Czy zaćmie można zapobiec?

12 lipca 2018, dodał: EKSPERTKA

Z zaćmą zmaga się wiele osób w starszym wieku. Niestety zdarza się także, że dopada ona ludzi młodych. To niebezpieczna choroba, która może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, ale na szczęście istnieją sposoby na to, aby jej zapobiec. Udowodniono, że styl życia i dieta mają wpływ na rozwój zaćmy. Dokładniej o tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Zaćma – czym właściwie jest?

Zaćma polega na postępującym mętnieniu soczewki oka. Choroba w początkowym stadium rozwoju nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego często rozpoznaje się ją dopiero w zaawansowanej postaci. Pacjenci zwykle obserwują u siebie problemy z ostrością widzenia i z rozróżnianiem barw. Pojawia się wrażenie rozmazanej plamy na oku, której w żaden sposób nie można się pozbyć.

Profilaktyka zaćmy

Prawidłowa dieta ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Pomaga ona zapobiec nie tylko zaćmie, ale także wielu innym chorobom. Powszechnie wiadomo, że na oczy korzystnie wpływa witamina A. Do diety warto również wprowadzić produkty bogate w witaminę C i E, które wykazują działanie profilaktyczne przeciw zaćmie. Należy oczywiście ograniczyć spożywanie używek – papierosy, alkohol czy kofeina w nadmiernych ilościach przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Wśród przyczyn zaćmy niejednokrotnie wymienia sią też nadwagę, co trzeba wziąć sobie do serca i popracować nad odpowiednią sylwetką. Oprócz tego warto regularnie oczyszczać organizm z toksyn – detoks przeprowadzany kilka razy w roku może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Udowodniono także, że na występowanie zaćmy ma wpływ przyjmowanie leków steroidowych – jeśli takie zażywasz, zapytaj swojego lekarza, czy nie istnieje przypadkiem dla nich jakaś alternatywa. Należy chronić oczy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Zakładanie okularów podczas wychodzenia z domu to niewielki wysiłek, a może realnie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaćmy.

Leczenie zaćmy, czyli co robić, gdy na zapobieganie jest już za późno

Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby jest operacja. Zabieg na zaćmę polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Choć samo słowo „operacja” może brzmieć nieco groźne, zabieg jest naprawdę w pełni bezpieczny i trwa raptem kilkanaście minut. W znaczącej większości przypadków kończy się on całkowitym usunięciem zmian chorobowych – o nieostrym widzeniu i okularach można zapomnieć. Sukces zabiegu gwarantuje wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju – nie należy więc zapominać o badaniach kontrolnych u okulisty.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Alkoholizm
Ja za młodu się wyszalałam, teraz gdy już chcę zakładać rodzinę nie wyobrażam...
Makijaż permanentny
Co o tym sądzicie? Warto zrobić szkolenie zawodowe? Dam radę nie znając podstaw? Jakieś doświadczenia?
Tania apteka
Zdecydowanie przeszłam na zakupy w aptece internetowej wapteka. Często kosmetyki dla córki do pielęgnacji...