Depilacja – prawdy i mity | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Depilacja – prawdy i mity

25 października 2023, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Obowiązek depilacji ciała kojarzy nam się przede wszystkim z latem, jednak to całkowita nieprawda. Pozbywanie się włosków to nie tylko wymóg estetyczny, ale również bardzo praktyczny, ułatwiający utrzymanie odpowiedniej higieny. Wiele kobiet dba o ten aspekt przez cały rok. Gładka, delikatna i nawilżona skóra to dla nich priorytet. Nie ma potrzeby odmawiania sobie tego zimą, czy jesienią. Ponadto ważne jest to, że depilacja uatrakcyjnia nas jako kobiety w oczach większości mężczyzn.

Warto też poznać najważniejsze fakty dotyczące depilacji.  Nie wiesz czy warto zdecydować się na zabieg? Wejdz na stronę depilacja gdynia i zobacz co możesz zyskać!

1. Po użyciu maszynki włosy odrastają mocniejsze

PRAWDA/FAŁSZ. Normalnie włosy u szczytu są cieńsze. Po depilacji są skrócone i rozpoczynają ponowny wzrost od razu od grubszego korzenia. Stąd się wzięło to złudzenie. Na pewno mają ostre końcówki, dlatego w dotyku wydają się grubsze. Są ostre i mało komfortowe. Taki efekt widoczny jest szczególnie w przypadku ciemnych włosków.

2. Depilacja kremem powoduje podrażnienia

PRAWDA. Wyobraźcie sobie, co musi zawierać krem, aby rozpuścił włos. Nic dziwnego, że tak mocno działający składnik może działać drażniąco. Trzeba pamiętać zatem, aby kremu nie przetrzymywać na skórze. To kiepska wiadomość dla posiadaczek mocniejszych włosów, dla których przepisowy czas aplikacji jest zbyt krótki dla zadowalającego efektu.

3. Im dłuższe włosy, tym efekt lepszy

PRAWDA/FAŁSZ. Ciekawą sprawą jest fakt, że np. kremy do depilacji gorzej radzą sobie z 2-3 milimetrowymi włoskami, znacznie lepiej z dłuższymi. Do depilacji woskiem czy plastrami włosy powinny mieć długość 5 mm, inaczej po prostu bardziej boli. Z kolei użycie depilatora jest najbardziej komfortowe w przypadku długości ok. 2-3 mm.

 

4. Włoski często wrastają w okolicach bikini

PRAWDA. To dlatego, że na tym obszarze włosy są grube. Jeżeli coś takiego spostrzeżemy, możemy włosa delikatnie wyciągnąć zdezynfekowaną igłą, wcześniej również dezynfekując newralgiczne miejsce. Osoby z uporczywą tendencją do wrastania włosków powinny jednak wykonać depilację laserową.

5. Peeling jest lekarstwem na wrastające włoski


PRAWDA. Najlepiej zapobiegać temu stosując specjalne kremy zapobiegające wrastaniu się włosów. Działają one zmiękczająco na naskórek, dzięki czemu odrastający włos jest w stanie się przez niego przebić. Podczas kąpieli lub prysznica powinno się też pocierać depilowane miejsca specjalną rękawicą bądź myjką. Podobne efekty daje gruboziarnisty peeling. Niestety, innych, cudownych metod nie ma…

6. Przed depilacją plastrami lub depilatorem powinno się rozgrzać skórę gorącą kąpielą


NIEPRAWDA. Dzisiaj wręcz zaleca się schłodzenie skóry. Rozgrzana łatwiej ulega podrażnieniom, a naczynka są rozszerzone, więc łatwiej pękają. Chłód je zamyka i zmniejsza stopień odczuwania bólu. Dlatego też wiele depilatorów posiada chłodzące nasadki. Depilujemy koniecznie czystą i suchą skórę przed prysznicem i kąpielą.

7. Woski i depilatory osłabiają włosy

PRAWDA. To dlatego, że włos wyrywany jest z cebulką. Odrasta on wolniej i jest słabszy.

8. Laser usuwa owłosienie na zawsze

NIEPRAWDA. Bywa tak, że włosy odrastają po kilku latach. Wszystko dlatego, że promień „usypia” mieszki włosowe, które po jakimś czasie mogą się „obudzić”. Jeśli jednak odrastają, to jest ich mniej i są znacznie słabsze. Dobrze przeprowadzony zabieg powinien zlikwidować ok. 80% owłosienia.

