Jak w prosty sposób rozjaśnić i wygładzić skórę, a do tego sprawić, że będzie miękka i pięknie odżywiona? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: peeling! To zabieg, który ma za zadanie złuszczyć nasz naskórek. Pomaga usunąć zanieczyszczenia i obumarłe komórki skóry. Dzięki temu odblokowują ujścia gruczołów łojowych i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Co więcej oczyszczona dzięki peelingom skóra lepiej wchłania to, co na nią nakładamy. Te wszystkie powody sprawiają, że peeling powinien na stałe zagościć w naszej rutynie pielęgnacyjnej dla dobra naszego ciała.
Ważne jest także prawidłowe wykonanie peelingu. Stosujemy go zwykle po kąpieli na lekko zwilżoną skórę. Masaż wykonujemy kolistymi ruchami w stronę serca, czyli od łydek, po uda, pośladki, brzuch, plecy i ramiona. Po peelingu warto nawilżyć świeżo złuszczoną skórę. Świetne do tego będą wszelkie balsamy, sera i masła, które dodatkowo ułatwią skórze produkcje nowych komórek.
Peeling chociaż jest kolejnym dodatkowym etapem pielęgnacji, nie musi kosztować nas miliony monet. Jest wiele świetnych, sprawdzonych przepisów na domowe peelingi, które możemy zrobić same z najprostszych składników z naszej kuchni. Opowiemy wam jak je wykonać!
Peeling kawowy
1/3 szklanki fusów po kawie
1/4 szklanki cukru
1/3 szklanki dowolnego oleju lub oliwy
1 łyżeczka cynamonu
Wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie składniki ze sobą i gotowe! Ten peeling nie tylko idealnie złuszczy, ale także nawilży skórę. Drobinki kawy i cukru dzięki delikatnemu tarciu pozbędą się martwego naskórka, natomiast dodatek natłuści go i zmiękczy. Warto wybrać olej kokosowy, bo wtedy peeling będzie pachniał jak kokosowe latte!
Peeling solny
1/2 szklanki soli morskiej
2 łyżki oliwy z oliwek
Sok z ćwiartki cytryny
Sól w tym peelingu spełnia rolę oczyszczającą, przeciwzapalną i dezynfekującą. Po wymieszaniu wszystkich składników możemy od razu zastosować go na skórę. Ten peeling nie jest jednak wskazany do stosowania na twarz, ze względu na silne działanie złuszczające. Oliwa nabłyszczy, a cytryna doda blasku naszej skórze.
Peeling migdałowy
1 łyżeczka drobno siekanych migdałów
2 łyżeczki jogurtu naturalnego
1 łyżeczka miodu
Z kolei ten peeling idealnie nada się do twarzy. Jest dużo delikatniejszy niż pozostałe propozycje i dzięki temu nie powinien podrażnić znajdującej się tam delikatnej skóry. Po zmieszaniu ze sobą i utarciu wszystkich składników, nakładamy peeling na twarz i wmasowujemy delikatnymi, okrężnymi ruchami. Na koniec zmywamy. Miód zapewni nawilżenie, jogurt sprawi, że cera będzie gładka, a posiekane migdały będą elementem peelingującym. Idealne połączenie!
To tylko kilka pomysłów na wykorzystanie składników kuchennych do stworzenia pachnących i przyjemnych w użyciu peelingów. Zachęcamy do próbowania i wymyślania innych ciekawych przepisów na własną rękę.
zobacz również:
Domowe maseczki pielęgnacyjne na piękną cerę – 5 łatwych przepisów!
Skóra sucha skuteczne domowe maseczki
Pielęgnacja dłoni: domowe maseczki
Cera wrażliwa i alergiczna – domowe maseczki