Dieta dla sylwetki typu jabłko | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dieta dla sylwetki typu jabłko

31 maja 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Każdy człowiek jest inaczej zbudowany i każdy trochę inaczej tyje. Niektórzy w pasie, inni na linii pośladków i ud. Zanim zaczniesz się odchudzać, poznaj swój typ otyłości.
W zależności od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie na który wpływa wiele czynników hormonalnych oraz genetycznych rozróżnia się podstawowe, ogólne rodzaje otyłości. Różnice częstości ich występowania, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi.

Typy otyłości:

1) Otyłość typu gruszka (udowo-pośladkowa) – górna część ciała jest drobna – ramiona szczupłe, piersi niewielkie, talia wąska, a otyłość dotyczy bioder, ud i pośladków, częściej występuje u kobiet.
2) Otyłość typu klepsydra – sylwetka jest proporcjonalna – ramiona szerokie, piersi duże, wyraźne wcięcie w talii i pełne nogi, tkanka tłuszczowa rozkłada się w miarę równomiernie, ale ma tendencje do odkładania się na ramionach.
2) Otyłość typu jabłko (inne określenia: otyłość brzuszna, wisceralna) – tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest głównie wewnątrz jamy brzusznej, dlatego brzuch jest wydatny, a talia słabo albo wcale nie zarysowana, ramiona są szerokie i zaokrąglone, piersi obfite, jednak częściej dotyczy mężczyzn.
W otyłości typu jabłka występuje większe ryzyko chorób towarzyszących. Częściej pojawiają się zaburzenia metaboliczne, prowadzące do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, cukrzycy i innych chorób układu krążenia. U kobiet w okresie pomenopauzalnym ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej staje się podobne jak w grupie mężczyzn w związku z ustaniem produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki. Ten typ otyłości jest zmorą krajów wysoko i średnio rozwiniętych, w tym Polski. Głównymi jej przyczynami są złe odżywianie, brak sportu i nadużywanie alkoholu. Ten ostatni punkt przyczynił się do powstania żartobliwego określenia: „mięsień piwny”. Udowodniono jednak, że każdy alkohol w równym stopniu ma potencjał do prowokowania otyłości brzusznej. Przypuszcza się również, że do przyczyn otyłości aneroidalnej można zaliczyć podłoże genetyczne, hormonalne oraz psychiczne.
Aby określić rozmieszczenie tłuszczu i typ sylwetki można zmierzyć sobie obwód talii i bioder. Obwód talii (w cm) mierzy się w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber a górnym grzebieniem kości biodrowej. Najszerszy obwód bioder (cm) określa się na wysokości krętarza większego kości udowej. Następnie określa się stosunek obwodów talii do bioder – WHR (waist to hip ratio). Inaczej mówiąc trzeba zmierzyć obwód talii i bioder, a potem podzielić je przez siebie (talia 64 przez biodra 104, daje 0,61).
Otyłość wisceralną (typ jabłka) rozpoznajemy gdy wskaźnik WHR jest równy lub wyższy od 0,8 u kobiet, a u mężczyzn – gdy WHR jest równy lub wyższy od 1,0. Wartości tego wskaźnika poniżej 0,8 kobiet, a także niższa od 1,0 u mężczyzn, pozwalają rozpoznać otyłość udowo-pośladkową. Niektóre źródła, uwzględniając bardziej szczegółowy podział, podają, że wynik w przedziale 0,50-0,70 odpowiada typowi gruszki, natomiast jeśli wynik mieści się między 0,71-0,80 – odpowiada to typowi klepsydry, zaś jeżeli wynik wynosi 0,81 albo więcej – jesteś typem jabłka.
Osoby mające dużą ilość tłuszczu brzusznego najłatwiej się go pozbywają przy ujemnym bilansie energetycznym. Już przy utracie 5-10% masy ciała obserwuje się znaczną redukcję ilości tłuszczu brzusznego, a co za tym idzie poprawę stanu klinicznego.

Dieta dla sylwetki typu jabłka

W diecie powinno być jak najmniej tłuszczów zwierzęcych, które gromadzą się wokół talii. Należy unikać tłustego mięsa, wędlin, masła, śmietany, potraw smażonych, a jadać dużo ryb, mięsa drobiowego, chudego nabiału oraz warzyw i owoców bogatych w błonnik. Codziennie należy wypijać 2 litry niegazowanej wody i zjadać 4-5 porcji produktów pełnoziarnistych, które dostarczają dużych porcji błonnika. Dzięki niemu utrudnione jest przyswajanie tłuszczu, a poziom cholesterolu znacznie się obniża (kobiety z otyłością brzuszną mają niestety tendencje do podwyższonego ciśnienia i za wysokiego poziomu cholesterolu). Do potraw należy dodawać olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, zdrowe dla serca i układu krążenia. Należy zjadać 4-5 porcji warzyw, np. wypijać dziennie szklankę soku z warzyw lub podgryzać marchewkę. Ważnym składnikiem diety są pomidory, które zawierają spore ilości potasu, a pierwiastek ten obniża ciśnienie krwi i reguluje gospodarkę wodną w organizmie. Kilka razy w tygodniu można pozwolić sobie na chrupanie orzechów, pestek dyni czy słonecznika. Doskonale wzmacniają one serce i dostarczają cennego magnezu. Żeby zbliżyć się do wymarzonej figury kobiety o typie jabłko powinny pracować nad spłaszczeniem brzucha i uzyskaniem wcięcia w talii.

