Czy medytacja daje spokój ducha? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy medytacja daje spokój ducha?

8 czerwca 2012, dodał: Daria_91
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dorosłość to zwykle okres wytężonej pracy, wzmożonej odpowiedzialności, nawarstwiających się obowiązków, a także coraz mniejszej ilości czasu dla siebie. Tym samym wzrasta też ilość stresujących sytuacji, które każdego dnia wydają się podstępnie mnożyć. Na szczęście nie musimy funkcjonować w poczuciu nieustannego dyskomfortu, a nasze samopoczucie w pełni może zależeć od nas samych!

 

Sposobów na życiowe przemiany jest wiele. Mogą to być tak subtelne zabiegi, jak zmiana fryzury czy garderoby, aż po bardzo poważne decyzje o zmianie pracy, partnera czy nawet miejsca zamieszkania. Czasem takie działania wystarczą, aby uzyskać przynajmniej chwilową poprawę samopoczucia czy też rozwiązać dotychczasowe problemy, niestety zdarza się, że w wielu życiowych obszarach przez długi czas w ogóle nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek modyfikacje, do tego znajomy dyskomfort powraca, podczas gdy konstruktywnych pomysłów jak się od niego uwolnić powoli zaczyna brakować. Wówczas warto zastanowić się, co tak naprawdę stanowi istotę nurtujących nas problemów. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie z całą pewnością pomoże nam medytacja.

Czym jest medytacja?

Prawdziwą odmianę naszego życia może przynieść przemyślana i zaplanowana podróż w głąb naszego wnętrza, dzięki której z czasem uda nam się zmienić nastawienie do tego, co nas otacza. Doskonałym sposobem na uporządkowanie swoich myśli, potrzeb i uczuć są techniki medytacyjne. Tajniki medytacji warto zgłębiać pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, którzy nie tylko pomagają w poznaniu i opanowaniu samych ćwiczeń, lecz także przedstawiają najważniejsze elementy filozofii, stanowiącej fundament, na którym opiera się efektywność medytacji.

W praktyce medytacja polega na rozmaitych ćwiczeniach – oddechowych, z użyciem określonych wibracji dźwiękowych, wykorzystaniu mantry, czy też w oparciu o kontemplację zupełnej ciszy. Różnorodność technik medytacji, jak również niezliczona ilość możliwości, które otwierają się dzięki nim w życiu każdego człowieka uświadamiają, jak wielką siłę sprawczą mogą mieć takie działania. Często okazuje się, że zamiast środków farmakologicznych, wieloletnich sesji psychoterapeutycznych wystarczy opanować odpowiednie techniki wyciszania organizmu i psychiki, aby zdobyć pełną kontrolę nad swoim życiem. Z pewnością takie umiejętności wymagają zarówno odpowiedniej ilości czasu, cierpliwości, a także uporu w dążeniu do ich opanowania, jednak w momencie, kiedy uświadomimy sobie ilość korzyści, jakie z tego płyną, opuszczą nas wszelkie wątpliwości co do sensu medytowania.

Po co medytować?

Medytację wykorzystuje się w różnych celach. Można medytować po to, aby dotrzeć do jakieś istotnej dla nas wiedzy, zbyt głęboko na co dzień ukrytej, aby z niej skorzystać, po to, aby się bardziej otworzyć na otaczającą nas rzeczywistość, ale też po to, aby od tej rzeczywistości nieco odpocząć. W każdym przypadku chodzi o osiągnięcie pewnego duchowego komfortu, spokoju, który zazwyczaj jest efektem rozwiązania nurtujących nas problemów, uporczywie powracających kłopotów w jakiejś sferze życia, czy też lęków związanych z czymś, z czym w żaden sposób nie udaje nam się poradzić.

W obecnych czasach pełnych napięć i stresów łatwo zatracić odpowiedni dystans do zdarzeń i osób, z którymi na co dzień mamy do czynienia. Medytacja przychodzi z pomocą w nabraniu tego dystansu zarówno do własnych, jak i cudzych emocji. Pozwala reagować mniej impulsywnie, z odpowiednim namysłem, jak również proporcjonalnie do tego, z czym mamy do czynienia. Ćwiczenia medytacyjne, powtarzane odpowiednio często, jak również doskonalone pod okiem osób, które są do tego celu gruntownie przygotowane, mogą nam pomóc również ustalić w życiu odpowiednie priorytety, a także nadać codziennym wydarzeniom odpowiednią hierarchię. To z kolei pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji i uwalnia od popełniania wielu niepotrzebnych błędów.

Dla kogo jest medytacja?

Jednym z najpiękniejszych aspektów medytacji jest to, że może się nią zajmować każdy człowiek bez względu na płeć czy przekonania religijne. Pierwsze efekty medytacji czasem można zobaczyć już wkrótce po rozpoczęciu jej stosowania. Zależy to od takich czynników, jak nasze zaangażowanie, szczere podejście do medytacji, a także włożone w nią serce. Konsekwencja, regularne zgłębianie technik medytacyjnych, jak również nadanie jej odpowiedniej wagi w naszym życiu, z całą pewnością pozwoli nam szybciej zbliżyć się do celu, który wyznaczyliśmy sobie na samym początku, a także pozbawi wszelkich wątpliwości co do tego, czy medytacja działa. Jej siła, coraz bardziej widoczna z każdym kolejnym ćwiczeniem medytacyjnym, w dość krótkim czasie pomoże nam przenieść się w głąb siebie. To podróż warta wszelkich starań, bo czasem dopiero jej przebycie przybliża nas do odpowiedzi na te najbardziej fundamentalne pytania – na temat naszego życia, jego kierunku i sensu.

Zapraszamy serdecznie na stronę www.atmakriya.org/pl, na której dowiesz się więcej na temat medytacji oraz będziesz mógł wybrać i zapisać się kurs medytacji.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz