Każda kobieta pragnie wyglądać pięknie o dowolnej porze dnia i nocy. Międzynarodowy Dzień Urody to szczególny czas, w którym z czystym sumieniem możemy skupić się tylko i wyłączeni na estetycznych aspektach swojej osoby. To również dzień, w którym warto zainwestować w swoje piękno i skorzystać z pomocy gabinetów kosmetycznych czy salonów SPA, które oferują szeroki wachlarz zabiegów poprawiających kondycję i wygląd skóry. Jednym z takich zabiegów jest makijaż permanentny, ułatwiający codzienny makijaż oraz podkreślający naturalną urodę twarzy.
Zabieg makijażu permanentnego (in. makijaż trwały, mikropigmentacja) polega na wprowadzeniu hipoalergicznych barwników do zewnętrznych warstw skóry przez doświadczoną linergistkę. –Makijaż trwały jest zabiegiem bezpiecznym i wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Pigment wprowadzany jest w naskórek za pomocą jednorazowych sterylnych igieł – kardridży. Podczas zabiegu nie dochodzi do krwawień, gdyż barwniki wprowadzane są z pominięciem skóry właściwej – tłumaczy Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk, lekarz medycyny estetycznej, dermatolog z Kliniki Anti-Aging INVICTA.
Makijaż permanentny tuszuje niedoskonałości i podkreśla zalety urody. Najczęściej wykonuje się go w zakresie: brwi, powiek oraz ust. – Zabieg makijażu permanentnego jest szczególnie polecany kobietom, które mają mało czasu na makijaż, nie lubią się malować, a chcą wyglądać pięknie i świeżo, są uczulone na kolorowe kosmetyki lub często korzystają z sauny, basenu, SPA, gdzie nawet najlepsze tusze wodoodporne się nie sprawdzają – tłumaczy Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk. – Zabieg ten jest odpowiedni również dla pań, noszących okulary i szkła kontaktowe, a także dla wszystkich kobiet i mężczyzn z rzadkimi brwiami lub rzęsami, z bladymi ustami, lub ustami o nieregularnym kształcie. Makijażu permanentny to również dobre rozwiązanie dla osób po chemioterapii, które po terapii nowotworowej zostali pozbawieni brwi i rzęs.
Przygotowanie do zabiegu
W przypadku makijażu permanentnego wykonywanego na ustach w celu zminimalizowania wystąpienia opryszczki, profilaktycznie przed mikropigmentacją ust zaleca się przyjmowanie przez 5 dni przed zabiegiem oraz 5 dni po zabiegu preparatu HEVIRAN (na receptę, dawkowanie wg zaleceń lekarza). Aby zwiększyć absorpcję pigmentu, dzień przed zabiegiem można w miejscach objętych zabiegiem wykonać peeling, a następnie nałożyć delikatny krem. Dzień przed zabiegiem nie jest wskazane również stosowanie bardzo mocnego makijażu, gdyż jego zmycie może okazać się kłopotliwe. Skóra przed zabiegiem powinna być czysta i pozbawiona resztek make-upu. 24 godziny przed zabiegiem w żadnym razie nie należy spożywać również alkoholu, narkotyków oraz leków.
W jaki sposób przebiega zabieg?
