Dlaczego rezonans magnetyczny jest lepszy niż inne metody diagnostyczne?

21 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Co rezonans magnetyczny jest w stanie wykryć?

rezonans magnetyczny

Co wykryje rezonans magnetyczny głowy?

Badanie rezonansu magnetycznego głowy, czyli RMI jest niezwykle precyzyjnym badaniem, wykorzystującym działanie pola magnetycznego na okolice czaszki. Należy ono do bezbolesnych oraz bezinwazyjnych badań, które może być powtarzane wielokrotnie bez obaw o napromieniowanie tkanek, czego nie można powiedzieć o badaniu rentgenowskim lub tomografii komputerowej. RMI jest szczególnie wskazane osobom po wypadkach samochodowych, urazach głowy, osobom mającym problem z widzeniem i utrzymaniem równowagi, oraz przy diagnostyce neurologicznej.

Podczas badania rezonansem magnetycznym pacjent zostaje poddany działaniu nieszkodliwego promieniowania elektromagnetycznego oraz fal radiowych o niskiej częstotliwości niezagrażającej zdrowiu. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie bardzo precyzyjnego obrazu tego, co dzieje się wewnątrz głowy, również wewnątrz czaszki. Badanie jest zupełnie bezinwazyjne, tak więc może być wykonywane u kobiet w ciąży oraz dzieci. To również świetne narzędzie do monitoringu pooperacyjnego, które w bezpieczny sposób sprawdzi, czy narząd dochodzi do siebie bezproblemowo. 

Rezonans magnetyczny głowy to jedyne tak dokładne i bezpieczne badanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zbadać najgłębsze zakamarki naszej głowy. Badanie pozwala na ocenę tkanki mózgowej, układu komórkowego, struktur głębokich, wewnątrzczaszkowych odcinków nerwów, a także jest w stanie wykryć utajone malformacje naczyniowe oraz schorzenia tj.:

 • Schorzenia oraz wady rozwoju mózgu,
 • Choroby oczodołu,
 • Nowotwory mózgu,
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • Stwardnienie rozsiane,
 • Zaburzenia krążenia czaszkowego,
 • Choroby przysadki mózgowej, objawiające się problemami z hormonami.

Kiedy należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny może zostać zalecony pacjentowi, który posiada silne nawracające bóle głowy, zaburzenia równowagi oraz widzenia. Są to częste objawy u pacjentów, którzy doznali silnego urazu głowy i na takiej podstawie lekarz pierwszego kontaktu podczas nagłej wizyty może skierować na badanie RMI. Istnieje wiele powodów, dla których pacjent dostanie skierowanie na RMI, należą do nich m.in.:

 • niewystarczający lub niewyraźny wcześniejszy obraz wykonany za pomocą tomografu, za pomocą którego nie sposób postawić diagnozy, 
 • konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań oczodołów wraz z jego strukturami wewnętrznymi.
 • występuje ryzyko zmian hormonalnych wskazujących na choroby przysadki mózgowej.
 • wcześniejsze wykrycie nowotworu i zlecenie badania w celu oszacowania stopnia jego rozrostu oraz zaplanowanie leczenia onkologicznego,
 • potrzebne jest częste okresowe monitorowanie i sprawdzanie zmian zachodzących w trakcie leczenia lub po operacji, w celu sprawdzenia gojenia się tkanek oraz skuteczności leczenia.

Rezonans magnetyczny to znakomite narzędzie w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie zmian rozrostowych lub nowotworowych na obszarze głowy, planowanie leczenia oraz ewentualnej operacji i monitorowanie postępów w terapii. 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...