Enzymy pokarmowe w małym brzuszku

21 października 2016, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Po narodzinach układ pokarmowy niemowlęcia musi przygotować się do pełnej samodzielności trawienia, choć nie jest jeszcze w pełni dojrzały i wciąż się rozwija.

W szczególnym okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka aktywność enzymów jest mniejsza, a czas wchłaniania pewnych substancji znacząco różni się w porównaniu do tego u dorosłego człowieka. Warto więc wiedzieć co dzieje się w brzuszku małego dziecka oraz jakie czynniki mają wpływ na prawidłowy rozwój jego układu pokarmowego.

Enzymy w brzuszku

W pierwszych miesiącach życia w brzuszku dziecka zachodzą intensywne zmiany. W procesach trawiennych dziecka biorą udział liczne metabolity kwasów żółciowych, drobnoustroje bytujące w przewodzie pokarmowym i enzymy[1]. Wśród tych ostatnich wyróżnić można szczególny enzym, który powstaje wyłącznie w wieku niemowlęcym – jego obecność jest niezbędna do trawienia białek kazeinowych[2], które są składnikiem mleka matki. Mimo, że układ pokarmowy dziecka kształtuje w sobie zdolność trawienia, to jego trzustka nie jest w pełni dojrzała. Dlatego poziom enzymów trawiennych jest u malucha znacznie niższy niż w przypadku dorosłego człowieka.

Trawienie mleka

Trawienie mleka przez niemowlę zachodzi bardzo szybko – dlatego dziecko powinno jeść mało, ale też często. Pokarm matki jest doskonale przyswajalnym płynem dla niedojrzałego układu pokarmowego. W pierwszych miesiącach życia dziecka, jego układ pokarmowy nie jest przygotowany do trawienia jedzenia innego niż mleko. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.[3] Jest to bardzo ważne, ponieważ początkowo organizm niemowlęcia nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów trawiennych,. Jeśli dziecko nie może być karmione mlekiem z piersi, specjaliści rekomendują mleko modyfikowane. Z myślą o takich dzieciach powstało Bebiko PRO+ 2 – mleko następne, częściowo fermentowane dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia.

Brzuszek – centrum dowodzenia zdrowiem

Dbałość o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego malucha ma znaczący wpływ na jego samopoczucie. Dzięki temu dziecko ma chęć do zabawy, chętniej zjada posiłki i spokojnie śpi. Rozwijający się brzuszek ma szczególny wpływ na zdrowie maluszka w 1000 pierwszych dni jego życia –zapewniając jego harmonijny rozwój w tym szczególnym czasie, przyczyniamy się do budowania odporności i wielowymiarowego zdrowia dziecka, także w przyszłości.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] O.Krakowiak, R.Nowak „Mikroflora przewodu pokarmowego człowieka – znaczenie, rozwój, modyfikacje” Lublin 2015, s. 196

[2] Centrum nauki o laktacji http://kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=109&Itemid=44, data dostępu 08.07.2016r.

[3] A.Zmelonek, P. Znamirowski,K.Ziaja, M.Nowak „KOLONIZACJA PRZEWODU POKARMOWEGO NOWORODKÓW

ORAZ JEJ ZNACZENIE W KONTEK.CIE ROZWOJU NEONATOLOGII” Kielsce, 2006, s. 56

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz