Do czego potrzebny jest tonik: czy lepiej myć twarz wodą czy używać toniku?
Zdarza Wam się, że w codziennej pielęgnacji pomijacie tonik? Właściwie, po co należy go używać i co daje Naszej skórze? Przecież to prawie sama woda…
Nazwa pochodzi z języka angielskiego. Po ang. ’tonic’ znaczy tyle, co krzepiący, wzmacniający. Tonik pomaga skórze utrzymać odpowiednie nawilżenie. To jego podstawowe zadanie.
Skórę pokrywa cieniutka ochronna warstwa lipidów o kwaśnym odczynie. Tonik zakwasza skórę i tej warstwie pomaga się utrzymać. Waha się on ( w zależności od wydzielanego potu i łoju ) pomiędzy 4,8 a 6,0. Tylko prawidłowo zakwaszona skóra broni się przed grzybami i bakteriami, które mogą być przyczyną schorzeń dermatologicznych. A kwaśne pH niszczymy, stosując np. zasadowe mydła i kosmetyki z alkoholem. Tonik pomaga też łagodzić podrażnienia.
Ten kosmetyk nie zastąpi żelu czy mleczka do mycia twarzy. Świetnie sprawdza się jednak jako środek odświeżający i nawilżający. Po przemyciu twarzy tonikiem skóra staje się orzeźwiona i wygładzona.
W zależności jednak od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, powinnyśmy sięgnąć po odpowiedni rodzaj toniku. Odświeżający przywróci naturalny wygląd, nawilżający będzie zapobiegał nadmiernemu wysuszaniu, a ściągający zwęzi pory skóry, co pomaga w pielęgnacji cery tłustej.
Tonik przyda się każdemu. Każda osoba, która przebywa we wnętrzu ogrzewanym kaloryferami, wysuszonym klimatyzacją, czy lubi się opalać – potrzebuje go jak kania dżdżu. Dziś bardzo łatwo przesuszyć skórę. A przesuszona – zaczyna się wcześniej starzeć. Przesuszeniu może też sprzyjać odchudzanie czy po prostu zanieczyszczone środowisko, ulice pełne spalin.
Wybierz tonik odpowiedni dla Twojej cery!
Tonik do cery suchej – nawilżający
Taki tonik może mieć dodatkowo olejki wodnolubne, np. z kiełków pszenicy czy z wiesiołka.
Tonik do cery tłustej (i trądzikowej) – antybakteryjny
Taki tonik może mieć dodatkowe działanie ściągające i dezynfekujące. Uwaga: nie kupujemy toników z alkoholem, bo tylko niepotrzebnie wysuszają skórę!
Tonik do cery wrażliwej – kojący
Oto kilka domowych przepisów na toniki:
Cytrynowy – przywróci jędrność i koloryt
- sok z połowy cytryny
- mały kawałek korzenia imbiru
- 2 łyżeczki nasion kopru
- pół łyżki zmielonych igiełek rozmarynu
- pół szklanki wody
Wodę zagotuj i wrzuć do niej nasiona kopru, rozmaryn i posiekany imbir. Gotuj wszystko razem ok. 10 min., a następnie zostaw do ostygnięcia. Gdy przestygnie, odcedź, a do powstałej mikstury dodaj sos z cytryny. Odstaw do całkowitego wystygnięcia. Następnie przelej do buteleczki i używaj codziennie wieczorem.
Tonik ogórkowy – do cery tłustej i mieszanej
Umyj i wyciśnij sok z połowy obranego ogórka. Włóż do garnuszka i gotuj na małym ogniu przez pięć minut. Schłodź, przecedź i dodaj jedną łyżeczkę wyciągu z oczaru wirginijskiego (do kupienia w sklepach zielarskich) na każde dwie łyżki soku ogórkowego. Przechowuj w lodówce.
Tonik pomarańczowo-cytrynowy
Do szklanki mleka dodaj jeden plaster pomarańczy, pół cytryny i dwie łyżki cukru trzcinowego. Powolutku podgrzewaj, ale nie gotuj. Kiedy płyn ostygnie, będzie gotowy do użycia. Przechowuj w lodówce.
Tonik z rumianku – przepis z owsem i miodem (do bardzo wrażliwej skóry):
- po garści owsa i rumianku
- 2 szklanki wody
- 2 płaskie łyżeczki miodu.
Namocz owies na noc (dodaj tyle wody, by zakryła ziarna). Na drugi dzień przecedź ziarno, zachowaj wodę. Uzupełnij jej ilość do dwóch szklanek. Zagotuj wodę z wyciągiem z owca i zaparz nią rumianek (pod przykryciem 20 minut). Po ostudzeniu dodaj miód. Tonik z rumianku – wersja superodżywcza – gotowy!
Zobacz również:
-
Jesienna pielęgnacja twarzy
-
Co to są fitokosmetyki?
-
Kosmetyki naturalne kontra tradycyjne
-
Polecane nowości kosmetyczne