URODA I ZDROWIE

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

26 maja 2021, dodał: Alfa i Omega

Wielu ekspertów przestrzega nas przed kosmetykami z chemicznymi dodatkami w składzie, alarmując, że mogą one nie tylko podrażniać skórę, ale i prowadzić do powstania alergii. A jak to wygląda w przypadku kosmetyków naturalnych? Czy one także mogą uczulać?

Kosmetyki naturalne – czym się wyróżniają?

Kosmetyki naturalne to produkty, które w swoim składzie opierają się przede wszystkim na naturalnych esencjach i wyciągach roślinnych, uzupełnianych ewentualnie niewielkim (z reguły 1-2%) dodatkiem substancji innego pochodzenia. Co ważne, kosmetyki naturalne nie zawierają niebezpiecznych i szkodliwych dla ciała czy włosów dodatków, czyli:

  • parabenów,
  • parafiny,
  • silikonów,
  • SLS,
  • SLES,
  • pochodnych syntetycznych kwasów,
  • alkoholi tłuszczowych,
  • sztucznych aromatów,
  • sztucznych substancji zapachowych.

W dużej mierze to właśnie te składniki sprawiają, że kosmetyki tradycyjne mogą podrażniać ciało, wywoływać alergie, przyczyniać się do ich powstania.

Warto jednak pamiętać, że o tym, czy kosmetyk jest naturalny nie decyduje hasło na opakowaniu, ale skład produktu, dlatego warto zawsze go sprawdzić przed zakupem i upewnić się, że kosmetyk naturalny jest naprawdę naturalny.

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Wiele osób jest przekonanych, że skoro za podrażnienia i alergie odpowiadają przede wszystkim agresywne, chemiczne dodatki do kosmetyków, to te naturalne są w pełni bezpieczne. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie wszystkie kosmetyki naturalne sa hipoalergiczne. Ich dobry i naturalny skład nie oznacza, że nie zawierają one substancji, które mogą stać się potencjalnymi alergenami. Chodzi tutaj przede wszystkim np. o niektóre rośliny, takie jak pokrzywa, aloes, rumianek, dziurawiec. Podrażniać skórę mogą także niektóre substancje zapachowe – esencje i olejki cynamonowy, lawendowy, różany, cytrynowy. Do powstania alergii może przyczynić się także miód, mleczko pszczele czy lanolina. Oczywiście wszystkie te produkty są zdecydowanie mniej drażniąca niż chemiczne dodatki, w mniejszym stopniu wysuszają skórę, natomiast mogą jednak wywoływać niepożądane reakcje.

Jak się uchronić przed podrażnieniem?

Kosmetyki naturalne zawierają jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego, ale nawet one mogą cię uczulić. Możesz jednak przed taką przykrą niespodzianką się obronić. Przede wszystkim, jeśli wiesz, że jesteś uczulona na jakąś roślinę lub ekstrakt, koniecznie sprawdź, czy nie ma go w składzie kosmetyku. Możesz także zrobić krótki test – na wierzch dłoni, nadgarstek nałóż odrobinę kosmetyku. Odczekaj dwa dni – jeśli nic się nie wydarzy, spokojnie możesz korzystać z produktu. Bardzo wielu producentów udostępnia małe próbki swoich kosmetyków. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, wybieraj tylko te produkty naturalne, które są oznaczane przez producentów jako wyjątkowo delikatne. Oczywiście zdecydowanie częściej występują podrażnienia i alergie w przypadku stosowania tradycyjnych kosmetyków, natomiast warto być ostrożnym i świadomie wybierać także te naturalne.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

PILNIKI do paznokci
Ja sobie kupiłam na notino pilniczek Bohemia Glass Manicure Stick.Końcówka Jest dobrze wyprofilowana...
Stylowe meble drewniane
Ja uwielbiam stylowe meble. Są zawsze w modzie i nie nudzą się szybko.
Obuwie
Można spróbowac z butami z sieciówek. Jak szybko się zniszczą to zawsze w...
Bydgoszcz
Teraz trudno o pracownika...trzeba oferowac porządne stawki to jest szansa kogoś znaleźć w dosć...