Dlaczego nie mogę schudnąć?
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, każdy chce wyglądać świeżo i fit. Jednak patrzysz w lustro i nie tego byś oczekiwała? Obwód w tali jest niezbyt zadowalający? Pomimo tego, że wypróbowałaś już wszystkie możliwe diety, od diet jednoskładnikowych po skrajne głodówki, całą paletę ćwiczeń fizycznych i nic? Nadal nie możesz uzyskać wymarzonej wagi? A może udało Ci się zrzucić parę zbędnych kilogramów, jednak dopadł Cię efekt jo-jo? Dlaczego niektórym przychodzi to z wielkim trudem, podczas gdy, inni nigdy nie zaznali takiego problemu?
Czy w ogóle istnieje skuteczna dieta? Zapewne myślisz, że nie, ponieważ przetestowałaś już wszystkie możliwe i nie przyniosły pożądanego efektu. Jednak dostępne diety to tylko diety poglądowe tzn. opracowane dla pewnych grup osób (ta sama płeć, wiek i masa ciała) i zakładające, że wszyscy z przyjętej grupy ludzi są identyczni, co do ich potrzeb żywieniowych. Ale to nie prawda! Dlaczego? Ponieważ każdy z nas posiada inne predyspozycje genetyczne, które warunkują, że jedni mają całe życie problemy z wagą, podczas gdy inni nie.
Otyłość – „zapisana w genach”?
Okazuje się, że zarówno nadwaga, jak i otyłość są również zapisane w naszym DNA. A konkretniej istnieją pewne geny, których wadliwe warianty (tzn. określone sekwencje nukleotydowe w obrębie tych genów) zwiększają ryzyko do otyłości. Stanowi to odpowiedź na pytanie, dlaczego jedni tyją, podczas, gdy inni przy spożywaniu posiłków o tej samej kaloryczności są nadal szczupli.
Geny otyłości
Niezależne ośrodki naukowe z całego świata jednoznacznie potwierdzają, że istnieją tzw „geny otyłości”, które znacznie zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Posiadanie wadliwych wariantów tych genów zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości poprzez m.in. zaburzenia gospodarki energetycznej organizmu, zaburzenia odżywiania, czy odczuwania sytości.
Jakie zagrożenia niesie nadwaga i otyłość?
Nadwaga i otyłość w dobie obecnych czasów stała się chorobą cywilizacyjną, na którą z roku na rok zapada coraz więcej ludzi (w tym coraz większa ilość otyłych dzieci!). Często osoby otyłe nie zadają sobie sprawy z zagrożeń jakie wynikają z nadmiernej masy ciała. Niestety, każdy zbędny kilogram zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak: cukrzyca typu II, zawał serca, czy udar mózgu. Nadwaga i otyłość zaburzają gospodarkę lipidową w organizmie, przyczyniając się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi LDL, co zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób układu krążenia. Ponadto osoby otyłe borykają się z problemem nadciśnienia tętniczego oraz zwiększonej krzepliwości krwi, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka tworzenia zakrzepów, które są przyczyną udarów mózgu, czy zawałów serca.
Jak walczyć z otyłością?
Podstawą skutecznej walki z problemem nadwagi i otyłości jest poznanie jej podłoża genetycznego. Wykonując prosty test genetyczny (pakiet Nadwaga i Otyłość np. w firmie VitaGenum) uzyskujemy informacje, które są w stanie przełożyć się na opracowanie skutecznej diety, poprzez znajomość składników odżywczych, które nasz organizm wydajnie metabolizuje oraz tych których powinniśmy unikać. Posiadając taką wiedzę jesteśmy w stanie skutecznie zminimalizować przykre skutki nadwagi i otyłości oraz skutecznie z nią walczyć, poprzez co możemy żyć zdrowiej i dłużej!
W kolejnym artykule z cyklu GenoTekstów opowiem więcej o genach otyłości oraz o ryzyku jakie niosą.