Fakty i mity na temat botoksu: odkrywamy prawdę!

6 czerwca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny


Rozmowa z dr Joanną  Kuschill-Dziurdą  z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDestetis w Krakowie

 

Pani doktor, często się słyszy z ust pań „ na botoks jeszcze za wcześnie”. Czy jest jakaś granica wieku np. 40-50 lat, w której powinnyśmy się udać na wizytę do lekarza medycyny estetycznej, czy jest to właśnie jeden z mitów, który warto obalić?

Zdecydowanie trzeba obalić ten mit. Nie ma granicy wieku. Czasami 20-parolatka z  powodu bardzo mocnej i żywej mimiki powinna się poddać zabiegowi ostrzyknięcia toksyną botulinową ponieważ botoks zapobiega powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek. Dzieje się tak dlatego, że  skóra jest związana bardzo mocno z mięśniami mimicznymi. Jeśli unieruchomimy botoksem te mięśnie to skóra na nich nie będzie się marszczyć i nie powstaną zmarszczki. Najciekawsze jest to, że większość moich pacjentek to 30-parolatki. Prawdopodobnie jest to związane z dużą świadomością wśród młodych kobiet o tej dziedzinie medycyny.

Ale czy po botoksie nie będzie twarzy „maski” czy to może kolejny mit?

 

To kolejny mit prawdopodobnie związany z przykładami osób publicznych u których botoks został podany w nadmiarze, czasami na ich własne życzenie. Toksyna botulinowa umiejętnie podana likwiduje zmarszczki mimiczne – te zmarszczki zazwyczaj nie dodają nam uroku. Lwia zmarszczka nadaje twarzy srogi wygląd i powoduje, że ciągle wyglądamy na złe i zestresowane. W dzisiejszych czasach modny jest zrelaksowany wygląd, niektórzy nazywają go luksusowym wyglądem – to właśnie powoduje botoks. Wyglądamy na wypoczętych, jak zaraz po wczasach. Tak, dzięki toksynie botulinowej, wygląda wiele osób i nawet nie zdajemy sobie sprawy w jaki sposób to osiągają. Zmarszczki nie są potrzebne aby się uśmiechać, gdyż śmieją się oczy i usta. A śmieją się gdy siebie akceptujemy bo po prostu piękniejsze czujemy się lepiej.

 

Jak długo czekamy na efekty botoksu?

 

Zazwyczaj pierwsze efekty działania toksyny botulinowej są widoczne w 3 dniu po podaniu preparatu. Wynika to z zablokowania uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika  do płytki nerwowo-mięśniowej i czasu potrzebnego na zużycie acetylocholiny już wcześniej tam obecnej i wyprodukowanej. Po około 7-14 dniach efekt działania jest maksymalny i na pewno nie będzie już większego, stąd wizyta kontrolna po zabiegu jest zazwyczaj planowana w tym czasie.

Co by Pani Doktor powiedziała Paniom, które przesadzają z ilościami zabiegów ? Kiedy można zabieg powtórzyć?

 

Ponieważ efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się średnio około 4 miesiące kolejny zabieg najczęściej powtarza się po minimum tym czasie. Są pacjentki, które oczekują częstszego podawania preparatu ale czasami nie jest to korzystne gdyż nie pozwala mięśniom na chwilowy powrót do normalnego funkcjonowania i wtedy może dochodzić do ich znacznego osłabienia i zaniku. Jest to oczywiście dla niektórych pań celem samym w sobie i tego właśnie oczekują.

Czy podanie botoksu boli?

 

Zabieg polega zazwyczaj na kilku ukłuciach, których bolesność można porównać do ukąszenia przez komara. Większość pacjentów, którzy mają zabieg kolejny raz, rezygnuje całkowicie ze znieczulenia, twierdząc, że jest zbyteczne. Dla bardzo wrażliwych osób istnieje możliwość znieczulenia kremem znieczulającym lub przez przyłożenie okładu z lodem, co pozwala na praktycznie bezbolesne nakłucia.

