Czym jest joga?

28 lutego 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Joga, w kulturze zachodu powszechnie kojarzona z ćwiczeniami fizycznymi, tak naprawdę jest jednym z systemów filozofii indyjskiej. Jej przedmiotem są wszelkie związki zachodzące między ciałem i umysłem. Dzięki odpowiedniemu treningowi, dyscyplinie duchowej oraz przestrzeganiu zasad etycznych, które są jej głównymi wyznacznikami, można pokonać prawa karmana i wyzwolić się z kręgu wcieleń.

Dla początkujących, którzy chcą nad sobą pracować, a nie mieli z filozofią indyjską za wiele styczności, polecamy centrum jogi. Tam otrzymamy wszelkie niezbędne informacje oraz wiedzę praktyczną. Dowiemy się również, jakich błędów powinniśmy się wystrzegać i co jest najbardziej pożądane. Nikt nie pokieruje nas lepiej, jak nauczyciel z dużym doświadczeniem.

Trzy drogi, jeden cel

Joga ma tak naprawdę trzy znaczenia. Pierwsze możemy rozumieć jako „ujarzmienie”. To najważniejszy aspekt, który odnosi się do chęci opanowania własnego ciała i umysłu. Jego podstawą jest ujarzmienie pragnień oraz popędów, które są nieodzowną częścią naszego istnienia, i przekucia ich w narzędzia do osobistego rozwoju.

Drugim znaczeniem jogi jest „droga”. Polega na wytyczeniu sobie celu i podążaniu w jego kierunku. Najważniejsza w „drodze” jest samodyscyplina, której podstawami są stałość i systematyczność. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu codziennych praktyk, jesteśmy w stanie w krótkim czasie osiągnąć pożądane efekty. Podążając tą drogą rozwijamy nie tylko nasze ciało, ale także psychikę i ducha.

Ostatnim znaczeniem jest „zjednoczenie”. Poprzez poznanie swej prawdziwej natury jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałość. Dzięki pracy nad ciałem, poznaniem swoich mocnych i słabych stron, możemy znacząco podnieść jakość życia. Dążąc do zjednoczenia, nauczymy się wyciszać oraz poprawimy swoją koncentrację. Dzięki zjednoczeniu ciała i umysłu osiągniemy harmonię między swoim wnętrzem a otaczającym nas światem.

Zdrowie najważniejsze

Joga ma za zadanie prowadzić do wyzwolenia i połączenia z Absolutem. Jednak zachodnie cywilizacje wykorzystują ją głównie do poprawy zdrowia oraz kondycji psychicznej. Jest to tak zwana hatha-joga.

W traktowaniu jogi jako systemu ćwiczeń nie ma nic złego. Przecież chodzi o to, by najlepiej czuć się samemu ze sobą. Jak powszechnie wiadomo: w zdrowym ciele, zdrowy duch, a o to przecież chodzi. Jak podają osoby praktykujące jogę, pierwszym efektem jest poprawa samopoczucia. Dzięki ćwiczeniom stajemy się sprawniejsi. Poprawiamy równowagę, kształtujemy postawę, łagodzimy bóle związane z monotonnym trybem życia. Wysiłek fizyczny wzmacnia nasz układ oddechowy. Wszystko to wpływa na naszą kondycję.

Joga na stres sprawdzi się idealnie. Dzięki ćwiczeniom i medytacji jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie z emocjami. W końcu zaczniemy odczuwać wewnętrzny spokój i stabilność. Poprawią się także nasze relacje z innymi ludźmi.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.