Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

26 maja 2021, dodał: Alfa i Omega

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Wielu ekspertów przestrzega nas przed kosmetykami z chemicznymi dodatkami w składzie, alarmując, że mogą one nie tylko podrażniać skórę, ale i prowadzić do powstania alergii. A jak to wygląda w przypadku kosmetyków naturalnych? Czy one także mogą uczulać?

Kosmetyki naturalne – czym się wyróżniają?

Kosmetyki naturalne to produkty, które w swoim składzie opierają się przede wszystkim na naturalnych esencjach i wyciągach roślinnych, uzupełnianych ewentualnie niewielkim (z reguły 1-2%) dodatkiem substancji innego pochodzenia. Co ważne, kosmetyki naturalne nie zawierają niebezpiecznych i szkodliwych dla ciała czy włosów dodatków, czyli:

 • parabenów,
 • parafiny,
 • silikonów,
 • SLS,
 • SLES,
 • pochodnych syntetycznych kwasów,
 • alkoholi tłuszczowych,
 • sztucznych aromatów,
 • sztucznych substancji zapachowych.

W dużej mierze to właśnie te składniki sprawiają, że kosmetyki tradycyjne mogą podrażniać ciało, wywoływać alergie, przyczyniać się do ich powstania.

Warto jednak pamiętać, że o tym, czy kosmetyk jest naturalny nie decyduje hasło na opakowaniu, ale skład produktu, dlatego warto zawsze go sprawdzić przed zakupem i upewnić się, że kosmetyk naturalny jest naprawdę naturalny.

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Wiele osób jest przekonanych, że skoro za podrażnienia i alergie odpowiadają przede wszystkim agresywne, chemiczne dodatki do kosmetyków, to te naturalne są w pełni bezpieczne. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie wszystkie kosmetyki naturalne sa hipoalergiczne. Ich dobry i naturalny skład nie oznacza, że nie zawierają one substancji, które mogą stać się potencjalnymi alergenami. Chodzi tutaj przede wszystkim np. o niektóre rośliny, takie jak pokrzywa, aloes, rumianek, dziurawiec. Podrażniać skórę mogą także niektóre substancje zapachowe – esencje i olejki cynamonowy, lawendowy, różany, cytrynowy. Do powstania alergii może przyczynić się także miód, mleczko pszczele czy lanolina. Oczywiście wszystkie te produkty są zdecydowanie mniej drażniąca niż chemiczne dodatki, w mniejszym stopniu wysuszają skórę, natomiast mogą jednak wywoływać niepożądane reakcje.

Jak się uchronić przed podrażnieniem?

Kosmetyki naturalne zawierają jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego, ale nawet one mogą cię uczulić. Możesz jednak przed taką przykrą niespodzianką się obronić. Przede wszystkim, jeśli wiesz, że jesteś uczulona na jakąś roślinę lub ekstrakt, koniecznie sprawdź, czy nie ma go w składzie kosmetyku. Możesz także zrobić krótki test – na wierzch dłoni, nadgarstek nałóż odrobinę kosmetyku. Odczekaj dwa dni – jeśli nic się nie wydarzy, spokojnie możesz korzystać z produktu. Bardzo wielu producentów udostępnia małe próbki swoich kosmetyków. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, wybieraj tylko te produkty naturalne, które są oznaczane przez producentów jako wyjątkowo delikatne. Oczywiście zdecydowanie częściej występują podrażnienia i alergie w przypadku stosowania tradycyjnych kosmetyków, natomiast warto być ostrożnym i świadomie wybierać także te naturalne.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

 1. avatar Amelia pisze:

  Ja bardzo sobie cenię kosmetyki w 100% naturalne, bez żadnych parabenów, silikonu czy wazeliny! Ładnie dbają o dobrą kondycję skóry a ich opakowania są w pełni biodegradowalne więc na moim wyborze korzysta też środowisko;)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...