Przykładowy plan diety:

Śniadanie
1) 1 filiżanka kawy zabielonej mlekiem, 4 sucharki, 4 łyżeczki niskosłodzonego dżemu, sok z jednej pomarańczy.
2) 15 g płatków kukurydzianych ze szklanką chudego mleka, sucharek z łyżeczką dżemu, sok z 1 pomarańczy.
3) 100 g chudego twarożku, 6 biszkoptów.
4) 3 sucharki, 3 łyżeczki dżemu, filiżanka kawy z chudym mlekiem, duże jabłko.
5) 30 g muesli ze 150 g jogurtu owocowego.
6) 2 sucharki, 2 łyżeczki miodu, 150 g jogurtu owocowego, filiżanka kawy z mlekiem.
7) 1 filiżanka cappuccino, mała drożdżówka.
Obiad
1) 150 g pieczonego albo duszonego indyka, 100 g fasolki szparagowej, 60 g ryżu długoziarnistego.
2) 300 g dorsza albo morszczuka w pomidorach, 200 g fasolki szparagowej, ugotowany ziemniak.
3) 200 g pieczonego fileta z dorsza z natką pietruszki, 150 g sałatki z pomidorów i cebuli, ugotowany ziemniak, 150 g rozmrożonych owoców.
4) 50 g makaronu, 250 g gotowanych warzyw (marchewki, brukselki i fasolki szparagowej) z dodatkiem łyżeczki oliwy, szklanka kisielu lub galaretki owocowej.
5) 150 g piersi z indyka, duszonego w białym winie, 100 g puree z zielonego groszku, ugotowany ziemniak, jabłko.
6) 150 g spaghetti z 50 g tuńczyka z puszki (w sosie własnym) i łyżeczką parmezanu, 200 g sałaty z sokiem z cytryny, szklanka herbaty bez cukru.
7) 150 g steku z wołowiny lub pieczonej piersi z indyka, 200 g szpinaku, ugotowany ziemniak.
Podwieczorek
1) 1 średni banan.
2) 1 duży grejpfrut osłodzony 2 łyżeczkami cukru.
3) 150 g jogurtu.
4) 1 biszkopt, sok z 1 pomarańczy.
5) 150 g rozmrożonych owoców.
6) 1 średni banan.
7) 200 g melona.
Kolacja
1) 2 jajka na twardo, 100 g ugotowanych brokułów (na zimno), kromka razowego chleba, średnie jabłko.
2) 60 g chudej szynki, 100 g marchwi startej z dużym jabłkiem, bułka grahamka.
3) 60 g gotowanej wołowiny (na zimno) z 2 łyżeczkami ketchupu, kromka razowego chleba, duży grejpfrut posłodzony 2 łyżeczkami cukru.
4) 200 g ryby po grecku, kromka chleba razowego, gruszka.
5) 200 g morszczuka gotowanego na parze, skropionego sokiem z cytryny, 150 g sałatki z pomidorów i oregano, bułka grahamka, duże jabłko.
6) 100 g chudej wędliny drobiowej, 200 g ugotowanych brokułów (na zimno), jabłko.
7) 200 g sałatki z pomidorów, kukurydzy, zielonej sałaty i koperku z łyżeczką oliwy oraz 100 g sera feta, kromka razowego chleba.

Przykładowe przepisy:

