Czy warto pożyczać pieniądze rodzinie i znajomym?
Kiedy ludziom brakuje pieniędzy i potrzebują zaciągnąć niewielką pożyczką na pokrycia swoich bieżących zobowiązań finansowych, to właśnie rodzina oraz znajomi przychodzą im na myśli jako najprostsze źródło jej otrzymania. Jednak tego typu „pożyczki” niosą za sobą pewne ryzyko – niektóre zaciągnięte w ten sposób zobowiązań mogą nie zostać nigdy zwrócone.
Ryzyko pożyczania pieniędzy
Kiedy w grę wchodzą pieniądze pojawi się ryzyko, które nie dotyka tylko finansów naszych i drugiej osoby, ale też relacji emocjonalnych. W takich sytuacjach bardzo łatwo o nieporozumienia, zawiedzione zaufanie, utratę dobrego imienia – na tym tle rozpadają się przyjaźnie czy powstają konflikty rodzinne. Jest to zjawisko dość powszechnie znane nam wszystkim. Aby uniknąć ryzyka jedni powiedzą, że najlepiej nie pożyczać pieniędzy nikomu, inni będą przekonywali, że wystarczy podpisać umowę z dokładnym ustalenie warunków i terminu zwrotu zobowiązania. Sprawa wydaje się być nieco bardziej skomplikowana.
Kiedy udzielasz pożyczki
Czasem mówi się, że jeżeli chcesz stracić przyjaciela to pożycz mu pieniądze. Zdarza się jednak, że widzimy, iż sytuacja osobista naszych bliskich czy znajomych jest kryzysowa i nie chcemy pozostawiać ich bez wsparcia. Dodatkowo czujemy zobowiązanie do pomocy osobom, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie. Samo pożyczanie pieniędzy nie jest złe, ale trzeba robić to rozsądnie. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę osobę, której chcemy pożyczyć pieniądze – czy jest rzetelna, sprawdzona oraz godna zaufania. Należy również dokonać analizy własnego budżetu i ryzyka związanego z tym, że pożyczonych pieniędzy możemy w ogóle nigdy już nie odzyskać. Na tej podstawie musimy podjąć decyzję czy możemy sobie pozwolić na udzielnie takiej pożyczki i czy może jest to tylko sprawa zwykłej uprzejmości. W przypadku kiedy ewentualna utrata danej kwoty pożyczki mogłaby okazać się zbyt obciążająca dla naszego budżetu, wtedy należy odmówić jej udzielenia. Takiej osobie można jednak pomóc w inny sposób, np. polecić jej firmę ViaSms.pl oferującą chwilówki przez internet, która udzieli pierwszej pożyczki za darmo, zupełnie bez żadnych dodatkowych kosztów. Osoba ubiegająca się o pożyczkę będzie miała możliwość otrzymania kwoty wsparcia finansowego bez żadnego oprocentowania. Oczywiście pod warunkiem, że środki zostaną zwrócone w terminie uzgodnionym w zawartej z instytucją pożyczkową umowie.
Jeżeli zdecydujesz się udzielić pożyczki z własnej kieszeni, ponieważ kwota pożyczki będziesz znośna, to druga strona powinna mieć świadomość, że jest to duże poświęcenie. Należy również podkreślić jak ważne jest to, aby cała kwota została zwrócona w terminie. Przy naprawdę drobnej kwocie pożyczki nie ma co się zastanawiać – panuje tu zasada liczenia na odwzajemnienie, ale nie o upominanie się o nią wprost. Ma to znaczenie przy wyrabianiu sobie opinii o danej osobie.
Problemy z terminem zwrotu pożyczki
Najczęściej opóźnienia w zwrocie pieniędzy wypływają nie ze złośliwości, ale ze zwykłego zapomnienia. W takiej sytuacji powinniśmy jasno upominać o się zwrot pożyczonych pieniędzy. Dotyczy to jednak większych kwot pieniędzy. Jeżeli udzieliliśmy pożyczki na drobną kwotę pieniędzy (20, 50 czy 100 zł) jest to raczej miły gest za który oczekujemy pewnej wdzięczności, ale nie będziemy się jej dopraszać. To przysługa, która pozwala nam zorientować się czy osoba jest warta naszej przyjaźni i kolejnych przysług. Pożyczając większe sumy pieniędzy należy bezwarunkowo zaznaczyć, że zawsze spodziewamy się ich zwrotu w konkretnym określonym czasie – warto w tym celu podpisać umowę. Wtedy na podstawie umowie mamy prawo upominać się o zwrot wierzytelności. Zbyt lekkie pozbywanie się gotówki może być traktowane przez osoby pożyczające pieniądze za zwykła uprzejmość z naszej strony.
Kiedy starasz się o pożyczkę
Każdorazowo przed podjęciem decyzji o pożyczce musimy zadać sobie podstawowe pytanie czy będziemy w stanie ją zwrócić i kiedy będzie mogło to nastąpić? Pożyczanie pieniędzy w sytuacji, kiedy wiemy, że mogą wystąpić problemy z jej zwrotem może być przyczyną bardzo poważnych problemów. Należy poinformować uczciwie na wszystkich ryzykach osobę pożyczającą nam pieniądze. Pieniądze zawsze powinno się oddawać w terminie, tak, aby wierzyciel nie musiał nam przypominać o terminie ich zwrotu. Lekceważenie terminu zwrotu pożyczki to prosta droga do podkopania naszej wiarygodności. Gestem wartym podkreślenie jest to, że środki powinniśmy oddać z procentem, czyli zwrócić kwotę nieco wyższą od tej, którą zostaliśmy poratowani w potrzebie. W sytuacji w której z obiektywnych przyczyn nie jesteśmy w stanie oddać pieniędzy w terminie, należy jak najszybciej i uczciwie poinformować drugą stronę o wszystkich swoich problemach.
Należy pamiętać, że każde pożyczenie pieniędzy przez znajomego czy rodzinę to przysługa, a za przysługi należy się odwdzięczać. Należy się takie osobie jakieś podziękowanie, upominek, a nade wszystko odwzajemnienie tej przysługi przy nadarzającej się okazji.
Problemy przy pożyczaniu pieniędzy wynikają głównie z faktu, że nie wszystko zostaje ustalone, wyjaśnione i powiedziane wprost. Kiedy brakuje szczerego i uczciwego przedstawiania wszystkich czynników. Kiedy zapomnimy lub damy się ponieść emocjom wtedy pojawiają się problemy.