9. Każdy może się poddać zabiegowi depilacji laserowej

NIEPRAWDA. Do zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań. Podstawowym przeciwwskazaniem jest opalona skóra. Można wprawdzie depilować opalone okolice, ale opalenizna nie może być bardzo świeża – należy odczekać przynajmniej jeden miesiąc. Innym przeciwwskazaniem spotykanym w praktyce dość często jest przyjmowanie leków światłouczulających tzn. takich, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe, do takich leków należą m.in. niektóre antybiotyki np. Tetracyklina i Doxycyklina. Zabiegów depilacji laserowej nie wykonuje się u kobiet ciężarnych. Nie należy wykonywać zabiegów depilacji laserowej u pacjentów, który mają skłonność do nieprawidłowego gojenia tzn. tworzenia bliznowców-dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu-gdyż po zabiegu u tych osób gojenie może przebiegać nieprawidłowo. Trzeba być ostrożnym przy wykonywaniu zabiegów u pacjentów z padaczką, gdyż każdy impuls świetlny czy bólowy może wywołać atak padaczki, poza tym leki przeciwpadaczkowe są lekami fotouczulającymi. Wśród przeciwwskazań wymienia się też nieuregulowaną cukrzycę i nieuregulowane nadciśnienie gdyż u takich osób gojenie po zabiegu może przebiegać nieprawidłowo.

10. Laserowa depilacja jest szczególnie polecana pacjentom z tendencją do wrastania włosów

PRAWDA. Niektórzy mają skłonność do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych- grudek i krostek a w konsekwencji do powstawania przebarwień a nawet blizenek. U tych osób depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, ale również leczy skórę. Tylko zlikwidowanie przyczyny – a więc nieprawidłowo rosnących włosów jest sposobem na poprawę stanu skóry.

11. Wiosną nie warto już rozpoczynać depilacji laserowej, bo zbliża się lato

NIEPRAWDA. Po każdym zabiegu depilacji laserowej włosy początkowo zaczynają rosnąć, a potem wszystkie lub prawie wszystkie wypadają i mamy okres gładkiej skóry, który trwa 4-8 tygodni. Dlatego już miesiąc po pierwszym zabiegu można jechać na urlop, opalać się i nie mieć problemu z włosami. Zabiegi można kontynuować dopiero po kilku miesiącach gdy ustąpi opalenizna. Wydłużenie czasu między zabiegami nie wpłynie negatywnie na efekt końcowy.

12. Depilacja laserowa jest bezbolesna

PRAWDA/FAŁSZ. Impulsy laserowe wysokoenergetyczne są wyczuwalne. Czuje się jakby ukłucie lub „kopnięcie prądem”. Lasery są zwykle zaopatrzone w systemy zmniejszające te odczucia np. zimny żel, zimna końcówka lasera, wianie zimnego powietrza lub specjalnego gazu. Każdy pacjent impulsy lasera odbiera indywidualnie, im grube włosy im bardziej gęste, tym zabieg bardziej nieprzyjemny. Najbardziej wrażliwą okolicą jest bikini, w razie potrzeby można nałożyć krem znieczulający, który nakłada się na skórę 1 godz. przed zabiegiem laserowym, następnie przykrywa się go specjalną folią-wtedy impulsy laserowe są właściwie niewyczuwalne.

13. Do zabiegu depilacji laserowej nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania

NIEPRAWDA. Należy zaprzestać wyrywania włosów przynajmniej 1miesiąc przed zabiegiem, nie wolno więc wyrywać włosów depilatorem, woskiem, czy pęsetą. Nie znaczy, że włosy mają być długie, można je golić lub obcinać nożyczkami. Laser niszczy cebulki włosowe, dlatego wszystkie cebulki muszą być w skórze. Tylko wtedy zabieg będzie maksymalnie skuteczny. Do zabiegu powinno się przyjść z gładką skórą lub bardzo króciutkimi włosami. W trakcie trwania całego cyklu, czyli depilacji laserowej nie powinno się wyrywać włosów.

14. Skuteczność depilacji laserowej jest u wszystkich jednakowa

NIEPRAWDA. Generalnie skuteczność depilacji laserowej ocenia się na 80-90% i efekt ten utrzymuje się długo. Lekarz podczas wstępnej konsultacji powinien ocenić skuteczność depilacji dla każdego pacjenta indywidualnie, gdyż zależy ona od wielu czynników. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra tym zabiegi są bardziej efektywne. Pacjentka, która ma czarne, grube włosy na łydkach i jasną skórę będzie miała inny efekt niż pacjentka również z jasną skórą mająca jasnobrązowe, cienkie włosy z przedramion, a jeszcze inny pacjentka usuwająca włosy z brody, których stale przybywa.

15. Meszku nad wargą nie wolno wyrywać pęsetą

PRAWDA. Faktycznie, lepiej to zrobić specjalnymi plastrami. Wszystko dlatego, że meszek jest słabszy, niż np. brwi. Dlatego pęsetą łatwiej włos nie wyrwać, a urwać. Bez cebulki, oczywiście.

16. Depilacja brwi jest konieczna

PRAWDA/FAŁSZ. Jeśli nasze brwi nie układają się w piękny łuk lub tzw. „mewkę”, są za długie lub zbyt krzaczaste należy je odpowiednio wydepilować. Dzięki usunięciu zbędnych włosków poprawimy kształt brwi i nadamy twarzy ładniejszy wygląd. Jeśli natomiast są zbyt krótkie lub włoski są za rzadkie, należy podkreślić je kredką w kolorze zbliżonym do ich naturalnej barwy.

17. Dobrym sposobem na pozbycie się włosów jest woda utleniona o silnym stężeniu

NIEPRAWDA. 12% woda wypali włosy. Razem ze skórą. Dlatego też zbrodnią jest wcieranie jej w skórę z nadzieją na to, że włos rozjaśni się i wykruszy.

18. Depilatory usuną owłosienie wszędzie

PRAWDA/ALE. Usuną, ale z jakim bólem! Depilatory, nawet te nowoczesne, nie nadają się np. do depilacji pachwin. Po zabiegu często pojawia się silne podrażnienie, a ból w tym miejscu może być nie do wytrzymania.
 
Polecamy  Philips Lumea Prestige to urządzenie do domowej depilacji IPL. Nowa Lumea Prestige posiada unikalne, specjalnie wyprofilowane nasadki stworzone, by uzyskać optymalne efekty na wszystkich obszarach ciała oraz czujnik SmartSkin, który rozpoznaje kolor skóry i doradza właściwy poziom intensywności zabiegu. Dzięki temu jest to idealna depilacja dla miejsc wrażliwych, takich jak pachy i bikini. Lumea Prestige pozwala zachować jedwabistą gładkość skóry nawet do 8 tygodni – bez bólu, podrażnień i wrastających włosków. Widocznych efektów możesz spodziewać się już po 3 zabiegach (do 92% redukcji owłosienia).
Rekomendowana cena BRI956/00 – 2 459,00 zł

zobacz również:

Jak odmłodzić dekolt?

Kolagen – czy naprawdę działa?

Profesjonalne zabiegi na cellulit

Lifting bez skalpela – natychmiastowy efekt

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Depilacja – prawdy i mity

  1. avatar bukati pisze:

    Też jestem zwolenniczką wosku. Depilator – to dla mnie cierpienie – zbyt powolny. Bardzo fajny artykuł i wyczerpujący. Robiłam laser kilka razy, potem zaszłam w ciążę i przestałam. Niestety po 2 latach efekt całkowicie zniknął. Teraz robię wyłącznie wosk i koniecznie peeling, bo wrastały mi włoski. Mam super sprawdzony peeling cukrowy. Nie jest drogi, więc go nie żałuję. Do każdej depilacji solidnie się przygotowuję i problem z wrastaniem zniknął. I juz nawet mało boli depilacja woskiem po kilku razach :)

  2. avatar Justyna pisze:

    jakiś czas temu przekonałam się do wosku i nie żałuję – naprawdę warto pocierpieć raz, a problem mieć „z głowy” na dłuuuugo :)

  3. avatar Anita pisze:

    Ja próbowałam już w zasadzie wszystkiego prócz lasera. Koniec końców pozostałam przy maszynce i paście cukrowej. Ten duet się u mnie sprawdza najlepiej. Chętnie poczytałam o depilacji laserowej, bo się nad nią szczerze zastanawiam.

Dodaj komentarz