Chirurgia plastyczna to ciągle temat, który wzbudza poruszenie i dyskusje. Zdania są podzielone, dla jednych to świetny sposób na pozbycie się kompleksu, który często powoduje poczucie niskiej wartości człowieka, inni zaś są przeciwni twierdząc, że człowiek powinien zaakceptować siebie takim jakim jest. No dobrze, ale co w momencie gdy jesteśmy zdeterminowane i zdecydowane na zmianę bo mamy dość patrzenia na swoje niedoskonałości. Gdzie szukać dobrego lekarza, czym się kierować, na co zwrócić uwagę aby bezpiecznie i pomyślnie przejść operacje plastyczną?
Aby odpowiedzieć chociaż na kilka pytań i pomóc ciągle niezdecydowanym pytamy u źródła czyli Chirurga Plastyka dr n med Piotra Osucha z warszawskiej kliniki IQ MEDICA.
Doktorze proszę powiedzieć na co pacjenci przed zabiegiem powinni zwracać szczególną uwagę?
Powinni odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czy lekarz, któremu zaufali jest specjalistą chirurgii plastycznej? Czy konsultacja, która miała miejsce przebiegała bez pośpiechu i czy lekarz w sposób wyczerpujący wyjaśnił cel operacji, jej ryzyko i przebieg gojenia.
Jak ważny dla pacjenta powinien być cały zespół który będzie obecny przy zabiegu, mam na myśli szczególnie anestezjologa?
Oczywiście jest to sprawa bardzo istotna, ale tutaj w pełni zaufałbym rekomendacjom uzyskanym od chirurga, który będzie wykonywał operację. Osobiście współpracuję jedynie z wybranymi specjalistami, którzy mają duże doświadczenia i nigdy mnie nie zawiedli.
Jak wygląda opieka po zabiegu, na co może liczyć pacjent?
Pacjent może liczyć na wszystko, co zostało ustalone podczas wstępnej konsultacji. Zwykle są to zmiany opatrunków, zalecenia co do pielęgnacji skóry i blizny. Za to nie pobiera się dodatkowej opłaty. Jest grupa zabiegów, jak np. odsysanie tłuszczu po których wskazane jest stosowanie masaży. W takiej sytuacji Pacjent zostaje skierowany do odpowiedniego specjalisty.
Czy do zabiegu może być zakwalifikowany każdy kto wyrazi taką chęć czy jest może jakaś Pana szczególna weryfikacja pacjentów?
Nie każdy, kto przyjdzie na konsultację zostaje zakwalifikowany do operacji. W dobie Internetu pacjenci zwykle są dobrze zorientowani co do możliwości jakie daje współczesna estetyczna chirurgia plastyczna (czasem czuję się jak na egzaminie). Konsultacje dzięki temu przebiegają dużo sprawniej niż miało to miejsce w przeszłości. Niestety również zdarzają się sytuacje, kiedy oczekiwania Pacjenta co do efektu operacji są nadmierne, nierealistyczne – wtedy odmawiam wykonania operacji. Odrębną sprawą są przypadki kiedy stan zdrowia Pacjenta uniemożliwia wykonanie zabiegu.
Jak to jest z tym znieczuleniem, bo tego chyba najbardziej boją się pacjenci?
Każdy Pacjent przed zabiegiem rozmawia z lekarzem na temat stanu swojego zdrowia, ma wykonywane badania ogólne oraz jest dokładnie badany. Do operacji kwalifikuje się osoby zdrowe. Czasem Pacjenta kieruje się na dodatkowe konsultacje również do innych specjalistów. Dzięki temu mamy pewność, że zarówno znieczulenie jak i sama operacja będą dla Pacjenta bezpieczne.
Na jakie zabiegi najczęściej decydują się pacjenci, z czym mają największe problemy?
Najczęstsze zabiegi to powiększanie piersi, korekcja powiek, lifting twarzy i odsysanie tłuszczu.
Czy da się w 100% przewidzieć z góry jaki będzie efekt po?
Nigdy nie ma 100% zgodności. Są rzeczy na które nie do końca mamy wpływ, jak szybkość gojenia, wielkość obrzęku. Na szczęście jeżeli chodzi o efekt końcowy, najczęściej mówią Pacjenci, że jest lepszy niż się spodziewali. Dzięki temu praca ta daje mi dużą satysfakcję.
Zobacz również:
- Solarium fakty i mity
- Piękna i jędrna skóra dzięki kwasom owocowym: wykaz
- Płaski brzuch najszybciej dzięki ćwiczeniom
- Masaż twarzy i gimnastyka mięśni: odłóż kremy i ćwicz!