Domowe sushi

14 lipca 2011, dodał: Justyna
Artykuł zewnętrzny

Przepis z ryżem? Ja proponuję SUSHI!

Produkty do zrobienia sushi można dostać w sklepach z kuchnia azjatycką. Poza zakupem niezbędnych produktów koniecznie zaproś znajomych – na pewno się przydadzą do pomocy w zwijaniu i do jedzenia.

Koniecznie kup:

Specjalny ryż do sushi (musi być krótko ziarnisty i klejący się)

Ocet ryżowy

Matę bambusowa do rolowania

Prasowane algi (nori)

Zielony, bardzo ostry chrzan – sprzedawany w tubce lub w proszku

Marynowany imbir, pocięty w cienkie plasterki

Sos sojowy (ważne, żeby był smaczny, bo sporo się go „zjada”)

Pałeczki (jeśli będziesz jeść pałeczkami pierwszy raz – gwarantuję, że będzie śmiesznie)

Poza tym będziesz potrzebować: cukier i sól, ostry nóż (koniecznie bez ząbków) oraz wszystko to co chcesz zawinąć w ryż (łososia, rybę maślaną (lub inną świeżą rybę z pewnego źródła), paluszki krabowe, krewetki, awokado, zielonego ogórka).

Ryż płuczemy – pod bieżącą wodą, mieszając i wylewając ją, aż woda będzie czysta. Po wypłukaniu zostawiamy ryż w wodzie na 30 minut. Po tym czasie ponownie go płuczemy i  nalewamy świeżej wody do ugotowania, proporcje ryżu do wody, to mniej więcej 1:1,2. Ryż gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut, czyli do odparowania wody, na początku warto mieszać, aby ryż nie przywarł (pamiętaj, że jest to ryż klejący się, więc łatwo przywiera). Ryż po ugotowaniu zostawiamy jeszcze na kwadrans w garnku pod przykryciem, później przekładamy do drewnianej miski i polewamy sosem (przepis niżej) i delikatnie mieszamy, czekamy aż ostygnie (to ważne, aby nie zwijać ciepłego ryżu).

Sos na 1/2  kg ryżu: 7 łyżek octu ryżowego, 3 – 4 łyżki cukru i szczyptę soli mieszamy w małym garnuszku podgrzewając na malutkim ogniu do rozpuszczenia cukru, uwaga – nie gotujemy!

Teraz zwijamy rolki. Warto zawczasu przygotować sobie miseczkę z wodą do maczania palców – aby ryż nie kleił się do dłoni.

Na matę kładziemy arkusz wodorostów (chropowatą stroną do góry). Na 2/3 powierzchni alg układamy cienką warstwę ryżu. Mniej więcej w połowie ryżu, układamy pozostałe składniki (rybę, awokado, ogórka itp.) składniki. Następnie, możemy zaostrzyć smak nakładając odrobinę wasabi (nie jest to konieczne). Jak już wszystkie składniki poukładamy na ryżu zaginamy matę w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem zaklejając zawartość ryżem, rolujemy przesuwając matę. Po czym ostrym nożem kroimy rolkę na niewielkie części (do zjedzenia na raz) i układamy na drewnianym talerzu. Na stole układamy także miseczkę z sosem sojowym, pałeczki, imbir oraz wasabi.

Uwaga, do sushi najlepiej nadają się drewniane naczynia, gdyż klejący się ryż mniej do nich przywiera, niż do klasycznych szklanych talerzy!

file1310626518