Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

29 czerwca 2021, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Zdarza ci się popuszczać mocz przy kaszlu, kichaniu, śmiechu, podskoku? Może to być sygnał, że masz osłabione mięśnie dna miednicy, które otaczają i podtrzymują pęcherz i cewkę moczową. A to grozi pojawieniem się dolegliwości określanej jako nieotrzymanie moczu (NTM). Dotyczy ona co 6 kobiety powyżej 20 lat.

1. Najczęstszą postacią NTM jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Chodzi o niekontrolowany wyciek niewielkich ilości moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha.

2. Inny rodzaj NTM to naglące nietrzymanie moczu, gdy popuszczanie jest skutkiem silnego parcia na pęcherz moczowy (mówi się wtedy o tzw. pęcherzu nadreaktywnym).

3. Forma mieszana łączy  w sobie wysiłkową i naglącą postać NTM.

4. Jeśli mocz wycieka stale mówi się o ciągłym NTM.

5. Nietrzymanie sytuacyjne – może pojawić się nawet podczas zbliżenia seksualnego.

Przyczyny NTM

Często dolegliwość ta pojawia się po porodach. Może także wystąpić w okresie menopauzy, gdy w organizmie zmniejsza się poziom estrogenów. Hormony te są odpowiedzialne m.in. za sprawność mięśni brzucha. NTM może się nasilać wraz z wiekiem.

Na NTM szczególnie narażone są osoby z nadwagą, która obciąża mięśnie brzucha oraz dna miednicy (mięśnie Kegla). Dbaj więc o prawidłową wagę. Konieczna jest nietucząca dieta i wysiłek fizyczny. Uwaga: wysiłek fizyczny pomaga zrzucić nadwagę, ale zbyt duży może wywołać ucisk przepony na jamę brzuszną, co sprzyja popuszczaniu moczu. Kobiety wykonujące ciężką pracę fizyczną, np. podnoszą ciężkie rzeczy, są szczególnie narażone na NTM.

Nieotrzymaniu moczu sprzyja nadmierna ilość napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata), gazowanych, alkoholu. Mają one działanie moczopędne i mogą podrażniać pęcherz moczowy. Ogranicz dzienne spożycie kawy do 2 filiżanek, a herbaty do 4 kubków.

NTM częściej zdarza się osobom palącym tytoń niż niepalącym. Dym z papierosów drażni drogi oddechowe, co wywołuje kaszel. A to sprzyja popuszczaniu moczu. Rzucając palenie, można wyeliminować  jedną z przyczyn „mokrego kłopotu”.

Wśród innych przyczyn  jest przyjmowanie dużej ilości leków, zaparcia, niedostateczna dbałość o higienę intymną.

To żaden wstyd!

Jeśli zauważysz u siebie objawy NTM, nie wpadaj w panikę, i nie wstydź się porozmawiać o tym z ginekologiem lub urologiem. Nieotrzymanie moczu można i trzeba leczyć. Pierwszym etapem jest eliminacja czynników  ryzyka, na które masz wpływ, i ćwiczenia wzmacniające  mięśnie Kegla. Należy je wykonywać codziennie. Można „w ratach”, ale w sumie nie krócej niż 10-20 minut. Gdy to nie pomoże, lekarz przepisze leki albo skieruje na leczenie operacyjne. To, czy dolegliwość będzie się powtarzała i nasilała, w dużej mierze zależy od ciebie. Już dziś, jeśli nawet nie miałaś „wpadki”, możesz profilaktycznie zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Jak je zlokalizować? Ułatwi to proste ćwiczenie. Usiądź na krawędzi stołu , nogi w rozkroku. W tej pozycji napinaj mięśnie w okolicy cewki moczowej i odbytu. Mięśnie, które napinasz, to są właśnie mięśnie Kegla.

Ćwiczenia zapobiegają i leczą

Oto kilka podstawowych ćwiczeń, by wzmocnić mięśnie Kegla.

  1. Połóż się na plecach. Nogi złączone, ręce rozłożone na boki. Unieś w górę miednicę, górna część kręgosłupa przylega do podłogi. Wytrzymaj kilka sekund, potem rozluźnij i opuść miednicę. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
  2. Połóż się na boku, opierając się na przedramieniu. Nogi lekko ugnij w kolanach. Następnie wciągnij brzuch w kierunku pleców. Przytrzymaj 6-8 sekund i rozluzuj. Ćwiczenie powtórz po 4 razy na każdym boku.
  3. Usiądź na krześle. Nogi w rozkroku, plecy proste. Ściśnij mięśnie dna miednicy i unieś jak najwyżej (nie napinaj ud i pośladków). Wytrzymaj 7-8 sekund, rozluźnij. Powtórz 5 razy.

Polecamy pieluchomajtki ze sklepu www.ortopedyczne.com

  • Posiada zdolność przepuszczania powietrza dzięki miłej dla skóry miękkiej włókninie znajdującej się w partii bioder;
  • Nieprzepuszczająca wilgoci elastyczna folia zewnętrzna ze wskaźnikiem wilgotności;
  • Zawiera superabsorbent neutralizujący nieprzyjemne zapachy;
  • Wkład chłonny z dodatkową warstwą w okolicy krocza oraz warstwą Dry Plus kierującą wilgoć do wnętrza wkładu i chroniącą przed zawilgoceniem;
  • Dopasowany anatomicznie kształt z elastycznymi ściągaczami obejmującymi uda i zakładkami wewnętrznymi zabezpieczającymi przed wyciekaniem na boki.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz