Była już mowa o festiwalach muzycznych, więc nadszedł czas, by przyjrzeć się propozycjom kinowym. Wszyscy wiemy, że zbliżające się wielkimi krokami wakacje oznaczają nic innego, tylko sezon ogórkowy, ale na pewno nie jest aż tak źle, bo przecież przełom wiosny i lata obfituje w festiwale filmowe.
Niedawno miał miejsce Festiwal w Cannes, który w tym roku zasłynął nie tylko z ciekawych filmów, gwiazd światowego kina i ich niesamowitych kreacji na czerwonym dywanie. Tym razem nie obyło się również bez skandalu, którego powodem była wypowiedź duńskiego reżysera, Larsa von Triera, twórcy m.in. Dogville (2003) i Tańcząc w Ciemnościach (2000). Podczas konferencji prasowej poświęconej jego nowemu filmowi Melancholia, von Trier pozwolił sobie na dość jednoznaczny komentarz dotyczący Hitlera i jego działań. Zapytany o zamiłowanie do niemieckiego romantyzmu, reżyser odpowiedział, że ma niemieckie korzenie i w pewnym momencie swojego życia doszedł do wniosku, że jest nazistą. Wyraził też swoje zrozumienie, a nawet współczucie wobec przywódcy III Rzeszy, co wzbudziło ogromne zaskoczenie wśród zebranych dziennikarzy i towarzyszących mu aktorów (reakcja Kirsten Dunst mówi sama za siebie). Pomimo przeprosin reżysera po całym zajściu von Trier został uznany przez organizatorów festiwalu za persona non grata. Chociaż opuścił Cannes, jego film został doceniony – Kirsten Dunst otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza aktorka.
Za nami również nasz rodzimy 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O tegoroczne Złote Lwy walczyło 12 filmów. W tym roku statuetkę otrzymał Jerzy Skolimowski za Essential Killing, który został również nagrodzony m.in. na 67. Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji. Sala Samobójców Jana Komasy otrzymała statuetkę Srebrne Lwy. Natomiast wielu krytyków uważa, że nie doceniono najnowszego działa Wojciecha Samarzowskiego pt. Róża.
Przed nami tego lata jeszcze kilka innych ciekawych imprez filmowych. Od 21 do 31 lipca odbędzie się 11. Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W tym roku tematem przewodnim będzie kino norweskie i inne elementy kultury tego kraju. Festiwal uświetnią swoją obecnością także gwiazdy muzyki, m.in. Jaga Jazzist i Biosphere. 31 lipca rozpoczyna się Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym, na który zaproszono takie sławy polskiego kina, jak Iga Cembrzyńska, Andrzej Kondratiuk i Wojciech Malajkat. Prace nad programem festiwalu są jeszcze w toku.