Dlaczego warto wzmacniać mięśnie miednicy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dlaczego warto wzmacniać mięśnie miednicy?

21 grudnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Mięśnie dna miednicy spełniają szereg niezwykle istotnych funkcji – zdrowe i mocne mięśnie dna miednicy pomagają między innymi w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, oprócz tego odpowiadają także za podtrzymywanie i odpowiednie umiejscowienie narządów położonych w dolnej części jamy brzusznej.

ćwiczenie miednicy

Budowa mięśni dna miednicy

Dno miednicy zbudowane jest z trzech warstw mięśni: warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zewnętrzna warstwa dna miednicy u kobiet zbudowana jest z mięśnia przypominającego literę „U”. Środkowa warstwa mięśni tworzy z kolei tzw. przeponę moczowo-płciową, która kształtem przypomina trójkąt. Na wewnętrzną warstwę mięśni dna miednicy u kobiet składa się z kolei mięsień dźwigacza odbytu oraz dwie pary mięśni: zasłaniacz wewnętrzny oraz mięsień gruszkowaty.

U panów zewnętrzna warstwa mięśni dna miednicy obejmuje obszar pomiędzy moszną i odbytem – w zewnętrznej warstwie mięśni można wyróżnić między innymi mięsień opuszkowo-gąbczasty, mięsień zwieracz odbytu oraz krocze. U mężczyzn środkowa warstwa mięśni dna miednicy, podobnie jak u pań, tworzy tzw. przeponę moczowo-płciową. W tej warstwie włókna mięśniowe umiejscowione są pomiędzy guzami kulszowymi oraz gałęziami kości łonowych. W wewnętrznej warstwie mięśni dna miednicy u mężczyzn wyróżnia się mięsień dźwigacza odbytu, w skład którego wchodzą 4 mniejsze mięśnie: mięsień łonowo-guziczny, biodrowo-guziczny, łonowo-odbytniczy oraz mięsień odbytniczo-guziczny. Oprócz tego w warstwie wewnętrznej mięśni dna miednicy u mężczyzn znajduje się także zasłaniacz wewnętrzny oraz mięsień gruszkowaty.

Najważniejsze funkcje mięśni dna miednicy

Wśród najważniejszych funkcji mięśni dna miednicy należy wymienić podtrzymywanie narządów zlokalizowanych w dolnej części jamy brzusznej. Warto pamiętać o tym, że silne mięśnie dna miednicy odpowiadają między innymi za poprawne funkcjonowanie pęcherza moczowego, odbytu i macicy. Nie można zapominać również o tym, że mięśnie dna miednicy współpracują z mięśniami zwieracza, odpowiadając za kontrolę procesów defekacji i mikcji – dzięki obecności włókien szybkokurczliwych mięśnie dna miednicy są w stanie natychmiastowo zareagować podczas sytuacji, w których dochodzi do nagłego i znacznego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, zapobiegając tym samym niekontrolowanej utracie moczu.

Oprócz tego, silne mięśnie dna miednicy odgrywają istotną rolę w życiu seksualnym człowieka, znacznie poprawiając jakość współżycia. U kobiet silne mięśnie dna miednicy wpływają na lepsze uwrażliwienie ujścia pochwy. U mężczyzn mięśnie dna miednicy, a dokładniej rzecz biorąc mięsień opuszkowo-gąbczasty oraz mięsień kulszowo-jamisty, odpowiadają za skurcze w trakcie wytrysku i wzwodu. Warto pamiętać również o tym, że sprawne mięśnie dna miednicy ułatwiają przeprowadzenie akcji porodowej.

Ponadto mięśnie dna miednicy odgrywają istotną rolę w stabilizacji tułowia – wraz z mięśniem poprzecznym brzucha, mięśniem wielodzielnym i przeponą umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Trening dna miednicy – główne zalety

Regularny trening dna miednicy niesie ze sobą wiele rozmaitych korzyści. Systematyczne wykonywanie odpowiednio dopasowanych ćwiczeń pomaga we wzmocnieniu mięśni i stanowi jedną z najlepszych form profilaktyki. Warto pamiętać o tym, że mięśnie dna miednicy narażone są na ogromne przeciążenia, a ich stan może ulec pogorszeniu między innymi na skutek nieodpowiednich nawyków toaletowych, nadwagi, ciąży czy porodu. Mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu również pod wpływem wzmożonego działania hormonów – należy zaznaczyć, że kwestia ta dotyczy głównie pań w okresie menopauzalnym.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednio przeprowadzony trening dna miednicy pomoże zwalczyć problemy z nietrzymaniem moczu, opadaniem narządów, ułatwi również utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Oprócz tego regularny trening mięśni dna miednicy wpłynie na poprawę jakości życia seksualnego.

Podstawy treningu dna miednicy

Zdrowe i mocne mięśnie dna miednicy stanowią wypadkową wielu różnych czynników. Osoby, którym zależy na utrzymaniu dobrego stanu dna miednicy powinny skupić się między innymi na zachowaniu prawidłowej postawy ciała oraz pilnowaniu odpowiednich nawyków toaletowych.

Jedną z podstaw treningu dna miednicy jest umiejętność poprawnego zlokalizowania wszystkich najważniejszych elementów anatomicznych. Pierwszym krokiem ułatwiającym odpowiednie przeprowadzenie ćwiczeń jest wykonanie palpacji, która pomoże w precyzyjnym określeniu położenia kości ogonowej, guzów kulszowych i kości guzicznej. Kolejny, niezwykle istotny etap treningu stanowi odpowiednia aktywacja mięśni, która odbywa się poprzez wykonanie nieskomplikowanego treningu mentalnego.

W przypadku pań dobrym sposobem na aktywację mięśni dna miednicy jest wyobrażenie sobie chęci zatrzymania strumienia moczu – w tym przypadku warto pamiętać jednak o tym, że ćwiczenie mentalne tego typu nie może być przeprowadzane podczas korzystania z toalety. Trening mentalny dla panów może polegać z kolei na wyobrażeniu sobie przewodu cewki moczowej oraz zwizualizowaniu otaczającego ją i zaciskającego się pierścienia.

Trening dna miednicy – przydatne wskazówki

Odpowiednio przeprowadzany trening dna miednicy pomoże w utrzymaniu nienagannego stanu mięśni – warto pamiętać o tym, że  jedną z kluczowych kwestii podczas wykonywania treningu okaże się odpowiednia aktywacja mięśni. W trakcie ćwiczeń koniecznie należy skupić się na wykorzystaniu wyłącznie mięśni dna miednicy – podczas treningu mięśnie brzucha, ud i pośladków powinny zostać zupełnie rozluźnione.

Kolejnym ważnym aspektem treningu mięśni dna miednicy jest odpowiednia koordynacja ćwiczeń mentalnych i oddechu – warto pamiętać o tym, że aktywacja mięśni powinna zostać przeprowadzana podczas wydechu, rozluźnienie dna miednicy powinno odbywać się z kolei wraz z wdechem.

Jak widać, trening mięśni dna miednicy stanowi bardzo ważny element w profilaktyce i utrzymaniu zdrowia zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Musi jednak być on wykonany w prawidłowy sposób. Prawidłowych technik treningowych można nauczyć się podczas specjalistycznych kursów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej BeBo Trening.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...