Farmakologiczne leczenie alkoholizmu – czy to skuteczne rozwiązanie? Kiedy sięgnąć po tabletki antyalkoholowe?
Wciąż istnieje wiele mitów, które sprawiają, że leki na alkoholizm wydają się być nieskuteczne lub nawet niebezpieczne. To duży błąd oraz pozbawienie tysiąca ludzi z problemem alkoholowym na powrót do normalności, którą mogliby osiągnąć rozpoczynając kurację takimi lekami jak Naltrexone lub Disulfiram.
Problemy z alkoholem – kiedy warto rozpocząć kurację antyalkoholową?
Kuracja lekami antyalkoholowymi szczególnie zalecana jest osobom, które w przeszłości nieskutecznie próbowały już zerwać z nałogiem. Tabletka na alkoholizm to dodatkowe wsparcie, które nie może jednak zastąpić terapii psychologicznej. Leczenie farmakologiczne zaleca się także osobom, które muszą natychmiastowo zerwać z nałogiem, np. poprzez pogarszający się stan zdrowia. W każdym przypadku warunkiem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego alkoholizmu jest zgoda pacjenta oraz pełna świadomość jak działa tabletka na alkoholizm. Co więcej, przed jej podaniem należy zachować około tygodniową abstynencję oraz podjąć się tzw. detoksykacji organizmu. Aby leczenie było skuteczne, a także, aby nie dopuścić do nawrotu choroby, należy równolegle rozpocząć terapię psychologiczną (indywidualną lub w grupie AA).
Leki dla alkoholika – czy to bezpieczne?
W Polsce od wielu lat zupełnie legalnie można skorzystać z kuracji lekami antyalkoholowymi takimi jak Naltrexone czy Disulfiram, które nie są uzależniające, a ich działanie nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Obydwa leki antyalkoholowe najczęściej aplikuje na okres kilku miesięcy w postaci podskórnej wszywki alkoholowej. Taki sposób podania leku to gwarancja kontynuowania kuracji pomimo chwilowych słabości czy pokus, związanych z chęcią spożycia alkoholu.
Naltexone (lek stosowany w leczeniu alkoholizmu) jest bardziej nowoczesny niż Disulfiram, który często funkcjonuje pod nazwą Esperal i należy do grupy leków o działaniu awersyjnym, co oznacza, że wraz ze spożyciem alkoholu w organizmie zachodzi szereg nieprzyjemnych objawów, których pacjent obawia się i poprzez strach, zachowuje abstynencję.
Naltrexone działa inaczej, blokując w przypadku spożycia alkoholu jego przyjemne objawy – euforię, radość czy rozluźnienie. Gdy alkoholik nie odczuwa ich, spożywanie substancji wysokoprocentowych nie daje oczekiwanych rezultatów, czego następstwem jest rezygnacja z alkoholu.
Efekty i korzyści farmakologicznego leczenia alkoholizmu
Kuracja lekami antyalkoholowymi trwa kilka miesięcy, więc nie warto oczekiwać natychmiastowych efektów, tym bardziej, jeśli nie zdecydujemy się na uzupełnienie leczenia, terapią psychologiczną. Warto leczenie odbyć w placówce, która specjalizuje się w kompleksowej pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom, tak, aby do problemu alkoholowego podejść szerzej. Efektem dobrze przeprowadzonej kuracji jest całkowita abstynencja, a także pokazanie jak może wyglądać życie bez alkoholu. Gdy wszywka alkoholowa po kilku miesiącach zostanie usunięta, pacjent musi mieć pewność, że w chwilach słabości, nie sięgnie po alkohol – wtedy możemy uznać, że leczenie farmakologiczne okazało się skuteczne.
Tabletki antyalkoholowe – ceny i miejsca, gdzie warto odbyć nimi kurację
Leczenie farmakologiczne alkoholizmu nie jest refundowane, więc warto szukać miejsc, w których koszty leków będą niższe, a przy okazji otrzymamy gwarancję, że lek nie okaże się placebo. Dlatego wybierając placówkę, należy upewnić się jakie opinie posiada oraz czy może pochwalić się certyfikatami dotyczącymi pomocy osobom uzależnionym. Takim miejscem jest Insertmed, którego lekarze oferują 24-godzinne wsparcie oraz możliwość dojazdu do domu pacjenta. Aby poznać dokładne koszty leczenia lekami tj. Naltexone czy Disulfiram warto wcześniej skontaktować się z lekarzem lubelskiej placówki przez stronę internetową lub telefonicznie: +48 697 684 567.