Dobroczynne działanie oleju z czarnuszki potwierdzone naukowo!

14 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z roku na rok wzrasta świadomość na temat stosowania oleju z czarnuszki. „Złoto faraonów” – tak również określany jest ten naturalny specyfik, od lat budzi zainteresowanie naukowców. Co do tej pory udało się ustalić badaczom? Czy to prawda, że substancje zawarte w roślinie o wdzięcznej nazwie Nigella sativa mogą stanowić remedium na wiele współczesnych chorób? Co jeszcze warto wiedzieć, sięgając po olej z czarnuszki do picia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

olej z czarnuszki

Magiczne właściwości „złota faraonów”

Wywodząca się z Azji Mniejszej czarnuszka siewna niegdyś była wykorzystywana do zwalczania niemalże wszystkich chorób. Przynosiła ulgę zarówno w dolegliwościach trawiennych, jak i w przypadku bólu zęba. Wszystko to dlatego, że kryją się w niej związki o właściwościach antybakteryjnych, przeciwwirusowych oraz przeciwzapalnych. Jej regularne spożywanie wspomaga detoksykację krwi, uśmierza objawy astmy, reguluje cholesterol, a także jest pomocne w zwalczaniu pasożytów. Dzisiaj nasiona tej rośliny najczęściej są przerabiane na olej. Czarnuszka w takiej postaci jest dobrze przyswajalna przez organizm i może być podawana zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Olej z czarnuszki pod lupą łódzkiego Uniwersytetu Medycznego

Badania przeprowadzone przez współczesnych naukowców potwierdzają, że nasi przodkowie nie mylili się co do cennych właściwości czarnuszki siewnej. Dowiedziono, że w skład jej nasion wchodzą nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i fitosterole. Ważnym związkiem biologicznie czynnym jest też tymochinon, którego bardzo wysoka zawartość została stwierdzona w oleju z czarnuszki od marki Olini. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwutleniające, a podawana zwierzętom powoduje obniżenie poziomu glukozy oraz wzrost wydzielania insuliny. To jeszcze nie wszystko!
Ten kluczowy składnik oleju z czarnuszki działa ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego w uszkodzeniach spowodowanych przez etanol. Z obserwacji naukowców z łódzkiego Uniwersytetu Medycznego wynika też, że tymochinon ma potencjał przeciwnowotworowy. Badania wykazały, że hamuje zdolność rozmnażania się komórek białaczkowych, chłoniaka, mięsaka macicy oraz gruczolaka trzustki.

Regularność i konsekwencja kluczem do uzyskania oczekiwanych efektów

Jeśli zastanawiasz się, jak pić olej z czarnuszki, musisz wiedzieć, że w tym przypadku bardzo ważna jest systematyczność. Regularne spożywanie tego znanego od tysięcy lat specyfiku pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu linolowego, oleinowego oraz rzadko występującego w przyrodzie eikozadienowego. Korzystnie wpływa też na pracę układu pokarmowego, oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, poprzez zmniejszenie stężenia cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Olej z czarnuszki do picia najlepiej przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem. W przypadku osób dorosłych zalecana dobowa dawka to dwie łyżeczki. Dzieciom można podawać niecałą łyżeczkę na dzień.

olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki – zdrowy, ale i smaczny

Wiele osób nie do końca wie, w jaki sposób spożywać olej z czarnuszki, przez co szybko rezygnuje z jego przyjmowania. Tymczasem „złoto faraonów” można podawać na wiele różnych sposobów i urozmaicać codzienne menu. Do sałatek znakomicie sprawdzi się jako składnik dressingu, w połączeniu z domowym octem, miodem i świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, wypróbuj też przepisy na zdrowe shoty od przyjaciół Olini. Stworzysz je, łącząc olej z czarnuszki np. z syropem z malin, sokiem z rokitnika czy z wyciągiem z jagody kamczackiej. Takie mikstury są odpowiednie także dla dzieci powyżej dwunastego miesiąca życia.

Podaruj swojej rodzinie codzienną dawkę zdrowia potwierdzoną badaniami

Ze względu na zawartość dobroczynnych dla zdrowia substancji czarnuszka siewna stanowi interesujący środek do stosowania w profilaktyce wielu chorób. Do picia najlepiej sprawdzi się naturalny, świeży i tłoczony na zimno olej z czarnuszki. Nie powinien być filtrowany, rafinowany oraz oczyszczony, gdyż tylko wtedy zachowuje swoje najcenniejsze wartości odżywcze i znakomite walory smakowe. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z tym znanym od stuleci specyfikiem i zastanawiasz się, gdzie go nabyć, zajrzyj do rodzinnej olejarni Olini. Oferowane tam produkty są wytwarzane bezpośrednio na zamówienie i nie zawierają żadnych aromatów oraz sztucznych barwników.