Zabieg makijażu trwałego rozpoczyna się od konsultacji, podczas której linergistka zbiera informacje o oczekiwaniach klientki, wyklucza przeciwwskazania, dobiera odpowiednie kolory preparatów oraz omawia przebieg zabiegu. Kiedy pacjent wyrazi zgodę na zabieg, linergistka przechodzi do kolejnego etapu, czyli dezynfekcji skóry, a następnie znieczula miejsca poddawane mikropigmentacji. Następnie wykonuje się na twarzy klienta rysunek aż do uzyskania pożądanego efektu. Po wykonaniu powyższych czynności, linergistka wykonuje mikropigmentację, wprowadzając w naskórek barwnik za pomocą modułu igłowego. Każdy moduł igłowy jest narzędziem jednorazowym, sterylnie zamkniętym, posiadającym serię i termin ważności. Zabieg wykonywany jest na wysokiej klasy aparacie do makijażu permanentnego spełniającego europejskie normy medyczne. Makijaż permanentny jest zawsze wykonywany małymi krokami – w każdej chwili klientka może obejrzeć dotychczasowy efekt i wyrazić życzenie dokonania zmian. Mikropigmentacja trwa od 1 do 2,5 godziny w zależności od intensywności oraz umiejscowienia zbiegu. Po jego wykonaniu, linergistka udziela zaleceń dotyczących pielęgnacji miejsc poddanych zabiegowi. Klientka otrzymuje pisemną informację oraz słoiczek kremu do pielęgnacji miejsc po mikropigmentacji. Po 3-4 tygodniach od zabiegu następuje wizyta (najczęściej bezpłatna) zwana „korektą”, mająca na celu wzmocnienie i utrwalenie rezultatów. Przy korekcie stosuje się nowe sterylne igły.
– W celu osiągnięcia pożądanego efektu, zabieg makijażu permanentnego powinien być powtarzany średnio co 3-5 lat, przy czym pierwsza mikropigmentacja składa się z zabiegu podstawowego oraz drugiej wizyty bezpłatnej po 3-4 tygodniach w celu korekty i ewentualnego dopigmentowania – wyjaśnia Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk.
Po zabiegu
Makijaż permanentny należy do małoinwazyjnych zabiegów, jednak bezpośrednio po mikropigmentacji mogą pojawić się drobne skutki uboczne, które ustępują maksymalnie po jednym dniu. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się takie objawy, jak tkliwość miejsc poddanych zabiegowi, lekkie opuchnięcie powiek (utrzymujące się maksymalnie 1 dzień) oraz zaczerwienienie, a także obrzęk, który ustępuje następnego dnia. Bywa, że u osób bardzo wrażliwych dochodzi do zapalenia spojówek, co jednak jest niezwykle rzadkim objawem. Podczas zabiegu może nastąpić czasowe obniżenie odporności organizmu, stąd też osoba poddana zabiegowi może czuć się zmęczona, lekko podenerwowana z objawami podobnymi do początków grypy. Taki stan mija już następnego dnia.
Podczas wykonywania zabiegu może dojść do lekkiego obrzęku i podrażnienia (tendencje indywidualne) – jest to normalne i nie należy się niepokoić, objawy z reguły szybko ustępują. Na opuchliznę przez 7 dni po zabiegu należy stosować specjalny krem, który przyspiesza proces gojenia i zabezpiecza przed ewentualnymi infekcjami. Składniki kremu działają przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriobójczo, naprawczo i regenerująco na naskórek. Szybki proces regeneracji sprawia, że w skórze pozostaje więcej barwnika. Zdarza się, że w 2-3 dniu po zabiegu naskórek zaczyna się złuszczać – w związku z czym należy pamiętać o stałym nawilżaniu kremem wydanym po zabiegu, aby zapobiec zbytniemu odejściu pigmentu.
Przez około 1 miesiąc od zabiegu nie wolno pływać w basenie, uczęszczać do sauny oraz unikać chlorowanej wody, gorącego lub mroźnego powietrza, które może podrażnić skórę. W tym czasie nie jest również wskazane przebywać zbyt długo na słońcu, ani odwiedzać solarium. Skóra poddana pigmentacji w żadnym wypadku nie może być również myta mydłem ani innymi kosmetykami niż zalecane przez linergistkę. Należy także unikać ostrych peelingów w miejscach makijażu permanentnego, również po zagojeniu.
Dla portalu urodaizdrowie.pl artykuł przygotowany przez Klinikę Anti-Aging INVICTA
zobacz również:
- Biały makijaż oczu dodaje blasku!
- Jak działa kolagen – opinie blogerek
- Piękne Polki – Ogólnopolska Akcja Piękności!
- Solarium – fakty i mity