Pachnące pranie – sprawdzone sposoby!

9 marca 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

2 500 litrów wody pochłania wyprodukowanie 1 koszulki. Mało? Dużo? Nadszedł czas aby spojrzeć na swoją garderobę nieco inaczej – zastanawiałeś się kiedyś ile wody kryje się w Twojej szafie?

Obecnie każdego roku, na całym świecie produkuje się aż 80 miliardów sztuk odzieży1. Odzieży, którą kupujemy na poprawę humoru czy w imię nowych trendów dyktowanych przez rynek mody. Tymczasem im więcej kupujemy, tym rzadziej nosimy to co już mamy. Regularnie korzystamy jedynie z ponad połowy ubrań, które posiadamy. Aż 26% rzeczy znajdujących się w naszych garderobach jest prawie nienoszona.2 Powód? Część to nieudane zakupy, część ma jeszcze metkę, a kilka z nich „zdobią” plamy, na których wywabienie straciliśmy już nadzieję. W efekcie gromadzimy rzeczy, których nie wykorzystujemy i cały czas mamy apetyt na nowe.

Jeśli zdamy sobie sprawę z liczby ubrań jakie posiada przeciętny konsument szybko stanie się jasne, że mówimy o setkach tysięcy litrów wody zamkniętych w szafie. A na tym nie koniec…

Przez lata uczyliśmy się oszczędzać wodę zakręcając kran podczas mycia zębów czy biorąc szybki prysznic zamiast kąpieli. Jednak nasza codzienna konsumpcja wody nie ogranicza się jedynie do tej, którą wykorzystujemy bezpośrednio – do picia czy mycia, ale także dotyczy pośredniego wykorzystania wody poprzez korzystanie z rzeczy, które powstały przy jej użyciu jak np. odzież.  A w tej materii daleko nam do ideału – wciąż łatwiej przychodzi nam coś kupić i wyrzucić. Niestety niska świadomość ekologiczna sprawia, że niewiele osób wie, że takie podejście do mody nie jest bez znaczenia dla środowiska.

Zobacz wodę w ubraniach

U podstaw wszelkich zmian leży edukacja, dlatego zainicjowana przez markę Vanish kampania „Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze” ma na celu uświadomienie jakie ilości wody pochłania produkcja odzieży oraz zmotywowanie konsumentów do bardziej odpowiedzialnego podejścia do mody poprzez dbanie o ubrania.

vanish

Na początek wystarczy wdrożyć w życie hasło „Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze”.
Nie ma lepszego sposobu na bycie bardziej eko niż wykorzystanie zasobów, które mamy, dlatego zamiast kupować bazujmy na ubraniach, które już są w naszej szafie.

Warto też nauczyć się dbać o ubrania – czytać metki i stosować się do zawartych na nich instrukcji. Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja, stosowanie delikatnych
i skutecznych detergentów, pozwoli przedłużyć życie ulubionych ubrań lub przywrócić blask tym, skrywanym na dnie szafy. Tutaj z pomocą przychodzi Vanish Oxi Action, który:

  • Usuwa plamy już w 30 stopniach
  • Zapobiega farbowaniu kolorów
  • Zwalcza nieprzyjemne zapachy,
  • Zapewnia higieniczną czystość

Warto stosować Vanish Oxi Action do każdego prania dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się naszymi ubraniami dłużej. A dłuższe życie ubrań to pierwszy krok w kierunku dbania o środowisko, który pozwala ograniczyć ilość odzieży wyrzucanej na śmieci oraz pomoże zamienić filozofię kup-załóż-wyrzuć na zadbaj, noś lub daj drugie życie ubraniom!

 

 

 

 

 

 

Przypisy

  1. [b.a.], Environmental impact, https://truecostmovie.com/learn-more/environmental-impact/ (dostęp: 7.01.2021 r.).
  2. Accenture, Czy ekologia jest w modzie? Raport o odpowiedzialnej konsumpcji i zrównoważonej modzie w Polsce, 2020.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nadwaga i otyłość u dzieci
Zamiast lekcji wychowawczej powinna być nauka zdrowego odżywiania, bardzo praktyczna w dzisiejszych czasach...
jak pies z kotem
Myślę, że niewielki, choć np. w sytuacjach agresji pies może chcieć bronić...
Duże akcje promocyjne w sieci
Warto szukać promocji w dużych e-sklepach, im się nie opłaca trzymać towaru w...
Zabawa na weselu bez osoby towarzys…
Wolałabym nie iść wcale, niż iść sama i kiepsko się z tym czuć...