Przebarwienia na skórze – czym są i jak im przeciwdziałać?

31 marca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Przebarwienie to częsty problem estetyczny. Ich powodem jest nadmierne nagromadzenie się melaniny w jednym miejscu. Jak rozjaśnić cerę? Co zrobić, by cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem?

krem na przebarwienia

 

Pielęgnacja twarzy wymaga systematyczności. Należy dobrać odpowiednie kosmetyki na przebarwienia na twarzy. Warto stosować również inne kosmetyki zapobiegające starzeniu, np.: https://bioherba.com.pl/kosmetyki-na-przebarwienia/. O ochronie skóry trzeba pamiętać przez cały rok. Zdarza się, że usunięte plamy powracają.

Jak powstają przebarwienia na skórze?

Przebarwienia to zmiany w kolorze skóry. Występują niezależenie od karnacji. Są ciemniejsze od otaczającej ich cery. Najczęściej mają charakter punktowy. Zdarza się jednak, że obejmują większy obszar. Czasem zajmują nawet pół twarzy. Tworzą się na skutek koncentracji melaniny. Aby z nimi walczyć, trzeba poznać ich przyczynę. Wśród czynników wpływających na powstawanie przebarwień należy wskazać:

 • Promieniowanie UV – słonce pobudza rozwój wolnych rodników uszkadzających tkanki skóry. Dodatkowo narusza włókna elastylowe i kolagenowe. W efekcie mogą pojawić się przebarwienia.
 • Zaburzenia hormonalne – powodują większą wrażliwość komórek na promieniowanie. Nieestetyczne przebarwienia mogą pojawić się w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Występują również u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy.
 • Choroby przewlekłe – duże znaczenie ma niedoczynność tarczycy, schorzenia wątroby, cukrzyca.
 • Rekcje alergiczne i stany zapalne skóry – nieprawidłowo leczone uczulenie, atopowe zapalenia skóry, trądzik często pozostawia widoczne zmiany.
 • Wiek – przebarwienia nasilają się wraz z wiekiem. Pierwsze zmiany mogą pojawić się nawet u 25-latków –  wówczas skóra zaczyna się starzeć i osłabia się jej bariera hydrolipidowa.
 • Substancje fotouczulające (np. dziurawiec czy retinol) – składniki pod wpływem działania promieni UV zwiększają produkcję melaniny.

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem na przebarwienia na twarzy?

 

Kosmetyki dostępne na rynku wyróżniają się wysoką skutecznością. Aby znaleźć właściwy produkt, trzeba zapoznać się z jego składem. Kremy na przebarwienia na twarzy zawierają m.in.:

Witaminę C

Kwas askorbinowy zatrzymuje procesy związane z produkcją melaniny. Działa rozjaśniająco. Badania przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Medycznego w Kunming w Chinach wykazały znaczącą poprawę stanu skóry u pacjentów z bliznami potrądzikowymi. W trakcie zabiegów mezoterapii bezigłowej z użyciem witaminy C badacze odnotowali poprawę pigmentacji oraz wygładzenie skóry [1].

Filtr UV + witamina C

Kremy z filtrem UV i witaminą C można aplikować przez cały rok. Mitem jest, że kwas askorbinowy nie może być stosowany latem. Wręcz przeciwnie, substancja jest silnym antyoksydantem, dlatego warto po nią sięgać regularnie. Tym bardziej że zmiany na skórze często powracają. Witamina C rozjaśnia i ujednolica koloryt, a w połączeniu z filtrem UV pozwala zachować zdrowy wygląd. To brak ochrony przeciwsłonecznej zwiększa ryzyko zmian pigmentacyjnych.

Witaminę E

Substancja chroni przed wolnymi rodnikami, które osłabiają naturalną barierę skóry. To minimalizuje ryzyko pojawienia się przebarwień. Substancja uczestniczy w procesie utleniania lipidów komórek barwnikotwórczych [2].

Retinol

Posiada właściwości regenerujące oraz rozjaśniające naskórek. Uczestniczy w procesach melanogenezy. Retinoidy stosuje się w leczeniu przebarwień powstałych na skutek promieniowania UV lub pozapalnych. Zabiegi z zastosowaniem retinolu pozwalają na równomierne rozłożenie melaniny.  Ograniczają pigmentację w głębokich warstwach skóry [3].

Hydrokwasy

To związki stosowane w leczeniu hiperpigmentacji. Substancje zakwaszają środowisko, zapobiegając tworzeniu się melaniny. Do najczęściej wykorzystywanych hydrokwasów zaliczają się:

 • Kwas glikolowy,
 • Kwas laktobiony,
 • Kwas migdałowy,
 • Kwas cytrynowy,
 • Kwas pirogronowy.

Wybieraj kremy o dobrym składzie!

Kremy na przebarwienia skóry poprawiają jej koloryt. Chronią również przed pojawieniem się nowych zmian. Sięgając po produkty pielęgnacyjne, warto przeczytać ich skład. Należy dowiedzieć się również, w jakim stężeniu występują substancje czynne. Zaleca się ponadto sprawdzić, co składa się na recepturę kosmetyków. Lepiej unikać artykułów zawierających konserwanty, barwniki, SLS-y, parabeny. Ich działanie nie jest obojętne dla organizmu.

Źródła:

1. Wang K., Jiang H., Li W., Qiang M., Dong T., Li1 H., Role of Vitamin C in Skin Diseases, Front Physiol. 2018; 9: 819.

2. Zasad M., Substancje biologicznie czynne
stosowane w rozjaśnianiu
hiperpigmentacji skóry, w: Kosmetologia Estetyczne 5/2016

3. Zegarska B., Pochodne witaminy A w kosmetologii i medycynie estetycznej, Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna dodatek Dermatologia i Uroda, 2013.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...
Kondycja a tlenoterapia?
Fajne są też treningi z powolnym bieganiem.