Co się dzieje, gdy działanie toksyny botulinowej ustąpi?

 

Działanie toksyny botulinowej ustępuje powoli, stopniowo. Zazwyczaj po około 3-4 miesiącach widać, że efekt likwidacji zmarszczek trochę się zmniejsza ale ciągle jest wyraźny. Po 4 -6 miesiącach u większości pacjentów siła mięśni wraca do poprzedniego stanu sprzed podania toksyny. Natomiast skóra przez ten czas nie kurczyła się, stąd jej wygląd zazwyczaj się poprawia i jest w znacznie lepszym stanie niż przed podaniem preparatu.

Na czym polega wywiad lekarski przed zabiegiem podania botoksu?

 

Przed każdym zabiegiem pacjent jest przeze mnie konsultowany z zakresu medycyny estetycznej. Staram się zobrazować pacjentowi jak będzie wyglądał po zmianie. Nie zawsze to, co pacjent sobie zaplanował będzie dla niego najlepsze, stąd jest konieczne takie spojrzenie. Warto pamiętać, że na twarzy nie jest najważniejsza pojedyncza zmarszczka ale ważne są jej prawidłowe proporcje i podkreślenie cech, które nadają jej piękniejszy wygląd. Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej w MEDestetis jest dokładnie zbierany wywiad lekarski. Wywiad lekarski ma przede wszystkim na celu prawidłową kwalifikację pacjenta do zabiegu, określenie wskazań i przeciwwskazań. Do przeciwwskazań do podania toksyny botulinowej oczywiście zaliczamy okres ciąży i laktacji, choroby neurologiczne, nadwrażliwość na toksynę oraz przyjmowanie niektórych leków, które mają wpływ na płytkę nerwowo-mięśniową. Bardzo ważne jest też zebranie wywiadu odnośnie obecnych chorób przewlekłych, alergii, przyjmowanych leków a także oczekiwań pacjenta co do efektu zabiegu. Obowiązuje również wykonanie zdjęcia przed zabiegiem i podpisanie przez pacjenta zgody na zabieg.

A czy to prawda, że botoks likwiduje nadmierne pocenie pach, dłoni i stóp?

Tak, toksyna botulinowa jest tutaj również niezmiernie pomocna.  Oczywiście nadmierna potliwość może być objawem chorób ogólnoustrojowych. W tym miejscu  swoją podstawową rolę odgrywa prawidłowo zebrany wywiad lekarski pozwalający na wykluczenie takich chorób jak: nadczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne, infekcje ogólne i inne.  Nadmierna potliwość najczęściej dotyczy obszaru pach. Sam zabieg  trwa około 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym pozwala na ograniczenie pocenia do minimum a efekt utrzymuje się czasami nawet do 12 miesięcy. Dla osób dla których nadmierne pocenie się jest dużym problemem zabieg  jest prawdziwym wybawieniem i pozwala  na swobodne funkcjonowanie w życiu zawodowym i towarzyskim.

Ostatnie pytanie – czy botoks leczy migrenę?

Jak najbardziej. Oczywiście nie każdy ból głowy jest migreną więc najpierw trzeba się upewnić czy ból głowy ma takie podłoże. Migrena ma związek z neuroprzekaźnikami i nadmierną aktywnością nerwową. Ostrzyknięcie określonych okolic pozwala zlikwidować ból głowy powodowany migreną aż u 80% pacjentów. Wykryto to przypadkiem gdyż pacjentki, które cierpiały na nawracające ataki migreny przestały je mieć po likwidacji zmarszczek toksyną botulinową.

WWW.medestetis.pl

WWW.facebook.com/MEDestetis

Zobacz również:

  1. Botoks dla włosów?
  2. Zabiegi dla 40-latek
  3. Jakimi metodami można zmienić kształt nosa?
  4. Zrobiłybyście sobie botoks? Dyskusja na forum