Czy należy bać się słońca?

14 lipca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego zaczynamy się coraz częściej opalać. Robimy to zarówno w czasie letniego wypoczynku w ogrodzie, na plaży, jak i nieświadomie podczas zwykłego dnia. Wiele osób marzy o idealnej opaleniźnie, która uchodzi za modną.  Tymczasem nie od dziś wiadomo, iż nadmiar słońca szkodzi i może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Lekarze i naukowcy ostrzegają przed oparzeniami słonecznymi, nowotworami. W związku z tym, czy należy bać się słońca?

Zalety promieni słonecznych

Promienie słoneczne wraz z wodą znane są jako jedne z najważniejszych czynników życiowych na naszej planecie. Nic w tym dziwnego, albowiem są one odpowiedzialne za wiele pozytywnych działań w naszym organizmie. Przede wszystkim to właśnie one zapewniają produkcję witaminy D. Dodatkowo wpływają na poprawę nastroju, funkcjonowania wątroby. Obniżają cholesterol, normalizują metabolizm, zmniejszają ryzyko nowotworów piersi, prostaty i jelit, przeziębienia, wystąpienia stwardnienia rozsianego, nadciśnienia tętniczego krwi. Ponadto pozytywnie wpływają na układ immunologiczny, redukują stres. Naukowo udowodnione jest, iż wystarczy nam 20 minut dziennie przebywania na słońcu, aby osiągać takie efekty.

Zagrożenia

Niestety nadmiar promieni słonecznych i brak ochrony przed nimi może powodować różne problemy natury zdrowotnej. W głównej mierze przyspieszają one proces starzenia skóry, dokonują niszczenia włókien kolagenu i elastyny, mogą narażać naszą skórę na widoczne uszkodzenia, przebarwienia i pękanie naczynek. W czasie upalnych dni może dojść do bolesnych oparzeń, które będą odczuwalne przez wiele dni. Zbyt dużo promieni słonecznych to także wyższa temperatura. Doprowadza to często do przegrzania organizmu, może powodować udar mózgu, zasłabnięcia. Niestety promienie słoneczne są największym sprzymierzeńcem czerniaka, czyli najbardziej niebezpiecznego nowotworu skóry.

Uwaga na czerniaka!

Czerniak to rodzaj nowotworu, który jest niezwykle podatny, wręcz aktywowany przez słońce. Niestety kiedy mamy w rodzinie przypadek zachorowania na czerniaka, to predyspozycje genetyczne odradzają nam dłuższe przebywanie na słońcu. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów, gdyż bardzo często odpowiada za przerzuty. Przyjmuje się, że na kontynencie europejskim notuje się około 10 zachorowań na każde 100000 mieszkańców. Najczęściej podatne są na niego osoby w średnim wieku. Leczenie tej choroby jest podzielone zazwyczaj na kilka etapów i może być długotrwałe.

Zabezpieczaj się przed słońcem!

W okresie zwłaszcza letnim, słońce jest najbardziej niebezpieczne w godzinach 10-16. W tym to właśnie czasie promienie mają największą moc, a przy tym padają niemalże pod kątem prostym. Jeśli pracujemy pod zadaszeniem lub nagle wyjeżdżamy do ciepłych krajów, to tym bardziej jesteśmy narażeni na negatywne jego działanie. Nasza skóra nie jest przyzwyczajona do tak silnego słońca. Kończy się to poparzeniami, różową skórą. Po chwili całość robi się bardzo bolesna i nie pomagają nawet zimne okłady i balsamy kojące. Po pierwszym lub drugim dniu możemy mieć problemy na resztę urlopu.

W związku z tym lepiej w tych godzinach unikać plaży, ograniczać wycieczki. Powinniśmy przez cały czas stosować krem czy olejek do opalania z filtrem przynajmniej UV 50+. Kolejną czynnością jest picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, choć w upalne dni zaleca się jej znacznie

więcej. Ponadto istotna jest ochrona głowy i oczu. Zwykły kapelusz, chusta, czapka oraz okulary przeciwsłoneczne będą najlepszym wyjściem. Jeśli pracujemy na zewnątrz w okresie silnego słońca, to również musimy stosować nakrycie głowy, jak i ograniczać ściąganie koszulki.

Czy należy bać się słońca?

Słońce to nasz naturalny sprzymierzeniec. Niestety możemy w pewnym stopniu go porównać choćby do alkoholu czy słodyczy – w nadmiarze szkodzi. Na całe szczęście nie mamy do czynienia ze scenami z filmów post-apokaliptycznych. Wystarczy nam jedynie klasyczna ochrona oraz rozwaga, aby w zupełności ochronić się przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych.

Artykuł ten został przygotowany przez serwis dla blogerów i influencerów www.buyblo.com

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...