Najważniejsze sygnały zwiastujące ciążę
Czy jestem już w ciąży? Czy to, że spóźnia mi się miesiączka musi od razu oznaczać ciążę? Te i inne pytania dręczą kobietę, która podejrzewa, że może zostać mamą. Warto poznać, jakie objawy towarzyszą na początku ciąży.
Niektóre kobiety wiedzą to od razu, tuż po zapłodnieniu. Czują dziwny ból w okolicy jajników, swoistą „wędrówkę” zapłodnionego jajeczka. Inne nabierają podejrzeń, gdy komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Jeszcze inne, gdy nie pojawi się spodziewana miesiączka.
Od chwili zapłodnienia komórki jajowej w naszym ciele trwa dosłowna burza hormonów, które rządzą ciałem ciężarnej kobiety. Powodują to dziwne uczucie, dziwny stan. Lekarze nazywają tego typu objawy subiektywnymi. Najczęściej są to:
- Bolesne i jednocześnie większe piersi.
Już kilka dni po zapłodnieniu stają się większe, twarde i bardziej wrażliwe na dotyk. Mogą też boleć nawet, gdy ich nie dotykasz. Jest to uczucie niezwykle nieprzyjemne dla kobiety. Nadwrażliwość bierze się stąd, że organizm wytwarza więcej estrogenów i progesteronu. Zwiększoną tkliwość wykazują zwłaszcza brodawki. W tym momencie noszenie jak i nie noszenie biustonosza może stać się niewygodne i drażliwe. Nieco później można zauważyć cieniutkie sploty żyłek na piersiach. To estrogeny rozszerzyły naczynka krwionośne, by intensywnie krążąca krew uaktywniła gruczoły i kanały mleczne. W ten sposób organizm przygotowuje piersi do karmienia dziecka. Brodawki stają bardziej wypukłe.
Pamiętaj jednak, że tkliwość i mrowienie w piersiach może być też objawem zbliżającej się miesiączki.
- Poranne nudności i wymioty albo ślinotok.
Mimo swojej nazwy, mogą dokuczać nawet przez cały dzień. Skarżą się na nie 3 na 4 ciężarne kobiety. Najczęściej te, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy oraz przyszłe mamy bliźniaków. Lekarze za poranne nudności obwiniają wzrost poziomu estrogenów, a także wyczulenie zmysłu powonienia, zwiększenie objętości kwasów żołądkowych i rosnące zmęczenie. Na szczęście przypadłość ta mija zwykle około 14. tygodnia.
Nudności i wymioty, o ile nie trwają tygodniami, bywają też oznaką zatrucia pokarmowego.
- Wyostrzenie zapachu.
Już kilkanaście dni po zapłodnieniu węch znacznie się wyostrza. Często wyczuwa się nowe zapachy, które do tej pory były nieznane. Niestety, bywa i tak, że ulubione dotąd zapachy zaczynają cię drażnić – poranna kawa powoduje mdłości, a ulubione perfumy musisz odstawić na długo. Tego typu sytuacja może ulec zmianie również po urodzeniu dziecka. Wtedy wszystkie pokarmy tak uwielbiane przez kobietę ciężarną, mogą stać się znienawidzone po zakończeniu ciąży.
- Wyostrzony apetyt albo jego brak.
Szybko też zaczynasz mieć „zachcianki”. Choć dotąd nie lubiłaś słodyczy, teraz poradzisz sobie z pudełkiem ptasiego mleczka albo wysyłasz męża w środku nocy po ogórki kiszone, choć nigdy za nimi nie przepadałaś. I możesz zupełnie stracić ochotę na kawę czy papierosy, z którymi dotąd nie potrafiłaś skutecznie się rozstać- jest to nie tylko zdrowe dla Twojego organizmu, ale przede wszystkim dla dziecka.
- Senność.
Jeśli nie jest to wiosenne przemęczenie, to… z pewnością ciąża. W dzień można nawet „zasypiać na stojąco”. Panuje ogólne zniechęcenie do wszelkich czynności, które wiążą się z jakimkolwiek wysiłkiem.
