Dlaczego włosy siwieją? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dlaczego włosy siwieją?

27 czerwca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Naukowcy już wiedzą, dlaczego włosy siwieją. Jest szansa, że doczekamy się skutecznego antidotum…

Od czego zależy kolor włosów?

Za barwę naszych włosów odpowiadają dwa typy komórek: komórki macierzyste torebki włosa oraz melanocyty – komórki produkujące barwnik zwany melaniną. To właśnie ona nadaje włosom kolor. To czy jesteś blondynem, brunetem, czy rudym, zapisane jest w genach. Podobnie jak kolor oczu, dziedziczymy po rodzicach także kolor włosów. W praktyce przekłada się to na intensywność wydzielania melaniny – im jej więcej w komórkach włosa, tym są one ciemniejsze.
Melanina występuje także w komórkach skóry, stanowiąc ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego mieszkańcy najbardziej nasłonecznionych i gorących regionów świata mają ciemną skórę, oczy i włosy, a ci mieszkający bliżej biegunów są częściej niebieskookimi blondynami o bardzo jasnej skórze. Pod wpływem intensywnego światła dochodzi do uwalniania w komórkach większej ilości melaniny, czego efektem jest opalenizna. Całkowity brak zdolności do wytwarzania melaniny, wynikający z defektu genetycznego, to albinizm, manifestujący się czerwonymi oczami (widoczne są naczynia włosowate), bardzo jasna skóra oraz białe włosy.

Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie jednoznacznie kojarzy nam się ze starością. Odkrycie pierwszego siwego włosa to dla większości osób szok nie do opisania. Gdy w sercu czujemy się wiecznie młodo, a nasze skronie obsypują się siwizną, dobitnie odczuwamy upływający nam czas.
Kobiety szybko maskują ten fakt farbując włosy, coraz częściej czynią to także mężczyźni, chociaż w naszym społeczeństwie jest to traktowane jako niemęskie. Zdaniem wielu pań, szpakowaci mężczyźni są bardziej atrakcyjni, jednak panów to chyba nie pociesza. Być może już niebawem będziemy mogli zapomnieć o tym problemie raz na zawsze.
Naukowcy z New York University’s Langone Medical Centre, zlokalizowali bezpośrednią przyczynę utraty barwnika z ludzkich włosów, dzięki czemu w przyszłości będą mogły powstać specyfiki zapewniające dożywotnią barwę czupryny.
Siwienie związane jest z ubytkiem melaniny wraz z wiekiem. U niektórych osób, proces ten zaczyna się nawet w wieku młodzieńczym. Do niedawna nie wiedzieliśmy dokładnie dlaczego się tak dzieje i jak przebiega ten proces.
O tym, że komórki macierzyste torebki włosowej oraz melanocyty współpracują produkując melaninę we włosach wiedzieliśmy od dekad, nie rozumieliśmy jednak podstaw tego zjawiska – tłumaczy Mayumi Ito, profesor z Langone Medical Centre na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Profesor Ito i jego współpracownicy przyglądali się procesowi siwienia krok po kroku i odkryli bezpośrednią przyczynę spadku ilości melaniny. Prowodyrem tej reakcji jest białko sygnałowe Wnt.
Naukowcy odkryli, że Wnt pełni funkcję koordynatora współpracy pomiędzy komórkami macierzystymi torebki włosowej oraz melanocytów. Spadek jego aktywności powoduje, że produkowana melanina nie dociera do podstawy włosa i nie może zostać przetransportowana do wnętrza włosa. Wraz z wiekiem nasza maszyneria komórkowa działa coraz słabiej, przez co i produkcja niektórych białek nie jest już tak wydajna jak w młodym organizmie. Słaba sprawność ekspresji białka Wnt może ujawnić się także znacznie szybciej, wieku 20, a nawet mniej lat. Jest to najprawdopodobniej związane z mutacją genetyczną białka Wnt, które już wówczas traci zdolność sprawnego działania. Niezaopatrywany w świeży pigment włos stopniowo szarzeje, aż w końcu staje się całkiem biały, jak u albinosa.
Badacze prowadzili eksperymenty z modyfikowanym genetycznie białkiem Wnt i udało im się doprowadzić do tego, by siwe myszy odzyskały młodzieńczy wygląd futerka. Jeśli podobne badania zakończą się sukcesem u ludzi będziemy mogli raz na zawsze pożegnać się z siwizną.
Za: www.odkrywcy.pl.

Zobacz również:

  1. Dieta Kwaśniewskiego szkodliwa?
  2. Chcesz wiedzieć kiedy umrzesz?
  3. Ludzie, którzy nie odczuwają bólu
  4. Człowiek kot – czyli jak upodobnić się do zwierzęcia



Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Dlaczego włosy siwieją?

  1. avatar partytura pisze:

    No to trzymam kciuki by coś dla ludzi wymyślili i opatentowali, bo sama mając niespełna 27 lat siwieję od kilku łsdnych lat i nie wygląda by miało to mieć w moim przypadku podłoże genetyczne, a raczej „kortyzologenne” :( Nikt tak dobrze nie zrozumie tego dramatu jak inna młoda, siwiejąca kobieta mająca równocześnie łysienie androgenowe i stresogenne.. Bo niestety, ale przez to strach się farbować by całkiem nie wyłysieć.. i wyglądam jak taka szara mysza….. Uroki małych miast.. Zaufać fryzjerowi to chyba za duże ryzyko póki co.. A Wy dziewczyny? Jak sobie radzicie? Może ktoś mnie oswoi z myślą farbowania swoją opowieścią :P

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...