Większość z Nas uwielbia korzystać z uroków lata, odpoczywać i opalać się woli. Niestety czasami można przesadzić z ekspozycją ciała na słońcu, co skutkuje bolesnym oparzeniem, które trzeba natychmiast leczyć.
Na taką przypadłość są narażone zwłaszcza osoby z jasną karnacją , wystarczy dłuższy spacer w słońcu bez odpowiedniej ochrony a już mogą się pojawić bolesne zaczerwienienia. Skóra staje się bardzo wrażliwa, każdy, najmniejszy nawet dotyk boli, ponieważ nie tylko piecze ale i swędzi, mogą się nawet pojawić bąble wypełnione płynem. Tego typu objawów nigdy nie wolno lekceważyć, należy działać szybko i sięgnąć po sprawdzone metody uśmierzania bólu i leczenia oparzonej skóry.
Oto przegląd najskuteczniejszych domowych metod, które przyniosą ulgę oparzonej skórze.
LETNI PRYSZNIC
Jest to pierwszy i najszybszy ratunek dla poparzonej skóry, ponieważ chłodna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry, i w związku z tym działa jak lek przeciwbólowy. Poparzona skóra jest bardzo wrażliwa, więc zimny prysznic jest absolutnie zabroniony, ponieważ kontakt z taką wodą skończy się szokiem termicznym. Początkowo ciało schładzamy letnią wodą, dopiero po kilku minutach można użyć chłodnej, zaś cały prysznic powinien trwać ok. 15 minut. Ciało należy wytrzeć delikatnym, miękkim ręcznikiem, absolutnie nie wolno trzeć rozpalonej skóry!
ZSIADŁE MELKO, KEFIR, MAŚLANKA, JOGURT NATURALNY
W sytuacji poparzenia zostaje naruszony odpowiedni, kwaśny odczyn pH skóry, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry. Sięgając po kefiry i podobne produkty pomagamy naszej skórze odzyskać prawidłowy odczyn, jak również zregenerować naskórek (dzięki dużej zawartości białek mleka krowiego oraz witamin A, E i D). Należy robić okłady z nasączonej np. kefirem gazy i kłaść na ok. 15 minut na podrażnioną skórę. Należy pamiętać, aby nie sięgać po słodzone produkty, ponieważ cukier w nich zawarty może zaognić stan zapalny.
PUREE ZIEMNIACZANE
Atropina zawarta w ziemniakach nie tylko łagodzi ból ale również zapobiega powstawaniu bolesnych pęcherzy. Ponadto krochmal, który znajduje się w ziemniakach chroni skórę przed dalszymi podrażnieniami. Można użyć zarówno soku jak i plasterków pokrojonego ziemniaka. Równie dobrze działa mąka ziemniaczana zmieszana z wodą. Papkę ze zmiksowanych ziemniaków lub plasterki ziemniaka należy położyć na poparzone miejsca na ok. 30 minut.
PLASTERKI ŚWIEŻEGO OGÓRKA
Ogórek zawiera dużo witaminy C i jest dosyć silnym antyoksydantem, dzięki czemu odżywia i regeneruje skórę. Plasterki ogórka należy położyć na 30 minut na oparzenia, zaś na twarz polecany jest sok z ogórka.
SOK Z ALOESU
Aloes, podobnie jak produkty mleczne pomaga zachować kwaśny odczyn skóry, zaś sok z liści aloesu regeneruje naskórek, przyspiesza gojenie i działa przeciwzapalnie. Gazę należy zmoczyć schłodzonym sokiem z aloesu i położyć na oparzona skórę na 15 minut.
KĄPIEL OWSIANA
Mąka owsiana zawiera związek chemiczny o nazwie beta-glukan, który wzmacnia barierę ochronną skóry i zapobiega utracie wody. Aby nawilżyć wysuszoną i podrażnioną skórę należy do wanny wsypać pół szklanki płatków owsianych, 1/4 szklanki mleka i 2 łyżki miodu. Taka letnia kąpiel powinna trwać 10-15 minut.
MIÓD
Mimo, że oparzeń nie można smarować tłustymi preparatami, to jednak miód jest jedynym wyjątkiem, ponieważ ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które przyspieszają czas gojenia ran. Położony na zmienioną skórę i zawinięty gazą przyniesie uczucie chłodu i zadziała jak lek przeciwbólowy.
Zobacz również:
- Komu pasują rude włosy?
- Prawdy i mity na temat zmarszczek
- Opalanie postarza!
- Jak przygotować stopy na nadejście lata?