Esperal – „straszak” zniechęcający do picia. Jak działa?

4 kwietnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z każdym rokiem rośnie liczba osób uzależnionych od alkoholu etylowego zarówno w Polsce, jak i na świecie. W nałóg może popaść niemal każdy człowiek. Niezależnie od wieku, płci, statusu ekonomicznego czy zawodowego. To schorzenie natury psychicznej i fizycznej. Rozpoczyna się oraz przebiega w sposób złożony. Nie pojawia się bowiem z dnia na dzień, ale rozwija długotrwale. Pierwsze objawy choroby alkoholowej są najczęściej bagatelizowane lub wręcz niezauważalne dla osób z otoczenia uzależnionego. On sam zwykle zaprzecza własnym trudnościom lub ich nie dostrzega. Wstępna i ostrzegawcza faza alkoholizmu charakteryzuje się bowiem poszukiwaniem okazji do picia alkoholu i wzmocnieniem tolerancji na działanie toksyny. Stopniowo zachowania te przekształcają się w zaawansowane stadia nałogu (krytyczne i przewlekłe). Objawiają się one długotrwałymi ciągami alkoholowymi. Przerwać je pomaga Esperal, który pełni rolę straszaka, zniechęcającego do spożywania alkoholu. Dzięki temu alkoholik nie tylko odstawia substancję odurzającą, ale również zyskuje motywację do utrzymania abstynencji.

senior u lekarza

By móc zastosować u uzależnionego pacjenta Esperal, musi on uprzednio skonsultować się ze specjalistą i odstawić substancję odurzającą. Niedopuszczalne jest bowiem łączenie leku z etanolem. W związku z tym chory zobowiązany jest do utrzymania przynajmniej dobowej abstynencji od alkoholu przed rozpoczęciem terapii awersyjnej oraz przez cały czas działania Esperalu. Dlaczego wszywkę alkoholową zalicza się do awersyjnych metod leczenia alkoholizmu? Jej stosowanie wzbudza niechęć alkoholika przed sięganiem po napoje alkoholowe i produkty zawierające w swoim składzie alkohol. Już podczas konsultacji medycznej poznaje on bowiem mechanizm działania leku. Dowiaduje się zatem, czym grozi podejmowanie próby przepicia wszywki alkoholowej. Mowa tu przede wszystkim o reakcji disulfiramowej, czyli nagłej odpowiedzi organizmu na nadmierne stężenie toksyn poalkoholowych w krwiobiegu. To jej skutków zdrowotnych obawiają się chorzy, długotrwale powstrzymując się przed piciem alkoholu.

Esperal, czyli popularna wszywka alkoholowa

Esperal jest popularną nazwą produktu handlowego dostępnego w aptekach jako Disulfiram WZF. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Jest substancją legalną i dopuszczoną do obrotu na polskim rynku farmaceutycznym. Co więcej, wprowadzono go do sprzedaży w celu zwiększenia efektywności kompleksowego leczenia choroby alkoholowej. Stanowi zatem coraz powszechniejszą metodę farmakologicznego wsparcia terapii. Wszywka alkoholowa jest dostępna w polskich aptekach wyłącznie na zlecenie lekarza. Oznacza to, że pacjent może samodzielnie wykupić lek jedynie wówczas, gdy posiada na niego aktualną receptę. Substancję można nabyć również w placówkach medycznych i ośrodkach terapii uzależnień specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów implementacji Esperalu. Jednym z takich miejsc jest Centrum Medyczne Galmedic, gdzie wszywka dostępna jest od ręki, a do zaszycia nie jest wymagana recepta czy skierowanie.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

Esperal nie wywołuje bezpośredniego wpływu na sposób funkcjonowania układu nerwowego i mózgu człowieka. Stosowanie wszywki alkoholowej sprzyja jednak zwiększeniu motywacji alkoholika do powstrzymywania się przed sięganiem po alkohol. On sam, świadomie i dobrowolnie decyduje się bowiem na zabieg zaszycia. Wówczas poświadcza znajomość konsekwencji niestosowania się do zaleceń lekarskich.