Pierwszy trymestr to czas, kiedy powstaje łożysko a to kosztuje organizm sporo wysiłku. Zmienia się też stężenie hormonów i metabolizm, spada ciśnienie krwi i stężenie cukru. To wszystko powoduje uczucie zmęczenia i senności, które zwykle mija w drugim trymestrze ciąży. Ale jeśli nawet nie ustąpi, wysypiaj się bez skrupułów – gdy urodzi się dziecko, możesz nie mieć takiego szczęścia.
- Podwyższona temperatura ciała.
Jeśli jesteś w ciąży, to 2-3 tygodnie po owulacji będziesz miała podwyższoną temperaturę (ok. 37°C).
Ale… to może także być sygnał przeziębienia lub innej infekcji.
- Wahania nastroju.
Możesz odczuwać niepokój, rozdrażnienie, nadpobudliwość. Jest to jak najbardziej normalne – ciąża to okres wielkich zmian. Huśtawki nastrojów powinny ustąpić w drugim trymestrze ciąży, kiedy przyzwyczaisz się do zalewu hormonów. Niestety już pod koniec ciąży zmiany nastrojów znowu mogą Cię dopaść.
Pamiętaj jednak, że to równie typowy objaw PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego.
- Częste oddawanie moczu.
To efekt działania na pęcherz moczowy hormonów – progesteronu i estrogenów.
Częste bieganie do toalety może być jednak nie tylko objawem ciąży, ale też infekcji dróg moczowych lub zażywania środków moczopędnych. Jeśli są objawem ciąży, miną około 8. tygodnia.
- Zawroty głowy.
Często też czujesz się zmęczona, kręci ci się w głowie, mogą zdarzać się omdlenia.
- Brak miesiączki.
Chyba najczęstszym symptomem, który może sugerować, że kobieta jest w ciąży jest zatrzymanie miesiączki (choć zdarzają się sytuacje, kiedy mimo ciąży miesiączka nadal występuje). Czasami kobiety opisują dziwny ból w okolicy jajników, który może być oznaką „wędrówki” zapłodnionego jaja. Zdarza się, że występuje niewielkie plamienie (tak zwane plamienie implantacyjne – związane z zagnieżdżaniem się jaja w macicy).
- Zmiana wyglądu narządów płciowych – stają się sine i napuchnięte. Jest to spowodowane powiększeniem rozmiarów macicy.
- Przebarwienia skórne – zwykle pojawiają się na wargach sromowych, brodawkach, podbrzuszu i twarzy.
- Wstręt do używek – jest to objaw naturalnej obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami (osobiście miałam wstręt do kawy).
Jeśli jednak uważasz, że Twoja ciąża jest prawdopodobna i występują u Ciebie wyżej wymienione objawy, koniecznie zrób test ciążowy. Niezależnie od wyniku testu powinnaś też pójść z wizytą do ginekologa. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli wynik testu był negatywny wcale nie musi to oznaczać, że nie jesteś w ciąży (test mógł być wykonany zbyt szybko, nieprawidłowo lub mógł być po prostu zepsuty). Warto dla potwierdzenia swoich wątpliwości zrobić badanie na obecność hormonu beta hCG (czyli hormonu produkowanego przez kosmówkę), którego poziom zmienia się wraz z wiekiem ciąży.
100% pewność może dać jedynie:
- badanie ginekologiczne połączone z usg, na którym jest widoczny pęcherzyk lub można usłyszeć czynność serca płodu;
- ruchy dziecka (w późniejszym terminie).
Materiały: www.Drogeriainternetowa.com.pl, www.pieluszki.pl, www.mamzdrowie.pl, www.parenting.pl
Zobacz również:
- Jakie owoce jeść w czasie ciąży?
- Wegetarianizm w ciąży?
- Jak się odżywiać podczas ciąży?
- Trudny okres ciążą: dyskusja czytelniczek