Dlaczego dzieci moczą się w nocy?

11 kwietnia 2012, dodał: li_lia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Według badań przeprowadzonych w 2011r. wśród polskich dzieci w wieku od 4 do 15 lat udowodniono, że aż 1/4 badanych pacjentów ma problem z moczeniem się w czasie snu.

Większość rodziców bagatelizuje ten problem, sądząc, że ich pociechy po prostu z tego wyrosną. Niektórzy postrzegają powyższą sytuację za coś wstydliwego i tylko nieliczni starają się pomóc latorośli, udając się wraz z nią do specjalisty. Dlaczego nasze dzieci moczą się w nocy i jak powinniśmy zareagować?

Prawdziwym sukcesem dla młodego człowieka jest opanowanie umiejętności korzystania z nocnika. Moment pożegnania się na zawsze z pieluszką należy do przełomowych i godnych uczczenia.

Jeśli jednak dziecko zaskoczy nas, a przede wszystkim siebie przykrą niespodzianką w łóżku nie powinniśmy przechodzić nad tym do porządku dziennego, tylko interweniować. Już sam fakt, że pociecha zmoczyła pościel jest dla niej stresujący. Nie wyśmiewajmy się z dziecka, nie wytykajmy mu tego i nie ośmieszajmy, opowiadając o powyższej sytuacji jego znajomym.

To, że czterolatek moczy się w nocy nie jest czymś normalnym. Postarajmy się dowiedzieć, co jest tego przyczyną. Jeśli w grę nie wchodzi infekcja dróg moczowych (lekarz badający nasze dziecko powinien skierować malucha na badanie moczu oraz przesiew) pomocne może okazać się USG pęcherza, nerek. Kiedy wyniki okażą się niepokojące młodym pacjentem zajmie się urolog.

Dlaczego dzieci mają problem z moczeniem się? Winy możemy doszukiwać w tym, co maluchy dziedziczą po swoich przodkach. Gdy któreś z rodziców w dzieciństwie borykało się z tą przypadłością ryzyko, że jego potomek również będzie na nią narażony wynosi prawie 50%! Może się również zdarzyć, że to nerki nieodpowiednio zagęszczają mocz. W przypadku znikomej ilości wazopresyny, pęcherz nie wytrzymuje obciążenia. Czasami moczenie się jest następstwem alergii, stresujących sytuacji.

Czy istnieją domowe sposoby na walkę z nocnym moczeniem? Owszem, możemy pomóc naszemu dziecku ograniczając wieczorne spożycie płynów, eliminując napoje gazowane, soki zawierające w swym składzie egzotyczne owoce.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.