Druty pomocnicze i ich rodzaje

22 listopada 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Każda knitterka powinna wiedzieć, co to są druty pomocnicze. Ich wykorzystanie znacząco ułatwia i przyspiesza pracę np.: podczas tworzenia prostych, a nawet potrójnych warkoczy. Te niewielkich rozmiarów przyrządy są łatwo dostępne w pasmanteriach, a ich cena nie jest wygórowana. Wszystkie więc zalety przemawiają za ich zakupem i przetestowaniem. Warto również wspomnieć, że druty pomocnicze do warkoczy często sprzedawane są po trzy sztuki różnych rozmiarów w opakowaniu, dzięki temu jeden zakup pozwoli nam przetestować od razu kilka modeli. Poznajmy więc bliżej druty do warkoczy!

druty pomocnicze

Druty do warkoczy – pomocnicze

Jak już wspomnieliśmy, druty do warkoczy służą do tworzenia wspaniałych warkoczy na kocach, swetrach i innych robótkach, jakie sobie zaplanujemy. Ich zadaniem jest odkładanie oczek, czyli przekładanie ich na drugi drut i przerobienie w celu późniejszego przerobienia, gdy przyjdzie na to czas. Zazwyczaj mają one kształt litery U lub są zgięte pośrodku, przypominając kierownicę od roweru BMX. Niekiedy mogą one jednak sprawić problem, ponieważ pod wpływem własnego ciężaru mogą zsuwać się z oczek. Na rynku są jednak wersje drewnianych drutów do warkoczy z rowkami KnitPro dostępne w pasmanterii Lovieczka. Tego typu druty dzięki wspomnianym rowkom jeszcze lepiej utrzymują oczko podczas dziergania warkoczy, a ich zwężone końcówki z obu stron zapewniają całkiem płynne przejście oczek między drutami.

Jak wykorzystywać druty do warkoczy?

Druty pomocnicze używa się w trakcie wykonywania splotów lub warkoczy. Podtrzymują one oczka, które muszą zostać przełożone do tyłu lub przodu robótki. Jeżeli oczka „czekają” przed robótką, to splot będzie skręcony w lewo natomiast kiedy oczka „czekają” z tyłu robótki, to splot będzie skręcony w prawo.

Warto jednak pamiętać, że wykorzystywanie drutów pomocniczych wymaga od nas niekiedy pewnej wprawy, niektóre knitterki zastępują je zwykłą agrafką. Wynika to jednak od indywidualnych predyspozycji oraz doświadczenia. Dla osób, które jednak nie są przekonane do drutów pomocniczych, polecamy zapoznać się z drutami Seeknit Shirotake z żyłką. Z powodzeniem zastępują klasyczne druty oraz druty pomocnicze. Dzięki zastosowanej żyłce możemy odkładać robótkę na kolana, przez co nie męczą się nam nadgarstki i dłonie. Co więcej, posiadają obrotową żyłkę, która nie plącze się oraz nie utrudnia pracy, a w dodatku ułatwia przerabianie oczek.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...