Esperal Rzeszów

Substancją czynną leku Esperal jest disulfiram. Ten organiczny związek chemiczny należy do grona inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że jego obecność w krwiobiegu człowieka ogranicza lub wręcz blokuje proces wydzielania tego enzymu w ludzkiej wątrobie. Jest on niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu metabolizmu alkoholu etylowego. Disulfiram jest zatem odczuwalny wyłącznie w organizmie nałogowca, który decyduje się na jego połączenie z etanolem. Trawienie alkoholu zawsze odbywa się bowiem z udziałem wymienionego enzymu. Rozkłada on etanol do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. W przypadku jego braku w organizmie zaszytej osoby uzależnionej kumulują się toksyny. Jedną z najbardziej niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia jest aldehyd octowy. Jego rosnące stężenie odpowiedzialne jest za objawy reakcji disulfiramowej, przypominające objawy ostrego zatrucia alkoholowego. To ich dokuczliwości obawiają się alkoholicy, zmuszając się do niepicia.

Kto może stosować Disulfiram WZF?

Ze względu na sposób działania Esperalu niedopuszczalne jest nie tylko spożycie alkoholu podczas terapii, ale również bezpośrednio przed zabiegiem implantacji. Disulfiram mogą stosować wyłącznie trzeźwi pacjenci, gdyż dla nich substancja ta jest całkowicie bezpieczna. O konieczności zachowania abstynencji lekarz informuje chorych już na etapie konsultacji medycznej przed kwalifikacją do zabiegu. Wskazaniem do rozpoczęcia terapii awersyjnej jest chęć zwiększenia motywacji chorego do terapii i trwania w trzeźwości. Esperal można wszyć nałogowcowi na każdym etapie rozwoju jego uzależnienia. Czasami stanowi on pierwszy krok do leczenia nałogu alkoholowego. Innym razem stosuje się go w celu wzmocnienia osiągniętych już efektów terapeutycznych.

Przed zabiegiem, podczas którego wszywany jest Esperal, Rzeszów umożliwia konsultację lekarską w Centrum Medycznym Galmedic – kliknij link i dowiedz się więcej: https://rzeszow.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej w procesie leczenia alkoholizmu

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu implantacji Esperalu jest pozostawanie nałogowca w stanie upojenia alkoholowego lub po spożyciu alkoholu. Przed zabiegiem musi on pozostawać trzeźwy przez co najmniej 24 godziny. Niektórzy chorzy samodzielnie odstawiają substancję odurzającą. Inni decydują się na ten krok przy pomocy specjalistów. Dokonują tego najczęściej podczas profesjonalnego odtrucia alkoholowego. Do wszycia Esperalu nie kwalifikują się ponadto osoby nadwrażliwe na którykolwiek składnik leku. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą również okazać się złożone choroby współistniejące z alkoholizmem. Zwłaszcza gdy dotyczą one układu krążenia, nerwowego lub oddechowego. Nie zaszywa się tabletek u osób z zaburzeniami psychicznymi, po epizodach depresyjnych lub próbach samobójczych podejmowanych w przeszłości.

Na czym polega implantacja Esperalu?

Terapia awersyjna, podczas której stosuje się Esperal, odbywa się pod kontrolą lekarza i po uzyskaniu zgody pacjenta. Zabieg zaszycia wykonuje chirurg, który uprzednio kwalifikuje do niego pacjenta. Konieczne jest również jego przygotowanie do rozpoczęcia zabiegu. W tym celu oczyszcza się i dezynfekuje skórę chorego w lokalizacji pola operacyjnego. Zwykle znajduje się ono tuż nad pośladkiem chorego. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zaszycie jest dla pacjenta komfortowe i całkowicie bezbolesne. Oryginalny lek disulfiram ma formę jałowych tabletek, które wszczepia się podskórnie, w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. By tam dotrzeć, chirurg posługuje się skalpelem. Wykonuje nim niewielkie nacięcie na skórze chorego. Prowadzi je w głąb tkanek. W podpowięzi wypreparowuje specjalną kieszonkę. W jej wnętrzu umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę Esperalu.

