Dlaczego olej lniany jest zdrowy?

7 maja 2018, dodał: dietetyk medyczny

Len, to roślina uprawiana od wielu tysięcy lat. Do użytku nadają się wszystkie części tej rośliny oleistej. Z nasion wydobywa się natomiast olej, o wyjątkowo cennych właściwościach.

Olej lniany zaleca się spożywać wyłącznie na zimno, nie należy go podgrzewać – dodawać do gotujących się dań, ani tym bardziej używać do smażenia. Traci wtedy wszystkie swoje cenne właściwości.

Profilaktycznie powinno spożywać się do 4 łyżek stołowych oleju dziennie, dodając go do zimnych potraw: sałatek, surówek, past kanapkowych (z jaj, sera, ryb wędzonych). Jako dodatek do zup, kasz, ziemniaków lub mięs może być użyty tylko po zakończeniu obróbki cieplnej – czyli już na talerzu.

Czym charakteryzuje się olej lniany? Przede wszystkim wysoką zawartością kwasów omega-3. Dlaczego kwasy omega-3 są tak ważne?

Kwasy omega 3 zaliczają się do puli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są wymarzonym pokarmem dla mózgu, wchodzą w skład komórek nerwowych i odpowiadają za przekaźnictwo nerwowe. Ich niedobór sprzyja powstawaniu wielu chorób – m.in. niektórych nowotworów, alergii czy ADHD. Niedobór omega-3 przy jednoczesnym nadmiarze kwasów omega-6 powoduje także stany zapalne stawów i wzmacnia bóle reumatyczne. Na niedobory NNKT szczególnie narażone są młode organizmy, dlatego szczególnie ważne jest dbanie o prawidłową podaż tych kwasów u dzieci. Przy niedostatecznej ich podaży z dietą objawy niedoboru u dzieci pojawią się znacznie szybciej niż u dorosłych.

Na co zwracać szczególną uwagę? Do objawów niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczamy: spowolnienie wzrostu i spadek masy ciała, zmiany skórne oraz problemy z gojeniem się ran, zmniejszoną odporność, kruchość naczyń włosowatych oraz osłabienie pracy serca. Poziom kwasów omega-3 można uzupełnić za pomocą oleju z wiesiołka. W codziennym zastosowaniu przydatny może być także olej lniany lub nasiona siemienia lnianego. Świetnym źródłem kwasów omega-3 w diecie są także tłuste ryby. Ponad to oleje roślinne oraz nasiona roślin oleistych: orzechy, dynia, pszenica, kukurydza, soja, oliwki, jak również świeże warzywa liściaste.

Pierwsze badania dotyczące wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 prowadzone były już w latach 70-tych. Naukowcy odkryli wtedy, że u Eskimosów, których głównym pożywieniem są ryby morskie występuje bardzo niski odsetek zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz bardzo niskie stężenie cholesterolu we krwi.

Najnowsze badania potwierdzają te obserwacje. Naukowcy z Uniwersytetu Colorado w USA dowiedli, że kwasy omega-3 mogą chronić dzieci przed cukrzycą typu 1, badania holenderskie natomiast donoszą, że regularne spożywanie ryb morskich, bogatych w kwasy omega-3 łagodzi objawy depresji poporodowej u kobiet. Ponad to z raportu z badań wynika, że niedobór tych związków w organizmie przyszłej mamy może prowadzić do zaburzeń koordynacji ruchowej dzieci. Trzymiesięczne badania polskich naukowców z roku 2006 po raz kolejny dowiodły z kolei, że uzupełnienie diety preparatem z kwasami omega-3 wpływa na poprawę zdolności intelektualnych dzieci.

Specjaliści z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia zapowiadają jednak, że wciąż jest wiele zagadek związanych z wpływem kwasów omega na zdrowie dzieci. Jednak niezależnie od tego co przyniosą nam nowe badania już dziś wiemy na temat kwasów omega-3 na tyle dużo, by móc śmiało rekomendować je w codziennej diecie.

Ważne – olej lniany należy przechowywać w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce na najniższej półce albo na drzwiach) w ciemnej butelce. Należy go chronić przed działaniem światła, powietrza i wysokiej temperatury. Po otwarciu butelki należy zawartość spożyć w ciągu 3 – 4 tygodni.

Zatem do dzieła :)

Justyna Marszałkowska-Jakubik – www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

 

  1. Jak wybrać dobrą oliwę: czyli co wpływa na jakość oliwy?

  2. Aromatyzowane oliwy i octy domowej roboty

  3. Ssanie oleju – kontrowersyjna metoda oczyszczania organizmu

  4. Cudowny Olej Syberyjski i wyroby z cedru syberyjskiego
Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Figi korygujące efekt brazylijski
Efekt PUSH - UP - HIT!
Cena:
33 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Wyciskarka Sana
Sklep Eujuicers.pl
Cena:
1670 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!

FORUM - bieżące dyskusje

Wakacje z dziećmi
Jeżeli wybieracie się w wakacyjną podróż z dzieckiem to zachęcam zaglądnąć na https://www.globtroterek.com/...
Herbaty pomagające w diecie
a w ogóle są takie niby skuteczne?
Herbaty pomagające w diecie
Ja nigdy nie piłam herbatek, które miałyby w jakiś sposób wspomagać odchudzanie, natomiast zastanawiam...
Woda z cytryną na oczyszczenie orga…
Nie schudłam a wodę z cytryną piję już kawał czasu, miała pomagać też...