Festyn w Biskupinie 2012 | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Festyn w Biskupinie 2012

17 września 2012, dodał: li_lia
Artykuł zewnętrzny

 

Na Pojezierzu Gnieźnieńskim w woj. Kujawsko-Pomorskim znajduje się ośrodek turystyczno-krajoznawczy, będący jednocześnie archeologicznym rezerwatem. Tradycyjnie od 1994 roku we wrześniu władze oraz mieszkańcy Biskupina zapraszają na  festyn, który za każdym razem przyciąga tysiące turystów. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest Polska Piastów.

 

 

 

 

 

Biskupin jest miejscem, w którym historię można poczuć na wyciągnięcie ręki. Odkrycie prastarej osady zawdzięczamy lokalnemu pedagogowi, W.Szweitzerowi, który dokonał tego w latach 30 minionego wieku. Umiejscowiona na półwyspie jeziora Biskupińskiego osada prawdopodobnie powstała w drugiej połowie VIII wieku p.n.e. i zamieszkiwana była przez ludność kultury łużyckiej. Późniejsze badania profesora Kostrzewskiego wykazały, że gród liczący 100 domostw, ulokowanych na 11 ulicach zajmował obszar 1,3ha. Stary Biskupin zamieszkiwało wówczas około 1200 osób, parających się rybołówstwem, uprawą roli, garncarstwem hodowlą zwierząt oraz łowiectwem. Żelazo, brąz, kości oraz rogi stanowiły główny materiał z którego tworzono wówczas narzędzia codziennego użytku, broń oraz biżuterię.

 

 

 

 

Honorowy patronat nad tegorocznym festynem, który odbywa się w dniach 15-23 września, objął Marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Co świadczy o tym, że wydarzenie przekracza lokalny zasięg. Warto wspomnieć, iż Biskupin położony jest na Szlaku Piastowskim.  Uczonym udało się odtworzyć na jego obszarze owalnicową wieś, pochodzącą z początku średniowiecza. Białorusin Walery Zinkiewicz wraz z grupą Centrum Słowian i Wikingów z Wolina w tym roku zrekonstruował osadę, składającą się z chat mieszkalnych i budynków gospodarczych, do których prowadzi drewniana droga.  Całość stworzono znanymi w odległych czasach metodami, które nie uwzględniały użycia wkrętów czy metalowych gwoździ. Na środku okrągłego placu umiejscowiono scenę na której podczas festynu odbywać się będą pokazy.

 

 

 

 

 

Podczas imprezy, mającej przybliżyć gościom Polskę Piastów, będzie można uczestniczyć w pokazie wczesnośredniowiecznej mody, zobaczyć koronację Bolesława Chrobrego, przyjrzeć się tańcom szkockiego zespołu ,,Comhlan”, posłuchać koncertu ,,Ostrovii”. Najmłodsi uczestnicy festynu zapewne zechcą ulepić Smoka Wawelskiego, paciorki z modeliny, dowiedzieć się czym były Dziady, Postrzyżyny, rytuał Kupały. Organizatorzy przewidzieli również spektakularne atrakcje, wśród których znajdą się: obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, składanie zakładzinowej ofiary, rozbicie dymarki, sąd boży, śmierć Leszka Białego.

 

 

 

 

 

Zwiedzanie biskupińskiego grodu może odbywać się samodzielnie lub w asyście elektronicznych przewodników. Na terenie ośrodka znajdują się stanowiska zajmowane przez kowala, producentów dziegciu, dymarki, rybaków, łuczników, rogowników, snycerzy, bursztyniarzy, bartnika, zielarki, leśną szkółkę, garncarza, osób zajmujących się plecionkarstwem, obróbką kamienną, brązownictwem, kamieniarstwem. Tuż obok głównej sceny ulokowano drużynę wojów ,,Jantar”, łaźnię, pole walki, obszar przeznaczony dla jazdy konnej, zakątek dla kata. Udział w festynie zapowiedzieli przedstawiciele zagranicznych państw. Będzie można spotkać obóz węgierskich koczowników, Czechów, Holendrów i Niemców wykonujących rzemieślnictwo wczesnośredniowieczne, Rosjan i Litwinów, parających się kowalstwem. Ponadto bilet wstępu daje możliwość do wzięcia udziału w warsztatach nauki pisania głagolicą, robienia wianków świętojańskich, konserwacji ceramiki, obejrzenia multimedialnego pokazu, wyjaśniającego tajniki budowy Biskupina oraz życia jego mieszkańców.

 

 

Głodni i spragnieni turyści będą mogli skosztować podpłomyków, wypiekanych w piecu chlebowym, zakupić miód, uwarzyć sobie piwa, albo poczęstować się pajdą ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Konkurencję dla tradycyjnych pokarmów stanowić będzie wojskowa, gęsta grochówka, sycący żurek, bigos, oraz kebaby, zapiekanki i gofry. Odważnym osobom polecam kąpiel w balii wypełnionej gorącą wodą, zaś pozostałym wykonanie monety, pieczęci i własnej biżuterii.

 

do pozostałych atrakcji festynu należą rejs  łodzią ,,Welwet” (5zł za kurs od osoby), przejazd kolejką wąskotorową do muzeum i ruin zamku w Wenecji (50zł bilet rodzinny w obie strony), pawilon muzelniany z najnowszą wystawą – Tajemnice Góry św. Wawrzyńca. Ponadto dyrektor Muzeum Kolei Wąskotorowej zorganizował iluminację- Wenecką Noc z Parowozami.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otwarte jest przez cały rok od 9 do 17. Za normalny bilet zapłacicie 12 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny (minimum 2 dorosłych i 1 dziecko) 10zł od osoby.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Festyn w Biskupinie 2012

  1. avatar Melania pisze:

    Świetna fotorelacja :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?
Oryginalne produkty z Anglii
Poza tym za daleki transport też się płaci wyższą cenę produktów....