Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Przyczyna jej powstania jest nieznana. Istnieje jednak teoria, która mówi o występowaniu „krwawienia wstecznego”, przy którym część tkanki podczas miesiączki wpływa do miednicy. Endometrioza dotyka ok. 10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym.
Jakie są jej objawy? Pierwszymi przesłankami jest ból podczas stosunku oraz problemy z zajściem w ciążę. Po dłuższym trwaniu choroby pojawiają się schorzenia takie jak: obfite krwawienia miesięczne, niedrożność jajników, zaburzenia cyklu miesięcznego, czy też ciężki Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego.
Czy endometriozę da się leczyć? Niestety wydaje się to trudne ze względu na niemożność określenia jej przyczyny. Oczywiście można podjąć leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu odpowiednich leków, jednak zdarza się tak, że jedyną drogą leczenia jest usunięcie skupiska endometriozy lub całej macicy.
Endometrioza w ciąży? W takim przypadku płód może być zagrożony, dlatego musi pozostać pod stałą opieką ginekologa. Ciąża jednak sprzyja naturalnemu leczeniu choroby i zmniejsza nasilenie się większości objawów, głównie bólowych.
Ciężko jest złagodzić dolegliwości związane z endometriozą. Jednak można to osiągnąć chociaż w minimalnym stopniu poprzez jak najdłuższe karmienie piersią po porodzie. Pomocne może być również zachowanie właściwej diety oraz stosowanie ekstraktu z kory sosny. Ponadto ważna jest rozmowa z partnerem oraz w możliwy sposób ograniczenie aktywności płciowej. Można również dołączyć do grupy wsparcia.