Chcąc udoskonalić przygotowywane przez nas potrawy, coraz powszechniejsze staje się zastępowanie podczas smażenia olejów roślinnych- oliwami, które uznawane są za smaczniejsze, a ich spożycie korzystniejsze dla naszego zdrowia. Czy jednak smażenie na oliwie z oliwek jest faktycznie dobrym wyborem?
Jaką oliwę kupować?
Podstawową rzeczą podczas kupowania oliwy jest umiejętność odróżnienia surowej oliwy z pierwszego tłoczenia od rafinowanej oliwy z wytłoków oliwnych. Ze względu na częste stosowanie przez producentów (szczególnie na polskim rynku, gdzie konsument najczęściej nie zauważa różnicy) praktyk nieuczciwej konkurencji, dlatego dostępne na naszym rynku „tanie oliwy”, to najczęściej olej z wytłoków oliwnych, który otrzymywany jest w procesie ekstrakcji chemicznej, do którego dla polepszenia smaku dodaje się jedynie trochę prawdziwej oliwy Extra Virgin.
To właśnie oliwa Extra Virgin (lub Extra Vergine) jest produktem najwyższej jakości, którego liczne walory smakowe i zdrowotne zostały docenione przede wszystkim w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Jest to oliwa otrzymywane w pierwszym tłoczeniu, a jaj jakość porównywać możemy do świeżo wyciśniętego soku z owoców. Dlatego też warto wiedzieć, że powszechnie przyjętymi w Europie (niekoniecznie przestrzeganymi w Polsce) oznaczeniami rodzajów oliwy są:
EXTRA VIRGIN – pierwsze tłoczenie, oliwa najwyższej jakości, korzystnie wpływa na zdrowie, zalecana do stosowania na surowo.
OLIWA z OLIWEK – niespełniająca wymogów Extra Virgin, poddawana jest procesowi rafinowania- można ją stosować do wszystkich potraw, sałatek, do smażenia, gotowania.
OLEJ (OLIWA) Z WYTŁOKÓW – stosowana na surowo nie szkodzi, jednak warto pamiętać, że nie ma ona także korzystnego wpływu na nasze zdrowie; jedynie do smażenia i gotowania.
Smażenie na oliwie z oliwek
Wśród osób korzystających z oliwy z oliwek wciąż popularny jest mit, że traci ona swoje zdrowotne właściwości, a nawet staje się szkodliwa(!) poprzez wpływ na nią wysokiej temperatury. Jednak dzięki wysokiej zawartości kwasu oleinowego, który odporny jest na działanie wysokich temperatur, na dobrej jakościowo oliwie z oliwek można bezpiecznie smażyć! Należy tu zaznaczyć, że szkodliwe substancje powstają głównie na skutek wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, których oliwa z oliwek ma bardzo mało, jedynie około 10-12%. Badania wykazały także, że oliwa staje się szkodliwe dopiero po około 24 godzinach smażenia na niej!
Praktyczne wskazówki bezpiecznego smażenia na oliwie z oliwek
- Stosuj oliwę EXTRA VIRGIN, która jako oliwa najwyższej jakości może pozytywnie wpływać na zdrowie
- Unikaj smażenia głębokiego i staraj się nie doprowadzać oliwy do dymienia.
- Staraj się unikać zbyt wysokiej temperatury smażenia.
- Korzystaj z oliwy tylko do jednokrotnego smażenia.
Wpływ oliwy na zdrowie
Klasyczna oliwa najwyższej jakości znana jest z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, czyli związków eliminujących wolne rodniki i chroniących komórki przez utlenieniem (powodującym uszkodzenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, białek i enzymów). Powszechnie sądzi się również, że chroni ona przed rakiem.
Jej spożywanie na surowo może mieć korzystny wpływ na profilaktykę wielu chorób. Zawarte w niej jednonasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom cholesterolu w organizmie, a tym samym zmniejszają zachorowania na choroby krążenia i choroby serca. Oliwa z oliwek jest także bogata w witaminy A, E, D, K. Doskonale oczyszcza ona organizm i pomaga w regulowaniu procesów trawienia. Dzięki zawartości witamin A i E wspomaga ona także spowalnianie procesów starzenia się organizmu, dlatego powszechnie wykorzystywana jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i odmładzających.
zobacz również:
- Olej kokosowy – czy znasz jego możliwości?
- Olejowanie włosów – na czym polega?
- Olejowanie twarzy – opinie i efekty
- Olejowanie dekoltu – jak odzyskać jędrność po lecie?