Nie da się ukryć, że ostatnio panuje moda na ekologię. Okazuje się, że zwykłe segregowanie śmieci już nie wystarcza. Ciągle pojawiają się nowe trendy, za którymi każdy szanujący się eko-fan powinien podążać. Ale czy na pewno w promowaniu ekologii chodzi wyłącznie o dbanie o środowisko?
Dzięki temu, że temat ten jest coraz częściej poruszany, świadomość społeczeństwa na pewno jest dużo większa niż jeszcze kilka lat temu. Wszyscy wiemy, że trzeba zakręcać wodę podczas mycia zębów i wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Ale to nie koniec ekologicznych zasad. Teraz, jeśli chcesz być eko, powinieneś używać ekologicznych kosmetyków, jeść tylko zdrową, nieprzetworzoną żywność, najlepiej z ekologicznych gospodarstw i nosić tylko ekologiczne ubrania z naturalnych tkanin. Można dostać zawrotu głowy, czyż nie?
To poważna sprawa, nie ma się z czego śmiać, zwłaszcza że cel sam w sobie jest nadzwyczaj szlachetny. Nikt nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości, że chodzi tu wyłącznie o dbanie o naszą wspaniałą planetę, a nie o zarabianie pieniędzy… Stop! Czy aby na pewno?
Potrzeba jest matką wynalazków, więc jeśli jest popyt na eko-produkty, to nie ma się co dziwić, że na rynku pojawia się ich coraz więcej. Producenci prześcigają się w nowych pomysłach i co jakiś czas serwują nam kolejne innowacyjne rozwiązania. Ale czy to oznacza, że lepsze? Niestety w wielu przypadkach droższe.
Weźmy pod lupę kosmetyki. Te zawierające tylko naturalne składniki często kosztują dużo więcej niż te zwykłe i nie zawsze są w stu procentach ekologiczne. Na rynku jest cała masa firm kosmetycznych, które na kremach, szamponach, czy też maseczkach z napisem „BIO” chcą po prostu zarobić. Jakość tego typu produktów również pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się, że są mniej trwałe lub niewiele różnią się od swoich nie-ekologicznych odpowiedników.
Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy być podejrzliwi wobec wszystkiego, co jest ekologiczne. Ekologia to nie tylko produkty z napisem „EKO”. To przede wszystkim kwestia wyrobienia w sobie pewnych nawyków. Jest mnóstwo fantastycznych akcji, które mają na celu propagowanie ekologicznych zachowań w codziennym życiu. Przykładem jest chociażby międzynarodowa kampania Godzina dla Ziemi, kiedy to promowana jest idea wyłączenia światła i wszystkich urządzeń elektrycznych po to, aby dać naszej planecie chociaż troszkę odpocząć.
Nie dajmy się zwariować! Czasem warto po prostu przesiąść się z samochodu na rower, a zamiast długiej kąpieli wziąć orzeźwiający prysznic. Ekologia powinna być przyjemną częścią naszej codzienności, a codzienność nie może zamienić się w terror!
Zobacz również:
- Czy eko-kosmetyki lepiej pielęgnują urodę?
- Ekologiczna żywność faktycznie zdrowsza?
- Czym jest żywność ekologiczna?
- Jak rozpoznać produkty ekologiczne