Jak wyczyścić przypalony garnek? Sprawdzone sposoby

21 grudnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Skoro jesteś w tym miejscu, najprawdopodobniej masz w domu choć jeden przypalony garnek i szukasz sposobu na jego wyczyszczenie. W poniższym artykule postaramy się wskazać metody na usunięcie spalenizny zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony garnka.

Brudny przypalony garnek na indukcji

Przypalone garnki – skąd w ogóle się biorą?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego na początku warto ustalić, skąd w ogóle biorą się przypalone garnki, dbamy o nie przecież najlepiej, jak umiemy.

Pierwszą przyczyną przypalenia garnka są różnego typu zabrudzenia, które gromadzą się na kuchence. Nawet z pozoru czyste palniki zwykle nie są od nich wolne. Problem jest szczególnie uciążliwy, zwłaszcza w przypadku kuchenek gazowych. Utrzymanie ich w sterylnej czystości jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Regularne gotowanie posiłków sprawia, że na garnku osadzają się drobinki brudu pozostałe na ruszcie lub palniku i przywierają do jego powierzchni.

Po pewnym czasie problem staje się widoczny. O ile usunięcie zabrudzeń w początkowej fazie jest raczej łatwe, o tyle z czasem staje się bardzo trudne. Wtedy nie wystarczy już płyn do naczyń i ciepła woda.

Drugą przyczyną przypalenia garnków są zabrudzenia spowodowane kipiącym jedzeniem. Jeśli na czas nie wyłączymy palnika wydobywające się z wnętrza garnka mleko, czy sos trwale przywrze do jego ścianek. Usunięcie takich zabrudzeń, to trudna sztuka nawet dla doświadczonej gospodyni domowej.

Trzecią grupę przypalonych garnków stanowią garnki przypalone w środku. Do ich dna przywarło jedzenie pozostawione zbyt długo na kuchence. Usunięcie przypalonych resztek ryżu, mięsa, powideł czy innych potraw bywa bardzo trudne, ale z pewnością nie jest niemożliwe.

Zanim zaczniesz czyścić spalony garnek – nie rób tego w ten sposób!

Zanim zaczniesz czyścić przypalony garnek domowymi sposobami warto sprawdzić, z czego jest on wykonany. Nieco inaczej czyści się żeliwne garnki, garnki ze stali nierdzewnej, aluminiowe, emaliowane i ceramiczne. Do czyszczenia garnków emaliowanych nie stosuje się octu. Może on powodować ich matowienie. Stosowanie sody oczyszczonej odradza się w przypadku garnków aluminiowych. Natomiast kwasek cytrynowy nie jest wskazany do czyszczenia garnków ceramicznych, emaliowanych i teflonowych.

sterta brudnych garnków

Domowe sposoby na doczyszczenie spalonego garnka z zewnątrz.

Jest kilka domowych sposobów ułatwienie czyszczenie przypalonych garnków. Najlepiej jest podzielić je według rodzajów tworzywa, z którego zostały wykonane.

Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej?

Do czyszczenia przypalonego garnka ze stali nierdzewnej przyda się soda oczyszczona gorąca woda i drapak kuchenny. Do dużej miski bądź zlewu należy wlać gorącą wodę. Następnie wsypać i wymieszać kilka łyżek sody oczyszczonej. W tak powstałym roztworze należy zamoczyć garnek. Ważne jest, by nie stał on na dnie miski tylko lekko się w niej unosił. W razie potrzeby można podłożyć pod garnek np. gąbkę. Teraz pozostaje czekać. Po około 30 minutach przypalony brud powinien dać się łatwo usunąć drapakiem kuchennym. Przy delikatnym przypaleniu może wystarczyć szorstka strona gąbki.

Żeliwne naczynia – jak usunąć spaleniznę?

