Rehabilitacja pooperacyjna – na czym może polegać?

13 stycznia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Rehabilitacja pooperacyjna to tak naprawdę konieczność, jeżeli przeszliśmy zabieg chirurgiczny i został on przeprowadzony w okolicy narządu ruchu. Taka rehabilitacja ma pomóc nam – nikomu innemu. To właśnie dlatego trzeba się w nią zaangażować na 100% – to my musimy chcieć odzyskać sprawność i ćwiczyć, nawet w chwili pojawienia się bólu. Oczywiste jest, że czasami nie możemy tego uniknąć – a na takie sytuacje przewidziana jest też oczywiście farmakoterapia. 

rehabilitacja

Rehabilitacja pooperacyjna powinna przede wszystkim sprawić, że będziemy mogli odzyskać naszą sprawność w takiej formie, w jakiej posiadaliśmy ją przed operacją. Oznacza to walkę ze zrostami, bliznami, osłabieniem mięśni. Operacja za każdym razem jest tak naprawdę poważna – nawet, jeżeli nie ma żadnego ryzyka dla naszego życia i dla lekarza jest to zabieg rutynowy. W dalszym ciągu musimy stosować się do wszelkich zaleceń i wykonywać ćwiczenia, które pomogą nam wrócić do naszego życia i prowadzić je tak, jak wcześniej – bez żadnych nowych ograniczeń.

Co nam grozi, jeżeli zaniedbamy rehabilitacje? 

Rehabilitacja pooperacyjna zwykle w dużym stopniu odbywa się pod okiem lekarzy, ale na pewno dużo zależy tutaj od nas – co oznacza niestety, że jeżeli nie będziemy się tym interesować to sami możemy wyrządzić sobie największą krzywdę. Nikt przecież nie zmusi nas do ćwiczeń, nikt nie zmusi nas też do pojawiania się na wizytach. 

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli nie będziemy postępować zgodnie z zaleceniami to możemy w dużej mierze ograniczyć nasz zakres ruchowy – grożą nam zakrzepy, rozległe blizny i zrosty, które będą wywoływały ból. Później walka z takimi problemami stanie się coraz trudniejsza, bo rehabilitacja pooperacyjna warszawa przynosi najlepsze skutki w momencie, gdy zostaje szybko wdrożona w życie pacjenta.
 

Co można robić? 

Słuchajmy tego, co mówi do nas nasz rehabilitant. Czasami najbardziej istotne będzie to, jak wykonujemy codzienne czynności – będziemy musieli nauczyć się zdrowych nawyków. Niektóre osoby będą musiały przez długi czas i bardzo regularnie ćwiczyć, aby odbudować mięśnie – a inni otrzymają zalecenie stawiania się na zabiegach z wykorzystaniem lasera. Być może będziemy musieli chodzić na specjalne masaże lub skorzystać z magnetoterapii. Wszystko będzie zależało od tego, co dokładnie nam się przydarzyło i dlaczego przeprowadzona została operacja. 

Rehabilitacja pooperacyjna na pewno trochę potrwa – nie jest to proces, który można zakończyć w tydzień lub dwa. Musimy uzbroić się w cierpliwość i po prostu postarać – wtedy szybciej zobaczymy rezultaty i być może dzięki temu wzrośnie także nasza motywacja. W Warszawie polecamy specjalistów z kliniki rehabilitacyjno-ortopedycznej The Pain Clinic.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sprzedaż samochodu?
Najszybciej można sprzedać publikując post na Fb który widzą znajomi
Wrocław
Coraz więcej jest ofert pracy dla sprzedawców
Godealla
Z moich znajomych już nikt z tego nie korzysta
Namolna sąsiadka
Najlepiej unikać bliższych kontaktów z ludźmi z bloku bo czasem są zbyt roszczeniowi...