Farbowanie włosów jest zabiegiem, któremu chętnie poddajemy włosy. Niekiedy jest to powodowane chęcią zmiany wyglądu lub podkreśleniem naturalnego odcienia, innym zaś razem wynika z chęci zamaskowania siwych włosów. Częste farbowanie może jednak przyczyniać się do osłabienia kondycji włosów, co w konsekwencji skutkuje ich nadmiernym przesuszeniem, zmatowieniem i łamliwością. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio zadbać o włosy farbowane. W jaki sposób? Podpowiadamy!
Suche, łamliwe i rozdwajające się – kiedy włosy wymagają ratunku
Choć obecnie farby do włosów w swoim składzie bardzo często zawierają składniki pielęgnujące, niestety nie zapewniają wystarczającej ochrony przed uszkodzeniami wynikającymi z wnikania substancji farbujących w głąb włosa. W rezultacie częste farbowanie osłabia włosy, pogarszając ich ogólną kondycję i wygląd. Negatywny wpływ na włosy dodatkowo potęguje poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury, które ma miejsce podczas suszenia oraz prostowania włosów. W efekcie tych działań włosy tracą swój naturalny blask, a ich osłabienie staje się widoczne gołym okiem. Jak poznać, że włosy potrzebują wzmocnienia? Jeśli są suche, nadmiernie się puszą, zwłaszcza na końcach, stają się matowe i pozbawione blasku, a przy tym podatne na rozdwajanie i złamania, to znak, że potrzebują specjalnej pielęgnacji.
Jak odżywić włosy po farbowaniu?
Włosy suche i matowe przede wszystkim wymagają systematyczności w podejmowanych działaniach. Aby w realny sposób poprawić ich kondycję, a tym samym wygląd, jednorazowe zabiegi z całą pewnością nie wystarczą. Powinny być one powtarzane cyklicznie przez dłuższy czas. O jakich zabiegach mowa? Podstawą każdego rodzaju pielęgnacji włosów jest odżywka. Powinna być stosowana po każdym myciu włosów. Rodzaj owej odżywki należy dopasować do stanu włosów i ich potrzeb. W przypadku włosów suchych z całą pewnością najlepszym wyborem będzie odżywka nawilżająca i regenerująca, zawierająca składniki, które zatrzymują we wnętrzu łodygi włosa wodę i zapobiegają jej nadmiernej utracie. Bardzo dobrze z tym zadaniem radzą sobie na przykład odżywki emolientowe. Ponadto codzienną pielęgnację należy uzupełniać stosowaniem masek do włosów, które zawierają bardziej skoncentrowane składniki, niż ma to miejsce w przypadku odżywek. Maski, najlepiej te, które przeznaczone są do pielęgnacji włosów farbowanych, należy nakładać zgodnie z zaleceniami producentów, najczęściej 2 – 3 razy w tygodniu. Pomaga to spotęgować działanie odżywek stosowanych na co dzień i sprzyja poprawie kondycji włosów. Nakładanie masek na włosy można połączyć też z olejowaniem włosów, polegającym na nakładaniu na nie specjalnych olejków o właściwościach nawilżających i regenerujących. Stosowanie olejków na podkład w postaci maski, zwiększa ich pielęgnacyjne działanie, potęgując efekt odżywienia. Zaleca się nakładanie olejków na końcówki włosów, ewentualnie do połowy ich długości. Rodzaj olejku należy dopasować do kondycji włosów.