć wszystkie te rzeczy, które są fajne i mi się podobają, to musiałabym mieć ze trzy rezydencje, żeby to pomieścić.
Nadmiar przedmiotów po jakimś czasie zaczyna zwyczajnie obciążać. Nie tylko budżet.

29

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

skąd ja to znam! Ale niestety, trzeba myśleć o ważniejszych rzeczach niż tylko o przyjemnościach.

30

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Oczywiście nie zawsze jest na to czas ale ja np staram się zawsze sprawdzać ceny w kilu sklepach zanim coś kupię, a jak jest promocja na artykuły spożywcze albo kosmetyki z dłuższym terminem ważności to kupuję kilka smile

31

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

ja na przykład robię obiady na 3-4 dni czyli np. jakaś zupa, danie z makaronem, bigos, leczo itp. czyli coś co można tylko podgrzać i ze smakiem zjeść i tylko dokupuje jakieś produkty do zjedzenia z chlebem, które nie są drogie. To nawet zdaje egzamin.

32

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Ja kupuję często w akcjach promocyjnych typu 3 w cenie 2, oczywiście to są rzecz, które się na pewno przydadzą i nie zepsują, np. środki czystości, kosmetyki czy konserwy z długą datą ważności, jeszcze nie zdarzyło mi się takiego okazyjnego zakupu żałować, a pozwala zaoszczędzić pieniądze!

33

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Ja kupuję na zapas głównie wtedy jak mam pieniądze, a jak z kasą krucho to tylko to, co najbardziej potrzebne na teraz.

34

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Polecam śledzić gazetki promocyjne, ja mam w okolicy 3 markety i czasem ceny bardzo się różnią,warto je porównywać i kupować okazyjnie

35

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Racja, ostatnio chciałam kupić pestki dyni i w dwóch sklepach było opakowanie 1 kg tej samej firmy - w jednym cena to 17 zł, a w drugim 26 zł - czyli aż 9 zł różnicy na jednym produkcie!

36

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Trudno ciągle tak sprawdzać ceny, ja też nieraz wiem, że płacę gdzieś drożej, ale z kolei strata czasu na krążenie między sklepami to też jakiś koszt, a ja potrzebuję zrobić zakupy szybko i spokojnie wracać do domu. Chyba że ktoś nie pracuje, jest na emeryturze, to z nudów może sobie tak jeździć.

37

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

można przejść na dietę owocowo-warzywną, która jest tańsza niż dania mięsne.

38

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Można kupować produkty z krótką datą ważności, mają niższe ceny nawet o połowę!

39

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Zależy jakie to produkty, np. wędliny to raczej ryzykownie, bo mogą być w nich jakieś bakterie typu jad kiełbasiany... Ale np jogurty to nawet lepiej kupować wtedy, bo jeszcze więcej dobrych bakterii w nich jest:)

40

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Niekoniecznie trzeba czekać na taką wyprzedaż, bo ciągle są świetne oferty np w Lidlu, gdzie wczoraj kupiłam kaszę ok. 30% taniej, tylko trzeba kupić przynajmniej 2 opakowania. Wiem, że się nie zmarnuje u mnie, a kupując kilka rodzajów kasz w tej promocji, oszczędziłam na codziennych wydatkach na jedzenie.

41

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Trzeba zacząć od obniżenia stałych rachunków, bo na jedzeniu to za dużo nie oszczędzicie. Jak mamy za duże mieszkanie to zamienić na mniejsze - będzie mniejszy czynsz. Moja babcia mieszka na 60 m2, trzy pokoje, a korzysta z jednego, no ale nie chce się przeprowadzić do mniejszego choć wujek już jej proponował zamianę, on z żoną mieszka w 45 m - 2 pokoje, więc miałaby sporo mniejszy czynsz, a więcej kasy na leki i inne wydatki, ale nie daje się przekonać. Tak samo dziwię się, jak single kupują duże mieszkania, biorą kredyt na 30 lat i się męczą nie wiadomo po co, nawet nie mają czasu pomieszkać w tym domu, bo ciągle są w pracy. Moim Zdaniem trzeba mierzyć siły na zamiary, a jak będzie okazja założyć rodzinę to zawsze można kupić we dwójkę większe mieszkanie.

42

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Też nie oszczędzam na jedzeniu, bo kupować tanie i marnej jakości to tylko się popsuje zdrowie i potem na leki wyda...

43

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Można kupować rzeczy używane w dobrym stanie, często ludzie pozbywają się za bezcen tego co im zbędne lub nietrafionych prezentów, warto śledzić np. aukcje w sieci w swojej okolicy.

44

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Ja tak kupuję najczęściej ubrania, można kupić nowe rzeczy za pół ceny, bo ktoś nie trafił z rozmiarem:)

45

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Promocje, okazje, kupowanie tylko niezbędnych rzeczy - to jest najlepszy przepis na oszczędności, gdy mamy ograniczony budżet domowy. Ale cały czas trzeba szukać dodatkowego zarobku,. żeby poprawić swój byt, bo oszczędzanie na dłuższą metę odbiera radość życia, a małe przyjemności też są nam potrzebne:)

46

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Kupować jedzenie na rynku, od lokalnych rolników:)

47

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Racja, warto właśnie kupować produkty nieprzetworzone, bo są one tańsze niż np. gotowe dania. Np. za 6 zł (koszt dania typu pulpety czy fasolka po bretońsku 500 g, gdzie są śladowe ilości mięsa i pełno konserwantów), można kupić nawet ok. 2-3 kg świeżych warzyw.

48

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Ja często poluję na okazje w marketach. W Kauflandzie można kupić wciąż świeże pieczywo 50% taniej albo przecenione produkty, którym zbliża się termin ważności.  Dla porównania... w Tesco (przynajmniej w moim mieście) takie jedzenie często nie nadaje się już do spożycia, dlatego tam na tego typu łowy nie chodzę.

Po prostu... przy codziennych zakupach zawsze zaglądam co mają na przecenie i często trafiają się prawdziwe rarytasy nawet 70% taniej, mające jeszcze wystarczająco długi okres przydatności do spożycia, że zdążę je skonsumować. W ten sposób można czasami kupić coś ekstra, na co domowy budżet nie pozwala na co dzień.

49

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Pieczywo to akurat jest zdrowsze p o 2-3 dniach, a nie takie świeże. Mi lepiej smakuje na drugi dzień:)
le masz rację, czasem też pozbywają się końcówek jakiegoś produktu i za grosze można kupić.

50

Odp: Jak przeżyć za niewielkie pieniądze?

Powiem Wam, że ten oszczędny budżet to całkiem fajna sprawa.
Wiem, że pieniądze - jeszcze fajniejsza, ale większość z nas musi kombinować.
Od wielu lat kupuję praktycznie wszystko na promocjach, wyprzedażach, itd.
Gazetki z marketów mam w malutkim paluszku, a w drugim malutkim plan marketu ze szczególnym uwzględnieniem półek z okazjami. Jeśli chodzi o ciuchy to zakupy robię na największych wyprzedażach, albo np. na vinted, bo można tam znaleźć sensowne rzeczy za fajne pieniążki.