Depresja – co warto wiedzieć? 

11 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Obecnie coraz więcej osób zaczyna już bardzo poważnie podchodzić do kwestii zdrowia psychicznego i jest to pozytywna zmiana – widać tutaj, że społeczeństwo zmierza w dobrym kierunku. Starsze pokolenia miały ten problem, iż dla nich jakiekolwiek tego rodzaju zaburzenia psychiczne kojarzyły się w zły sposób. Nie chcieli nawet dopuścić do siebie myśli, iż mogliby z kimś o tym porozmawiać – a tym bardziej podzielić się taką informacją z osobami znajomymi. 

depresja

Teraz psychoterapia i leczenie psychiatryczne nie wzbudzają już tylu emocji – zdajemy sobie sprawę z tego, że depresja i innego rodzaju zaburzenia mogą zaatakować każdego z nas. Nie ma tutaj znaczenia wiek, majętność, płeć czy wykonywany zawód. Depresja w końcu traktowana jest tak, jak powinna być traktowana – czyli jak każda inna choroba. Jeżeli zdarzy nam się zachorować to musimy podjąć leczenie – na tym to polega. W tym okresie czasu zasługujemy więc na wsparcie, zrozumienie i czas – to normalne, że być może będziemy wymagać hospitalizacji lub przynajmniej zwolnienia z pracy. Na szczęście coraz więcej pracodawców w pełni akceptuje ten fakt.

Skąd mam wiedzieć, czy choruję? 

Na pewno nigdy nie powinniśmy diagnozować się samodzielnie – nie ma to sensu, bo tylko profesjonalna diagnoza da nam jakieś odpowiedzi. Kiedy więc warto wybrać się do psychologa lub psychiatry? Zapisz się na takie spotkanie, jeżeli zauważasz u siebie pogorszenie samopoczucia – takie, które utrzymuje się już od dłuższego czasu i nad którym wydajesz się kompletnie nie mieć kontroli. 

Depresja może objawiać się także niskim libido, brakiem apetytu, niechęcią do wychodzenia z domu. Ludzie potrafią przez cały dzień głównie spać i w ogóle nie interesują się nawiązywaniem relacji czy też planowaniem przyszłości. Jeżeli zauważysz to u siebie to koniecznie sięgnij po pomoc – taki stan bywa niebezpieczny, jeżeli dana osoba nie posiada żadnego wsparcia. Warto obserwować osoby nam bliskie, ponieważ one same mogą nie widzieć problemu – wtedy my możemy zawsze wyciągnąć pomocną dłoń i przynajmniej spróbować do nich dotrzeć. Pamiętajmy jednak, żeby wykazać się wyrozumiałością – to nie jest łatwy czas.

Pierwsza wizyta 

Na pierwszej wizycie u specjalisty czasami obawiamy się powiedzieć w 100% prawdę – bagatelizujemy swój stan, bo wydaje nam się, że przecież są osoby bardziej potrzebujące. Jeżeli chorujemy na depresję to możemy wymagać leczenia farmakologicznego – im szybciej je rozpoczniemy, tym szybciej poczujemy się lepiej i wrócimy do swojego życia. Nie możemy udawać, że wszystko jest dobrze – tym bardziej wtedy, gdy już i tak zapisaliśmy się do lekarza. Jeśli dopadła Cię depresja Wrocław to miasto, w którym na pewno łatwo znajdziesz pomoc.