Czym jest tomograf i do czego służy?

22 grudnia 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Czy wiesz czym charakteryzuje się tomograf oraz w jaki sposób przeprowadza się tomografię? Poznaj odpowiedzi i podejmuj świadome wybory.

 

 

Czym jest tomograf


W skrócie TK to urządzenie, które powstało w połowie lat 60-tych XX wieku, ale dopiero po kliku latach został wykorzystywany w medycynie. Wraz z rozwojem technologii, był ulepszany, a badania na nim coraz bardziej precyzyjne. Aktualnie badania przeprowadzane są na aparatach wielorzędowych, dzięki temu skrócono czas badań, jednocześnie pozwalając na dokładniejszy obraz badanych tkanek. Więcej informacji oraz nowe rozwiązania znajdziesz między innymi na stronie jednego z producentów – Philips https://www.philips.pl/healthcare/solutions/computed-tomography. Dzięki temu wybierając placówkę możesz zapytać o producenta oraz posiadany sprzęt.

Czym jest tomografia komputerowa


Kiedy warto przeprowadzić badanie? Oczywiście schorzeń i podejrzeń jest wiele – miedzy innymi: urazy głowy i kanału kręgowego, przy chorobach kości czaszki, przy zaburzeniach neurologicznych. Tomografia komputerowa jest również wskazana przy wszelkiego rodzaju guzach, zapaleniach trzustki i wątroby, wadach nerek, ale również gruczołu krokowego (u mężczyzn) i nowotwory narządów rodnych (u kobiet). Jednym z przeciwwskazań jest ciąża. Na czym polega badanie? Tomografia jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta, zanim jednak zostanie wykonana wymaga kilku działań m.in. – zgłoszenie alergii, poinformowanie o skłonności do krwawienia, klaustrofobię. Pacjent kładzie się na stole, następnie zostaje wprowadzony do oświetlonego tunelu. Specjalna lampa poruszając się wywołuje promieniowanie rentgenowskie. Następnie promienie przechodzą przez ciało pacjenta, dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu wybranego odcinka ciała na monitorze. Podczas badania stosuje się środki kontrastowe, dzięki którym tomograf pozwala uzyskać lepszy wynik.

Tomograf – wskazówki dotyczące badania


Tomografia komputerowa jest całkowicie bezpieczna – warto jednak zastosować się do kilku „wymogów”, aby tomograf dostarczył dokładne wyniki. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Ważne, aby 5 godzin przed jego wykonaniem pacjent nie pił i nie jadł, ale już po posiłek jest jak najbardziej wskazany. Badanie przeprowadzane jest przez lekarza radiologa oraz technika elektroradiologi.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...