E-recepta zmienia świat na 5 sposobów – o jednym z nich mało kto słyszał

3 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W 2018 roku przeprowadzono badanie testujące elektroniczne recepty w Polsce, w którym wzięło udział 5000 Polek i Polaków. Wtedy jeszcze mało kto wiedział, co to jest e-recepta. Dzisiaj nikogo już nie dziwi, jak wygląda, jednak niektórzy wciąż mają wiele pytań na jej temat. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się o recepcie przez telefon. Artykuł ten zainteresuje Cię również, jeśli jesteś ciekaw e-recepty dla dziecka.

Co to jest e-recepta – to recepta, tyle że elektroniczna

Do tej pory musieliśmy polegać wyłącznie na receptach papierowych, które posiadały wiele wad. Łatwo je było zgubić albo zniszczyć, poza tym farmaceuta często głowił się w aptece nad nieczytelnym charakterem pisma autora recepty. Nie mieliśmy również możliwości dowiedzieć się o dawkowaniu leku, o ile lekarz nie napisał nam tego w gabinecie na oddzielnej kartce. Z tego powodu wiele osób nie zaczynało nigdy kuracji lekami lub źle dawkowało leki.

Jak długo ważna jest e-recepta

Wszystko zależy od rodzaju leku, który się na niej znajduje – czy to antybiotyk, preparat immunologiczny, czy lek na długą kurację. Gdy lekarz wystawia nam receptę, na przykład przez serwis Nasza Recepta, powinien nas poinformować o tym, jak długo ważna jest e-recepta. Zwyczajowo jest to 30 dni, liczone od dnia wystawienia recepty, a nie miesiąc, który często ma 31 dni. Tym sposobem możemy zdobyć e-receptę przez telefon, nie wychodząc z domu bez potrzeby. W awaryjnych sytuacjach pozwala to zdobyć e-receptę dla dziecka, na przykład na antybiotyk, która zachowuje ważność tylko przez 7 dni.

Jak wygląda e-recepta

Nie musisz martwić się jej wyglądem, bo najprawdopodobniej nigdy jej nie zobaczysz. E-receptę otrzymujesz w postaci czterocyfrowego kodu SMS, który podajesz w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Jeśli jednak chcesz, możesz otrzymać elektroniczną receptę na e-maila w formie pliku PDF lub wydruku. Wydrukowana recepta elektroniczna będzie przypominała swoim wyglądem receptę papierową starego typu, tyle że z drukowanymi literami.

E-recepta zmienia świat na 5 sposobów

Niezawodna czytelność recepty to pierwszy sposób – farmaceuta nie będzie już się zastanawiał, jaki lek lub dawkę miał na myśli lekarz. Drugi to brak możliwości zgubienia recepty – możemy zawsze ją podejrzeć na Internetowym Koncie Pacjenta. Tam również znajduje się trzeci sposób, bo zawsze możemy sprawdzić dawkowanie leku – koniec ze zgadywaniem. Czwarty sposób to możliwość zrealizowania recepty w każdej aptece w Polsce i w każdej sytuacji, nawet przy problemach technicznych.

Piąty sposób, za pomocą którego e-recepta zmienia świat

Elektroniczna recepta nie dyskryminuje najstarszych pacjentów – seniorzy zawsze mogą poprosić lekarza o wydruk czytelnej recepty papierowej. Nie muszą już chodzić do przychodni z prośbą o przedłużenie recept – wystarczy zadzwonić i odebrać kod SMS. Dzięki temu unikają wielu wizyt w przychodniach pełnych chorych ludzi, od których mogą się zarazić, szczególnie w sezonie grypowym. W badaniu z 2018, o którym wspominaliśmy na początku artykułu, najstarszy użytkownik elektronicznej recepty miał 98 lat!

Pociąg z e-receptami już ruszył i działa bardzo sprawnie

Początkowo program elektronicznych recept wzbudził duży sceptycyzm branży lekarskiej, która obawiała się wielu problemów technicznych. Nie obyło się bez nich, szczególnie na początku, jednak obecnie wszystko działa bardzo sprawnie. Możemy spokojnie udać się do lekarza i zrezygnować z recepty drukowanej, ponieważ nie potrzebujemy do tego nawet telefonu. Wystarczy nam czterocyfrowy kod, który możemy zapisać na kartce i podać w najbliższej aptece.