Morszczuk w pomidorach
Składniki: 300 g fileta z morszczuka, łyżeczka oliwy, średnia cebula, duży pomidor, sól, pieprz, oregano.
Przygotowanie: Fileta pokroić na kawałki. Na łyżeczce oliwy przyrumienić cebulę pokrojoną w krążki. Dodać do niej odrobinę wody i pomidora, obranego ze skórki i pokrojonego. Przez kilka minut warzywa dusić pod przykryciem, następnie dodać kawałki ryby. Doprawić solą, pieprzem i oregano. Dusić jeszcze przez 15 min.
Miodowy indyk
Składniki: 1 kg piersi z indyka, 2\4 szklanki miodu, 1 szklanka wina białego wytrawnego, oregano, sól, pieprz, 6 łyżek oliwy.
Przygotowanie: Wino wymieszać dokładnie z miodem. Umytą pierś z indyka natrzeć solą, pieprzem i oregano. Zalać marynatą z wina i miodu i odstawić na 4 godziny do lodówki. Po 4 godzinach wlać do brytfanny oliwę, ułożyć pierś i piec w temperaturze 180oC. Piec ok 50 min. polewając co parę minut pozostałą marynatą po macerowaniu mięsa. Po upieczeniu mięso pokroić w plastry.
Ziołowy indyk
Składniki: 1 łyżeczka mielonej szałwii, 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej, ½ szklanki brązowego cukru, 2 łyżeczki soli, 0,75-1 kg filet z piersi indyka, 3 całe marchewki, obrane.
Przygotowanie: Rozgrzać piekarnik do 180°C. Wrzucić przyprawy, sól i cukier do torebki strunowej i potrząsnąć, żeby się wymieszały. Dodać pierś z indyka i dokładnie natrzeć ją mieszanką przypraw. Wstawić do lodówki na parę godzin, a nawet na całą noc. Ułożyć marchewki na blasze do pieczenia, tak, żeby powstał trójkąt. Położyć na nich mięso (dzięki temu będzie się piekło bardziej równomiernie). Wstawić do piekarnika i piec przez 45 min.
Pierś indyka w białym winie
Składniki: 1 duża pierś z indyka, kawałek świeżego imbiru, 0,5 l białego półsłodkiego wina, olej do smażenia, sól, biały pieprz.
Przygotowanie: Umyć i osuszyć mięso. Imbir obrać ze skórki i zetrzeć na tarce. Natrzyj pierś imbirem, solą i oprósz pieprzem. Rozgrzać w brytfance olej, wrzucić mięso i obsmażyć. Dolać wino. Potem mięso przykryć i dusić ok. 1,5 godziny, podlewając od czasu do czasu sosem. Gotowe, upieczone mięso pokroić w poprzek na cienkie plastry.
Dorsz z zieloną pietruszką
Składniki: 4 filety z dorsza, 3 pęczki natki, 3 ząbki czosnku, 5 łyżek oleju, 2 łyżki soku z cytryny, sól, pieprz.
Przygotowanie: Filety opłukać i osuszyć. Natkę pietruszki umyć, strzepnąć nadmiar wody i drobno posiekać. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. W misce wymieszać natkę, czosnek, olej i sok z cytryny. Przyprawić solą i pieprzem do smaku. Połowę mieszanki rozłożyć na dnie żaroodpornego naczynia. Następnie ułożyć warstwę z ryb, a na niej drugą warstwę mieszanki. Naczynie wstawić do lodówki na 60 min. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180°C, wstawić naczynie z rybą i piec około 20 min.
Morszczuk gotowany na parze
Składniki: 2 filety z morszczuka, pieprz cytrynowy, sól, sok z cytryny.
Przygotowanie: Filety pokroić na porcje, posolić, posypać pieprzem i skropić sokiem z połowy cytryny. Odstawić na 0,5 godziny, a przez następne przez 0,5 godziny gotować na parze.
Ryba po grecku
Składniki: 500 g ryby – filetów z miętusa, mintaja, morszczuka itp., 60 g oleju, 2 cebule, 2 marchewki, pietruszka, kawałek selera, kilka łyżek koncentratu pomidorowego lub 2 dojrzałe pomidory, sól, pieprz, ewentualnie sok z cytryny.
Przygotowanie: Filety pokroić na równe kawałki, skropić sokiem z cytryny, oprószyć solą i pieprzem, odstawić w chłodne miejsce. Warzywa obrać i pokroić w zapałkę, ew. utrzeć na tarce do jarzyn. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać i pokroić w kostkę, Cebulę pokroić w pół plasterki. Na połowie oleju usmażyć rybę, a na drugiej połowie warzywa z cebulą (pod koniec dodać pół szklanki wody i pomidory, dusić ok. 10 min., doprawić) i tak otrzymanym sosem zalać rybę.
Spaghetti al tonno
Składniki: 50 g tuńczyka w puszce, 75 g makaronu spaghetti, 1 czerwona cebula, skórkę z cytryny, świeży tymianek, 6 łyżek oliwy z oliwek, 4 łyżki zmielonego czarnego pieprzu.
Przygotowanie: Ugotować makaron „al dente” w osolonej wodzie. Pokroić cebulę i usmażyć na oliwie z oliwek. Dodać tuńczyka i spaghetti do mieszanki na patelni. Posypać danie zmielonym czarnym pieprzem, tartą skórką z cytryny i tymiankiem.
Dodała: Marta

Zobacz również:

  1. Odchudzająca zupa
  2. Najczęstsze pułapki jedzeniowe
  3. Czy wiesz ile powinnaś ważyć?
  4. Jajka w dietach odchudzających
  5. Najgroźniejsze jedzenie świata


Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Dieta dla sylwetki typu jabłko

  1. avatar Oleńka pisze:

    Dopiero po porodzie okazuje się tak naprawdę czy mamy skłonność do otyłości

  2. avatar Yola pisze:

    A ja mogę się opychać bez ograniczeń i nic!

  3. avatar dolores pisze:

    Ja mam ten problem – niech tylko sobie pozwolę na więcej słodyczy, to od razu mi przybywa w bioderkach…

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kilkadziesiąt matek 50+ rodzi co ro…
Rozumiem że to raczej wpadki pań, które myślą, że już nie będą miały...
Dieta jajeczna
Można jeść nawet kilka jajek dziennie, ale po warunkiem że są gotowane...
Po kim dziecko dziedziczy charakter…
Wg mnie córki bardziej po mamie dziedziczą charakter, a synowie po ojcach.
Dieta jajeczna
Lubicie jajka w diecie? Jak je przyrządzacie, żeby nie było monotonii?