Wysokiej jakości żeliwne garnki to naczynia, które często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Taki garnek po babci to prawdziwy skarb, dlatego należy dbać o niego we właściwy sposób. Do mycia żeliwnych garnków nie używa się żadnych detergentów. Zaleca się stosowanie jedynie ciepłej wody i gąbki. Jeśli jednak udało nam się porządnie przypalić żeliwny garnek przydatna może okazać się soda oczyszczona. Do jednej łyżki sody należy dodać kilka łyżek wody i tak powstałą pastą wyczyścić przypalone miejsca. W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń można pozostawić sodę oczyszczoną na naczyniu i dopiero po kilku minutach zabrać się za usuwanie spalenizny. Pamiętaj, by po całym procesie dokładnie wytrzeć żeliwny garnek. Tylko w ten sposób przedłużysz jego żywotność.

Teflonowy garnek lub patelnia – czym czyścić?

Teflonowa powierzchnia garnka lub patelni z założenia nie przywiera. Jednak i ją można przypalić, a to często kończy jej przydatność do użycia. Na szczęście i na to są domowe sposoby. Do wyczyszczenia teflonu użyj wody utlenionej i sody oczyszczonej. Do kilku łyżek sody wlej około 100 ml wody utlenionej i dokładnie wymieszaj. Powstałą papkę nałóż na przypalone miejsce. Delikatnie wetrzyj miękką gąbką i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie spłucz naczynie obficie ciepłą wodą. W razie potrzeby powtórz czynność jeszcze raz.

mycie od spodu przypalonego garnka pod wodą i użyciem gąbki

Przypalony garnek jak pozbyć się przychwyconych resztek jedzenia?

Spalenizna na dnie garnka bywa równie uciążliwa, co ta na zewnątrz. Jest kilka metod na pozbycie się przywierających resztek jedzenia. Jeśli przypaliłeś np. mleko albo sos pomidorowy zwykle wystarczy zalać garnek ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Niestety ta metoda może okazać się niewystarczająca w ekstremalnych przypadkach. Niektóre gospodynie domowe twierdzą, że, żeby uratować przypalony garnek trzeba go… jeszcze bardziej przypalić. Oczywiście w kontrolowany sposób. Jeśli do dna garnka przywarły resztki ziaren kukurydzy ich usunięcie może wydawać się niemal niemożliwe. W takiej sytuacji do garnka należy wlać niewielką ilość wody i kilka garści sypkiego ryżu. Całość gotować tak długo aż ryż zmięknie i przychwyci się do dna garnka. Następnie należy zalać całość wodą i pozostawić na noc. Wraz z ryżem zostaną usunięte również resztki kukurydzy.

Usuwanie spalenizny – sprzęt do zadań specjalnych

Domowe sposoby usuwania spalenizny nie zawsze są skuteczne. W sklepach można znaleźć różnego typu detergenty, jednak te najsilniejsze, bywają mocno żrące i powinno się ich używać tylko w skrajnie trudnych przypadkach. Co zatem zrobić, gdy spalenizna nie chce zejść, a my unikamy trującej chemii gospodarczej? Tu z pomocą może przyjść parownica. Para wodna pod dużym ciśnieniem usunie nie tylko powierzchniowe zabrudzenia, ale nawet starą spaleniznę. Co więcej, przy okazji garnek czy patelnia będą sterylnie czyste. Para wodna, szczególnie ta pod dużym ciśnieniem, usuwa nawet niewidoczne dla oka bakterie.

Sprawdź też jak wyczyścić przypalone garnki za pomocą parownicy Kärcher >>

Zapach spalenizny – jak się go pozbyć?

Spalony garnek to jeden problem, jednak zapach spalenizny to kolejna kwestia, która się z nim łączy. Nawet kilka dni po zbyt długim pozostawieniu naczynia na kuchence w mieszkaniu może unosić się nieprzyjemny zapach. Jak się go pozbyć? Przede wszystkim należy usunąć źródło niemiłej woni. Garnek na czas doczyszczania można wynieść na balkon lub postawić na parapecie. Kuchenkę umyć, a mieszkanie dokładnie przewietrzyć. Jeśli w powietrzu nadal czuć zapach spalenizny można użyć wysokiej jakości odświeżacza powietrza. Dobrym pomysłem może być również zapalenie kadzidełek lub świec zapachowych. W ten sposób skutecznie zamaskujesz nieprzyjemny zapach i dodatkowo wprowadzisz do pomieszczenia przyjemną woń.

Przeczytaj również jak się pozbyć nieprzyjemnych zapachów w domu >>

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz