Dania ze śliwkami
Śliwki są pyszne, słodkie i nadają się do wielu dań. Jeż eli do tej pory jadłaś tylko śliwki w czystej postaci to pora to zmienić ! Poznaj nasze przepisy na świetne dania ze śliwkami. Śliwki zawierają pokaźną liczbę różnorodnych składników, które dbają o nasze zdrowie i urodę – witaminy A, C, E, B6, K, polifenole (między innymi kwas chlorogenowy), potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez, błonnik. Śliwki podobnie jak wszystkie owoce zawierają dużo cukru (aż 12%) i w związku z tym dostarczają dużo kalorii- zależnie od gatunku mogą mieć 80-120 kcal w 100 g. Delektując się nimi, należy zachować umiar, a ich spożycie uwzględnić w bilansie energetycznym. Należy uważać na postać suszoną – są trzy razy bardziej kaloryczne niż świeże i zawierają aż 360 kcal w 100 g.
Zapiekanka śliwkowa
Co kupić?
- 20 dag makaronu, np. świderki
- 20 dag śliwek
- 4 jajka
- 150 ml śmietanki 30%
- 1/2 szklanki cukru
- 3 łyżki posiekanych włoskich orzechów
- masło i bułka tarta do formy
Przygotowanie:
Makaron należy ugotować na półtwardo z dodatkiem soli. Następnie pokrój śliwki na pół i usuń pestki. Jajka ubijamy z cukrem i śmietanką. Teraz wysmaruj formę żaroodporną masłem oraz posyp odrobiną bułki tartej. Zapiekankę zacznij od ułożenia połowy śliwek i posypania ich orzechami. Następnie przykryj je makaronem i dodaj pozostałą resztę śliwek. Zapiekankę zalej masą jajeczną i piecz w 180 stopniach do momentu, w którym powierzchnia stężenie. Mniej więcej 30 minut.
Dżem ze śliwkami i rabarbarem
Co kupić?
- 1 kg rabarbaru
- 25 dag czerwonych śliwek
- 70 dag cukru żelującego 2:1
- kawałek imbiru
Przygotowanie:
Zacznij od umycia i pokrojenia rabarbaru na kawałki, po czym zasyp je cukrem i pozostaw, aby puścił sok. Śliwki należy pokroić na kawałki oraz usunąć pestki. Gotuj rabarbar ze śliwkami 10 minut po czym dodaj 2 łyżki pokrojonego imbiru. Poczekaj aż dżem zgęstnieje i przełóż go do wcześniej wyparzonych słoiczków. Wstaw je do piekarnika i pasteryzuj w 140 stopniach przez 20 minut.
Kotlety schabowe ze śliwkami
Co kupić?
- 8 cienkich kotlecików schabowych
- 40 dag śliwek, najlepiej węgierek
- 2 średnie cebule
- 5 łyżek oleju
- 2 łyżki miodu akacjowego
- łyżeczka posiekanego imbiru
- łyżeczka posiekanego rozmarynu
- po szczypcie mielonego cynamonu, kardamonu i goździków
- szczypta soli
- pieprz
Przygotowanie:
Kotlety należy umyć, osuszyć i doprawić solą oraz pieprzem. Następnie włóż je do lodówki na 30 minut po czym smaż na rozgrzanej patelni ok 3 minuty po każdej stronie. Przełóż kotlety na talerz, przykryj je folia aluminiową i włóż je do piekarnika. Na tej samej patelni teraz smażymy pokrojoną cebulę oraz posiekany imbir. Umyte oraz pozbawione pestek śliwki z dodatkiem rozmarynu, 4 łyżek wody oraz miodu należy dusić 10 minut na wolnym ogniu. Całość dopraw cynamonem, kardamonem oraz goździkami po czym zmieszaj kotleciki z sosem.
Koktajl śliwkowy
Co kupić?
- 100 g suszonych śliwek
- kubeczek naturalnego jogurtu
- pół szklanki mleka
- pół szklanki soku jabłkowego
Przygotowanie:
Śliwki zalej wrzątkiem i zostaw na godzinę. Po tym czasie zblenduj je z dodatkiem jogurtu oraz mleka. Pod sam koniec dolej soku jabłkowego.
Ciasto jogurtowo śliwkowe
Co kupić?
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka jogurtu greckiego
- 1 łyżeczka sody
- 2 jajka
- 0,25 szklanki oleju
- 2 szklanki śliwek
Przygotowanie:
Jajka utrzyj z cukrem, po czym dodaj resztę składników. Całość dokładnie wymieszaj, przelej do blaszki. Na cieście ułóż śliwki i piecz w 180 stopniach przez 30 minut.
Żeberka ze śliwkami
Co kupić?
- 1 kg żeberek
- 3 łyżki powideł śliwkowych
- łyżka koncentratu pomidorowego
- łyżeczka cynamonu
- łyżeczka cukru
- olej
- śliwki