Fakty i mity o wybielaniu zębów

4 lipca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Coraz więcej osób marzy o hollywoodzkim uśmiechu, który doda nam pewności siebie i sprawi, że poczujemy się atrakcyjniejsi. W dzisiejszym artykule skupimy się na faktach i mitach odnośnie wybielania zębów.

Fakty na temat wybielania zębów

  • Wybielanie zębów może być bolesne.

Niestety może tak się zdarzyć, że u niektórych osób podczas wybielania pojawi się nadwrażliwość zębów, co powoduje ból. Dzieje się tak ze względu na kontakt uzębienia z substancjami wybielającymi. Przez kilka dni, a nawet tygodni ząb może „reagować” na ciepło i zimno. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie past do zębów wrażliwych.

  •  Przed wybielaniem należy usunąć kamień.

Kamień na zębach to siedlisko bakterii i nie ulega on rozjaśnianiu. Przed wybielaniem należy usunąć kamień z uzębienia, aby zabieg przyniósł spodziewany efekt. Tak czy inaczej, warto raz na pół roku usuwać kamień z zębów, ponieważ prowadzi on do paradontozy i problemów z jamą ustną.

  •  Po wybielaniu zębów należy przestrzegać specjalnej diety.

Aby efekt wybielania zębów utrzymany był przez długi czas, wskazane jest przestrzeganie tzw. „białej diety”. Polega ona na spożywaniu białych, bezbarwnych pokarmów, takich jak kefir, jogurt naturalny, ryż, jabłka. Jeżeli chcecie zachować śnieżnobiały uśmiech palenie papierosów powinniśmy jak najszybciej odstawić oraz odzwyczaić się od jedzenia borówek, buraków czy picia czerwonego wina.

Mity na temat wybielania zębów

  • Efekty wybielania zębów są na stałe.

Zabieg wybielania zębów należy powtarzać raz na jakiś czas (nie częściej, niż raz na pół roku), ponieważ wybielanie nie eliminuje przebarwień szkliwa. Efekt w dużej mierze zależny jest od wybranej metody oraz od indywidualnych przyzwyczajeń. Przykładowo pacjent, który nie pali papierosów, nie pije czerwonego wina i kawy ma szansę na dłużej utrzymać rezultaty wybielania. Nie bez znaczenia jest także regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej – mycie zębów po każdym posiłku, nitkowanie i płukanie specjalnymi płynami.

  •  Wybielanie zębów możliwe jest tylko w gabinecie dentystycznym.

Nie jest to prawda, samodzielnie w domowym zaciszu również możemy wybielić zęby korzystając np. z pasków wybielających. Pamiętaj jednak, że efekty nie będą tak trwałe, jak po wybielaniu u stomatologa. Dentysta stosuje preparaty, które mają większe stężenie i tym samym głębiej wnikają w strukturę zęba. Jak możecie się domyślać, rezultat jest szybszy i trwalszy. Mimo to koszt takiego zabiegu jest duży wyższy niż zakup pasków do wybielania zębów.

  • Każde zęby można wybielić.

Nie zawsze i nie wszystkie zęby można wybielić. Przed zabiegiem skonsultuj się z dentystą, aby się upewnić, że wszystkie zęby są wyleczone, nie masz stanu zapalnego dziąseł, ani nadwrażliwości zębiny. W tym wypadku należy najpierw wyleczyć wszelakie dolegliwości, a później udać się na wybielanie zębów.

Zabiegu wybielania zębów nie poleca się wykonywać u dzieci ani u kobiet w ciąży.

Źródło: Style White – Pasta wybielająca