Drenaż limfatyczny – dla kogo jest korzystny? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Drenaż limfatyczny – dla kogo jest korzystny?

3 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Masaż dla zdrowia i urody potrafi przyjmować mocno zróżnicowane formy, które pozwalają poprawić samopoczucie oraz zadbać o kondycję ciała i umysłu. Jednym z chętniej wybieranych zabiegów jest drenaż limfatyczny, dostępny w wielu gabinetach masażu i centrach spa. Na czym polega drenaż limfatyczny? Jakie efekty można z jego pomocą osiągnąć? Dla kogo jest wskazany, a kto powinien z niego zrezygnować? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Drenaż limfatyczny – na czym polega?

Drenażem limfatycznym nazywamy zabieg, którego podstawowym zadaniem jest udrożnienie naczyń chłonnych oraz poprawa działania całego układu limfatycznego, by wspomóc przepływ chłonki w organizmie, co prowadzi do skuteczniejszego usuwania toksyn i innych produktów przemiany materii z tkanek.

Masaż występuje w dwóch wariantach. Można zdecydować się na drenaż:

  • manualny,
  • mechaniczny

W klasycznym modelu terapia manualna jest przeprowadzana przez masażystę, który poprzez powolne uciskanie i ugniatanie ciała stymuluje pracę układu limfatycznego. Początkowo płyn jest przesuwany do węzłów chłonnych, by następnie znów zostać wtłoczonym do naczyń (faza odprężenia).

Inną formą drenażu limfatycznego jest zabieg mechaniczny, wykorzystujący specjalne mankiety, nakładane na wybrane partie ciała pacjenta. Naprzemiennie wtłacza się do nich i wypompowuje z nich powietrze uciskające na tkanki, by również wspomóc krążenie chłonki w naczyniach z i do węzłów chłonnych.

Jakie efekty uzyskuje się z pomocą masażu drenującego?

Dlaczego warto zdecydować się na drenaż limfatyczny, jaki oferują choćby gabinety masażu na: GabinetyMasazu.pl? Przede wszystkim to sposób na skuteczne usunięcie toksyn z organizmu, przywrócenie fizjologicznej sprawności układu limfatycznego oraz stworzenie warunków do regeneracji tkanek.

Pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii prowadzi do redukcji obrzęków (pierwotnych i wtórnych), widocznego zmniejszenia cellulitu oraz detoksykacji organizmu. Co więcej stymulowanie tkanek poprawia działanie układu immunologicznego, co zwiększa naturalną odporność (zabieg przyspiesza transport limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych oraz wspomaga procesy samoregeneracji).

Nie zapominajmy również o tym, że drenaż limfatyczny wspomaga krążenie krwi i zwiększa dotlenienie tkanek, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona i wyraźnie gładsza. Dodatkowo podczas terapii manualnej zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, by zachować młodzieńczy wygląd na długi czas.

Wskazania i przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Istnieją różne wskazania medyczne do wykonania drenażu limfatycznego. Stanowi on nawet element kompleksowej terapii udrażniającej, rekomendowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne. Zabieg najczęściej zaleca się pacjentom, u których zaobserwowano obrzęki limfatyczne, tłuszczowe i żylno-limfatyczne o charakterze pierwotnym lub wtórnym. Bywa też przydatny w leczeniu obrzęków pooperacyjnych lub pourazowych (również u sportowców).

W centrach spa chętnie wprowadza się taki zabieg dla pacjentów, którzy pragną zadbać o urodę i dobre samopoczucie. Drenaż usuwa bowiem uczucie ciężkich nóg, oczyszcza organizm i niweluje cellulit.

Należy również pamiętać o tym, że terapia nie może być zastosowana u każdego pacjenta. Do najpoważniejszych przeciwwskazań do wykonania drenażu limfatycznego zaliczają się niewydolność serca, ostre stany zapalne i niektóre choroby nowotworowe. Zabiegu nie wykonuje się także w czasie infekcji, przy ostrych stanach zapalnych skóry. Do przeciwwskazań miejscowych do wykonania zabiegu w okolicach jamy brzusznej zaliczają się między innymi stany zapalne narządów wewnętrznych, menstruacja i ciąża. Zanim zatem zdecydujemy się na masaż, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

Skuteczna metoda dbania o ciało – profesjonalny drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny zalicza się do masaży, które przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i urody osoby masowanej, a pierwsze efekty są widoczne nawet po pierwszym zabiegu. Jeśli zatem szukamy skutecznego sposobu na to, by lepiej zadbać o siebie, koniecznie rozważmy ten w pełni naturalny typ terapii, która pomogła już wielu ludziom.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...