Czym są przepukliny i co warto o nich wiedzieć?

22 listopada 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Przepuklina to przypadłość, która najczęściej dotyczy brzucha. Dowiedz się, czym konkretnie jest przepuklina, jak jej zapobiegać i jak leczyć, jeśli dojdzie do rozwoju choroby.

ból brzucha

Przyczyny powstawania przepukliny

Zazwyczaj w większości przypadków ciężko jest określić jeden konkretny powód rozwoju przepukliny. Najczęściej dochodzi do niego, gdy otwór w ścianie mięśniowej nie zamyka się w taki sposób, jak powinien. Wtedy wewnętrzne tkanki „przepychają się” przez otwór, tworząc guzek widoczny gołym okiem. 

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i bardziej obciążeni są mężczyźni. Co sprzyja rozwojowi przepuklin?

 • uporczywy, suchy kaszel;
 • długotrwałe zaparcia;
 • powiększona prostata;
 • nadwaga i otyłość;
 • niezstąpione jądra; 
 • przeprowadzone w obrębie jamy brzusznej operacje (w tym cięcie cesarskie). 

Na rozwój przepukliny mogą wpływać nieprawidłowe nawyki dnia codziennego, takie jak:

 • nieodpowiednie podnoszenie ciężarów;
 • intensywne parcie w czasie oddawania stolca i moczu;
 • palenie tytoniu;
 • stosowanie niezbilansowanej diety.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, jak nagłe wybrzuszenie w okolicy brzucha lub pachwin, konieczne jest szybkie udanie się do lekarza. Ile kosztuje konsultacja? Przykładowo, koszt wizyty u chirurga w Warszawie zaczyna się od 200 złotych.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Najczęściej występującym objawem przepukliny jest wypukłość lub guzek: w okolicy kości łonowej, na styku uda i pachwiny czy na brzuchu, bardziej widoczny w czasie niewielkiego wysiłku: wstawania, kaszlu, schylania się, niż w czasie leżenia i odpoczynku.

Niekiedy przepuklinie towarzyszy zgaga czy trudności w połykaniu. Często jednak przepuklina nie daje żadnych objawów i jest diagnozowana niejako przypadkiem, w czasie rutynowego badania lekarskiego. Najczęściej diagnozowane rodzaje przepukliny to:

 • przepuklina pępkowa;
 • przepuklina brzuszna;
 • przepuklina pooperacyjna;
 • przepuklina roztworu przełykowego. 

Przepukliny pachwinowe zazwyczaj dotykają małych chłopców, u których po zstąpieniu jąderek nie doszło do całkowitego zamknięcia się mięśni oraz u osób starszych, ze względu na osłabioną pracę mięśni brzucha (brzuszna, pępkowa). 

Leczenie przepukliny

Jedynym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja chirurgiczna. Obecnie najczęściej stosowanymi metodami jej usuwania jest laparoskopia i endoskopia. W przypadku przepukliny brzucha, zazwyczaj chirurg decyduje się na operację otwartą.

Należy pamiętać, że metody chirurgiczne nie gwarantują, że przepuklina nie pojawi się ponownie: szczególnie, jeśli pacjent nie zmieni nieprawidłowych nawyków lub jest obciążony genetycznie. Nieleczona, czyli nieoperowana przepuklina, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować jej objawów. Prywatnie operacja przepukliny wraz z zastosowaniem specjalistycznej siatki zastępującej powłokę mięśniową to koszt rzędu 6 tysięcy złotych. Przeprowadzenie operacji na NFZ również jest możliwe, jednak zazwyczaj wiąże się z długim oczekiwaniem. 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile zarabia sie w Szwecji
Teraz zapowiada się tam recesja tak że już to nie będzie taki korzystny kierunek...
wybielanie zębów
U mnie problem jest z tym, że lubię kawę i mocną herbatę...
Pralka - jaką kupić?
Ja lubię takie ładowane od góry.
Czy ktoś jeszcze wierzy że można si…
Ja już nie wierzę, owszem jest chwilowe zauroczenie a potem wraca proza życia...