Elektroniczne zwolnienia L4 – mniej obowiązków dla pracownika 

13 stycznia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Od końca 2018 roku lekarze nie mają już możliwości wystawienia pacjentowi zwolnienia L4 w formie papierowej. Na początku oczywiście ta zmiana spotkała się z różnymi opiniami, ale ludzie dosyć szybko uświadomili sobie płynące z tego korzyści. Przede wszystkim jest to wygoda – nie dla lekarza, ale dla osoby chorej, która nie musi już martwić się formalnościami. Jeżeli jesteśmy chorzy to możemy w końcu skupić się na tym, aby poczuć się lepiej – a nie na tym, aby zdążyć zanieść nasze zwolnienie do pracodawcy i jeszcze dodatkowo go przy tym zarazić. Coś takiego mogło się przecież łatwo zdarzyć. 

zwolnienie lekarskie

L4 online przez pewien czas sprawiały lekarzom problemy, ponieważ nie wszyscy umieli posługiwać się nowym systemem – ale oczywiste jest, że to także wymagało po prostu czasu i obecnie nikt raczej nie protestuje przeciwko takiej formie wystawiania zwolnień. Podobne wątpliwości początkowo pojawiały się także przecież w odniesieniu do e-recepty, bez której obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie świat medycyny. Tego rodzaju udogodnienia wprowadzane są dla nas – warto więc dać im szansę. 

Co się zmieniło? 

Pracownik nie zanosi obecnie L4 do działu kadr lub do pracodawcy i nie musimy go także przesyłać drogą elektroniczną – zrobi to lekarz, na naszej wizycie. Wszystko to odbywa się bardzo szybko i sprawnie, więc raczej rzadko kiedy zdarzają się pomyłki czy też awarię. L4 trafia tam, gdzie powinno i nie musimy więcej się tym przejmować – od teraz mamy tyle dni wolnego, ile zalecił nam lekarz. Warto tylko pamiętać, że na L4 nasze wynagrodzenie spada do 80% – w tej kwestii nic się nie zmieniło. Wyjątkiem są też ciągle kobiety w ciąży, które dalej będą otrzymywały na L4 100% pensji.  

Niezadowolone z takiego rozwiązania mogą być tylko te osoby, które nie chciały skorzystać ze zwolnienia L4. Dawniej mogłyby go wcale nie zanosić do pracodawcy, a teraz jest to już niemożliwe. Mimo to jest to dobra zmiana, bo przecież przychodzenie do pracy w trakcie choroby jest zwyczajnie niebezpieczne dla nas i dla naszych współpracowników. 

Kto wystawi nam zwolnienie L4? 

E-zwolnienie lekarskie online może nam wystawić każdy lekarz – w tym także dentysta czy psychiatra, o czym często zapominamy. Jeżeli jesteśmy niezdolni do wykonywania swoich obowiązków to korzystajmy z tego – tym bardziej, że L4 możemy nawet otrzymać na 3 dni wstecz, jeżeli nie mogliśmy zapisać się wcześniej na wizytę. Lepiej jest zostać w domu niż pogorszyć swój stan i iść do pracy.  

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Rehabilitacja po przechorowaniu cov…
Wiele osób też potrzebuje wsparcia psychologa, zwłaszcza po ciężkiej chorobie.
Mieszanie podkładów
Ja mieszam podklady różnych marek i nic to nie przeszkadza w makijażu..
Travelist
Fajnie byłoby gdzieś wyskoczyć w lutym, muszę tam zajrzeć
Suknia ślubna - Warszawa
Ja lubię oryginalne kolory sukni ślubnych, biel to nuda.