 

Mimo że wszycie wszywki alkoholowej jest szybkie i uważane za mało inwazyjne, nadal pozostaje interwencją chirurgiczną. Wymaga bowiem przerwania ciągłości tkanki skórnej pacjenta. Na jego ciele powstaje zatem niewielka rana. Chirurg zaszywa ją z użyciem nici chirurgicznych. Zależnie od pakietu wybranego przez pacjenta stosuje szwy rozpuszczalne lub nie. W drugim przypadku należy zgłosić się na ich usunięcie. Wizyta kontrolna powinna odbyć się po upływie 10-14 dni od daty zabiegu.

Wszywka alkoholowa (Esperal) sposobem na wzmocnienie efektów leczenia uzależnienia od alkoholu

Esperal oddziałuje na psychikę i nastawienie alkoholika do własnego problemu w sposób pośredni. Nie jest jednak lekiem, który uzdrowi uzależnionego z choroby alkoholowej. Z tego względu powinno się go zawsze stosować wraz z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Wśród nich wymienia się przede wszystkim psychoterapię alkoholizmu. Podczas grupowych lub indywidualnych spotkań z psychoterapeutą pacjenci uczą się radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, nadmiarem stresu i patologicznymi przyzwyczajeniami.

Jak długo działa Esperal? Terapia z użyciem wszywki alkoholowej jest długotrwała. Jej substancja czynna uwalnia się bowiem do krwiobiegu pacjenta nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. To wystarczająco długi czas, by skorzystać z zaawansowanej terapii psychologicznej. Umożliwia ona nie tylko trwanie nałogowca w abstynencji. Ogranicza też ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej już po zakończeniu działania wszywki.

Czego jednak boją się zaszyte osoby uzależnione, długotrwale powstrzymując się przed piciem alkoholu? Zaburzenie szlaku metabolicznego alkoholu w organizmie, a ściślej mówiąc – w ludzkiej wątrobie – skutkuje powstaniem gwałtownej reakcji metabolicznej. Nadmiar aldehydu octowego powoduje dolegliwości psychosomatyczne, nazywane mianem reakcji disulfiramowej.

Reakcja disulfiramowa – objawy

Wśród najczęściej wymienianych objawów zatrucia aldehydem octowym po próbie przepicia wszywki alkoholowej wymienia się bóle i zawroty głowy. Pacjenci odczuwają ponadto nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca. Doskwiera im nadpotliwość, pobudzenie, bezsenność, uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy. Pierwsze dolegliwości występują już po upływie kilkudziesięciu minut po spożyciu alkoholu. Stają się coraz bardziej intensywne wraz z upływem czasu i zależą od ilości alkoholu dostarczonej do organizmu. Jeżeli pacjent pozostanie bez opieki lekarskiej, próba przepicia wszywki może skończyć się dla niego tragicznie. Coraz silniejsze objawy zatrucia mogą bowiem prowadzić niewydolności wielonarządowej i stanów bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Może to być udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, utrata przytomności, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia.

Reakcja disulfiramowa nie jest uznawana za skutek uboczny zabiegu wszycia Esperalu. Pacjent może bowiem uniknąć jej wystąpienia, stosując się do zaleceń lekarza – wystarczy nie spożywać alkoholu. Ta metoda leczenia jest uznawana za bezpieczną i nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań. Niektóre osoby zgłaszają nadmierną tkliwość i bolesność okolicy rany. To jednak objaw fizjologiczny, który jest odpowiedzią organizmu na wykonanie zabiegu chirurgicznego. Dolegliwości ustępują najczęściej po upływie kilku dni. Jeżeli długotrwale się utrzymują lub nasilają, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...