Nadchodzące miesiące oznaczają coraz wyższe temperatury, które na dłuższą metę mogą okazać się uciążliwe. Gdy słupki termometrów docierają do 30 stopni, z reguły nasz organizm reaguje obniżonym łaknieniem. Okazuje się jednak, że właśnie wtedy szczególną uwagę powinniśmy zwracać na codzienny jadłospis. Odpowiednio dopasowana dieta na upały pomoże przetrwać ten szczególny czas w dobrej formie. Podpowiadamy, jakie produkty powinny trafić na nasze talerze latem.
1. Dieta na upały – podstawowe zasady. Co jeść w upały?
2. Czego nie jeść w gorące dni?
3. Najczęstsze błędy w menu
Jaka dieta okaże się najlepsza w upalne dni? Dietetycy sugerują, by podpatrywać sposób żywienia charakterystyczny dla krajów śródziemnomorskich. Podstawę menu stanowią tam warzywa, owoce i lekki nabiał. Dieta śródziemnomorska nie bez powodu jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie.
Dieta na upały – podstawowe zasady. Co jeść w upały?
Zacznijmy od ogólnych założeń dietetycznych…
Nie ulega wątpliwości, że latem warto zdecydować się na zwiększenie ilości warzyw w spożywanych potrawach, głównie w postaci surowej. Okazja ku temu jest idealna, gdyż ciepłe miesiące to czas, gdy stragany przepełnione są bogactwem witamin i składników mineralnych. Chrupiąca sałata, soczyste pomidory, ogórki, szparagi, zioła – z pewnością jest w czym wybierać. Dodatkowo do wyboru masz aromatyczne i świeże owoce. Z łatwością zaopatrzysz się w świeże owoce w sklepie Auchan lub na targowiskach.
Same kompozycje owocowo-warzywne to jednak nie wszystko. Co prawda wiele osób obserwuje, iż wzrost temperatury ciała przekłada się u nich na mniejszy apetyt, jednak ludzki organizm potrzebuje odpowiedniej energii. Uzupełniaj zatem kaloryczność i składniki odżywcze, sięgając po pełnoziarniste produkty zbożowe, lekki nabiał, chude mięso, na przykład indyka czy świeżego lub wędzonego łososia. Letnie menu nie musi pracochłonne. Nie powinno być także ciężkostrawne.
Pamiętaj także o spożywaniu płynów! Doprowadzenie do odwodnienia organizmu jest bardzo niebezpieczne, dlatego odpowiedzią na wysokie temperatury otoczenia powinna być woda. Zimne napoje również są polecane, jednak zwróć uwagę, aby nie były to dosładzane, gazowane produkty.
Czego nie jeść w gorące dni?
W codziennej diecie latem unikaj pułapek kalorycznych. Istnieje cała masa produktów, które spożywamy bezwiednie, a które dość łatwo prowadzą do przekroczenia zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Wiele z nich nie jest polecanych w upały ze względu na ich wpływ na organizm. Poznaj część z nich.
- Fast food
Wydają się być doskonałym pomysłem w czasie wakacyjnego wyjazdu czy weekendowego wypadu. Nie są jednak pełnowartościowym posiłkiem, a tłuszcze, cukry proste i konserwanty znacznie obciążają organizm. Przyczyniają się tym samym do wzrostu temperatury ciała i gorszego samopoczucia.
- Słone przekąski
Co prawda sól jest bardzo potrzebna organizmowi i pomaga uzupełnić niedobory wypoconych pierwiastków, bardzo łatwo jednak przekroczyć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik, gdyż wynosi ono zaledwie 5 gramów. Każdy dodatkowy gram ma działanie odwadniające.
- Słodycze
Cukry proste powodują senność i spadek koncentracji, a w upalne dni te symptomy dodatkowo nasilają się.
Najczęstsze błędy w menu
Lato to oczywiście… lody? Okazuje się jednak, że ten przysmak wcale nie jest polecany w upały. Lody są kaloryczne, a ich strawienie pochłania sporo energii i powoduje wzrost temperatury ciała. Warto powściągnąć także ochotę na alkohol, ponieważ dostarczenie do organizmu procentów rozszerza naczynia krwionośne, prowadząc do niebezpiecznych wahań ciśnienia.