Czy zwierzęta w domu to dobry pomysł? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy zwierzęta w domu to dobry pomysł?

21 maja 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy zwierzęta w domu z dziećmi to dobry pomysł? Co wiąże się z nowym domownikiem? Jakie korzyści wniesie zwierzak do życia dziecka? Zapraszamy na artykuł poświęcony małym dzieciom i futrzakom.

pies i dziecko

Dlaczego warto?

Przede wszystkim zwierzęta spełniają funkcje terapeutyczne. Dodatkowo uczą empatii, poczucia obowiązku, bezinteresowności, a nawet wyzwalają instynkt opiekuńczy. Dzieci traktują swoje zwierzęta jak najlepszych przyjaciół, angażują się emocjonalnie we wspólną relację. Dodatkowo zwierzak może usprawnić dziecko ruchowo.

Odpowiedzialność

Dziecko wychowujące się ze zwierzętami jest lepiej przygotowane do życia w grupie i mniej agresywne, czy nerwowe. Dziecko potrafi bez problemu współdziałać z rówieśnikami.

Pewność siebie

Zwierzę w domu pomoże Twojemu dziecku w walce z lękliwością i nieśmiałością. Kiedy dziecko wychowuje się np. z psem lub kotem, to uczy się od niego również odwagi.  Natomiast tulenie się do futerka bardzo uspokaja.

Samodzielność

Poprzez opiekę nad zwierzakiem dziecko uczy się samodzielności ,podejmowania decyzji i tolerancji.

Ułatwia kontakty

Wspólny spacer ze zwierzakiem to świetna okazja na zawarcie nowych znajomości. Dodatkowo nieśmiałe dziecko skupia się na np. psie i zapomina o swoich lękach.

Rozwój mowy

Maluch cieszy się każdą zabawą z psem, jego zachowaniem, chce z nim rozmawiać i opowiadać dookoła wszystkim o poczynaniach  futrzaka. Kontakt ze zwierzakiem znacznie przyspiesza rozwój mowy.

pies i dziecko

Weź pod uwagę

Zanim zdecydujesz się na zwierzaka warto wziąć pod uwagę pewne kwestie:

  • zwierzę wymaga opieki podczas wyjazdów, ferii, wakacji
  • może być konieczna tresura
  • trzeba się liczyć z wydatkami
  • przed kupnem zwierzaka warto zrobić testy na alergię
  • każdy członek rodziny musi być przygotowany na nowego członka rodziny

Mimo wszystko te rzeczy nie koniecznie muszą być minusem, ponieważ radość jaką dają zwierzęta i miłość jest nieoceniona.

dziecko i pies

Jakie zwierzę wybrać?

Zanim wybierzesz rodzaj zwierzaka musisz zwrócić uwagę na pewne kwestie. Futrzak musi być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka, nie wywoływać alergii. Jeżeli zdecydujesz się na psa, to koniecznie sprawdź go pod kątem możliwości ułożenia, agresji i chorób. Warto w tym momencie poprosić behawiorystę o pomoc w znalezieniu odpowiedniego zwierzaka. Ważną kwestią jest też energia zwierzaka, ponieważ taki z nadmierną może powodować problemy. Jednak nie należy się martwić, ponieważ dopasowanie zwierzaka wcale nie jest takie trudne.

pies i dziecko

Popularne zwierzęta

Psy

Nie bez powodu  są najpopularniejsze, ponieważ to najlepsi przyjaciele człowieka. Warto pamiętać, że posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Czasem trzeba będzie pomóc dziecku przy spacerach niezależnie od pogody, ale to są bardzo wdzięczne psy potrafiące okazać mnóstwo miłości.

Psy przyjazne to przykładowo: Yorkshire terrier, West Highland white terrier, Labrador retriever, French bulldog, Golden, Jack Russell terrier, a nawet Pit bulle wbrew pozorom, potrafią być cudownymi niańkami.

Koty

Z pewnością wymagają mniejszej ilości obowiązków niż w przypadku psów. Nie potrzebują spacerów, mogą być godzinami same w domu. Niestety koty  lubią chodzić własnymi drogami, a ich zachowanie nie zawsze jest przewidywalne. Dzieci mogą po prostu  nie zrozumieć , ż koty to indywidualiści i  będą naciskały na zabawę. Wśród przyjaznych dzieciom kotów wymienia się koty brytyjskie, koty perskie, Maine Coony, koty norweskie leśne i Radgolle.

Świnki morskie

To też popularne zwierzątka wybierane dla maluchów. Posiadają  miłe usposobienie. Nie hałasują za bardzo, potrafią być czyste i przyjazne do ludzi. Świnki nie wymagają dużej  pielęgnacji. Potrzebują jedynie dużej klatki, by miały możliwie jak największą przestrzeń do życia.

Rybki

Rybki to chyba najlepsze rozwiązanie dla dzieci z  alergią. Wbrew pozorom, założenie akwarium i opieka nad rybkami wymaga jednak trochę poświęcenia. Rybki sprawdzą się dobrze jako zwierzątko dla starszych dzieci ( wieku 8+ ). Będą  miały dużo zabawy czytając o rybkach i wybierając nowe gatunki do akwarium. Posiadanie rybek i dużego akwarium wymaga  zaangażowania całej rodziny. Trzeba je regularnie czyścić, sprawdzać jakość wody, dobierać filtry, roślinki, odpowiedni pokarm.

dzieci i zwierzeta

 

zobacz również:

Co zrobić, aby pies nie rozpaczał z tęsknoty za swoim właścielem?

Wybieramy zwierzaka dla alergika

Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?

Koci język czyli jak zrozumieć miauczącego pupila?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Styl eko
Nie każdy ma działkę....
Gdzie w Polsce rodzi się najmniej d…
Jasne, bo 500 zł to taka kasa jak nie wiem.... Dwa razy zrobisz większe...
sklepy online z odzieżą dziecięcą…
Ale jakość też jest ważna, żeby to ubranie wytrzymalo choć 3 prania
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Warto słuchać otoczenia w sprawie dopasowania partnera. Z boku widzi się więcej....