Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak je leczyć?

25 lipca 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Atopowe zapalenie skóry aktualnie dotyka bardzo dużą część społeczeństwa. Choroba ta powstaje w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego i powoduje ogromny dyskomfort. Tak naprawdę nie ma na nią lekarstwa. Leczenie polega na minimalizacji odczuwanych objawów.

Przyczyny występowania

Istnieją trzy zbadane i potwierdzone przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry. Są one następujące:

Genetyka

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną. Osoby cierpiące na AZS, bardzo często mają w rodzinie osoby chorujące na astmę, katar sienny albo inną alergię. Ponadto ostatnio zostało odkryte, że osoby chore na atopowe zapalenie skóry rodzą się z innymi właściwościami skóry, niż reszta społeczeństwa. Zmiany są widoczne w obszarze bariery chroniącej naskórek, który nie jest chroniony odpowiedni, jak u zdrowego człowieka. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia chorób skórnych u takich osób.

Układ immunologiczny

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego powodują występowanie objawów alergicznych. Jest to reakcja obronna organizmu, który chce usunąć rozpoznany alergen i tym samym uaktywnia stan zapalny.

Przyczyny środowiskowe

Istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się objawów AZS. Są nimi w zależności od predyspozycji organizmu: kurz;
jajka, orzeszki ziemne, mleko, soja, produkty zbożowe, silnie działające kosmetyki, drapanie i ścieranie skóry, zanieczyszczenia powietrza takie, jak: dym, chemikalia, suche, zimne powietrze, gwałtowne zmiany temperatury, a także problemy emocjonalne.

Objawy atopowego zapalenia skóry:

Najbardziej rozpoznawalnym objawem atopowego zapalenia skóry jest uciążliwy świąd. W ostrzejszych fazach choroby mogą się pojawić wypryski atopowe, a także ogniska rumieniowe. Oprócz tego skóra zaczyna się łuszczyć, jest mocno przesuszona i podrażniona.

Leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest uzależnione od konkretnych objawów i nasilenia choroby. Metodami leczenia są przede wszystkim;

– kremy na atopowe zapalenie skóry o właściwościach przeciwzapalnych;
– miejscowe preparaty z lekami przeciwhistaminowymi;
– leki immunosupresyjne, które mają na celu zmniejszenie podatności na alergie;
– antybiotyki stosowane przy infekcji skóry;
– glikokortykosteroidy miejscowe, które są stosowane w najtrudniejszych przypadkach;
-fototerapia;
– leki uspokajające i psychoterapia. Taki sposób leczenia na celu obniżenie poziomu stresu, ponieważ u większości osób objawy nasilają się poprzez jego działanie.

Wyżej wskazane metody leczenia mają za zadanie leczenie powstałych objawów choroby. Niestety ale jest ona nieuleczalną i można jedynie usuwać jej skutki, w momencie jak się pojawią. Ponadto aby nie dopuścić do szybkiego powrotu zmian skórnych ważne jest dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry. Powinna być ona przede wszystkim skutecznie nawilżana, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia. Ponadto możliwe jest stosowanie jedynie kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej. Inne dostępne na rynku mogą dodatkowo ją podrażnić.

Więcej tego typu materiałów można przeczytać na stronie apteki internetowej – www.nowafarmacja.pl